Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Сакам да се запишам на факултетов, но се мислам на кој смер. Едноставно ме интересира сè. Ако може малку помош околу изборот, да ме насочете, кој смер е баш за тука (полесно може да се најде работа) итн. Ви благодарам!
Kti ti e najdobar za tuka. Telekomunikacii, elektronika i ksiar se prolazni do negde zaso polesno kje se presaltas kon IT koa kje ti doe vreme za rab.
 
Член од
22 април 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Целосно нови теории на две теми: 1) електрична струја, и 2) светлина и бои. Ако сакате да ја разберете електричната струја и технологијата врзана за неа, погледнете ја следнава страница https://newtheories.info
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Имам ли шанса со 66 поена да влезам државна квота КТИ, годинава квотата за во државна им е 100.
 
Член од
31 август 2019
Мислења
273
Поени од реакции
23
Мислења за КСИАР? Не ме интересира дали ќе се убијам од учење или не, туку дали тие шо завршиле таму успеале да најдат добра работа (во странство барем, со оглед на тоа што во државава не преовладува многу роботика)?
И ако знаете каква е популарноста на смеров низ годините, можеби ќе ми помогне во одлуката да сменам смер после прва година.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Мислења за КСИАР? Не ме интересира дали ќе се убијам од учење или не, туку дали тие шо завршиле таму успеале да најдат добра работа (во странство барем, со оглед на тоа што во државава не преовладува многу роботика)?
И ако знаете каква е популарноста на смеров низ годините, можеби ќе ми помогне во одлуката да сменам смер после прва година.
јас завршив КСИА пред 6 години. Неколку типс зошто да не го избериш овој смер:
- Учиш 10 математики. 4 те основни и + 6 предмети стучни кои се напредни математики. Ништо поврано со надворешниот свет. Се некои апстракни теореми кои во реален свет ги употребуваат макс 10 луѓе во цела Европа (оние што проектираат авиони и автопилоти)
- Учиш основи од секој смер, но во ниту еден не си стручен. После факсот си бараш работа со следново звање: PLC програмер - програмер за машини и автоматски линии (додатен фак ап е тоа што на факс те учат на програмски јазик од 1970 тите - ladder диаграми, така да и за ова треба пак од 0 да го почниш за во индустријата)
- Најниско платен инжинер од сите електро инжинери било во Македонија било во странство.
- Роботика заборај на овој смер, не е она што мислиш дека е. На смеров ќе учиш кинематика и динамика на индустриски робот. За програмирање на робот во реален свет треба да имаш знаење од напредно програмирање, алгоритми и алгебра, така да колегите од програмерските струки имаат поголема веројатност да бидат роботски инжинери спрема тие од ксиар.
-За делот за странство. Со овој смер а и со другите смерој не се надевај дека ако завршиш на овој смер те чекаат во странство да ти дадат работа. Странците ќе те вработат ама треба да си испечен инжинер, а не тазе дипломиран (освен ако не си вундеркид со 9.99 просек). Проблемот е што пак во Мк нема каде да го совладаш занаетот, PLC програмери се ептен малку барани во Мк. Плус платата е лоша и во Мк и во странство. Програмерите земаат дупло повисока плата него PLC инжинери и во странство и во Мк.

Би ти резимирал:
- Учиш премогу непотребни работи
- Излегуваш од факс не спремен
- Нема да ти се исплати на крај
- Нема каде да го испечиш занаетот во Мк
- И во странство ти даваат ниски плати, малце над просечна плата.

Мој совет= одиси на програмирање бе дете.
 
Член од
31 август 2019
Мислења
273
Поени од реакции
23
јас завршив КСИА пред 6 години. Неколку типс зошто да не го избериш овој смер:
- Учиш 10 математики. 4 те основни и + 6 предмети стучни кои се напредни математики. Ништо поврано со надворешниот свет. Се некои апстракни теореми кои во реален свет ги употребуваат макс 10 луѓе во цела Европа (оние што проектираат авиони и автопилоти)
- Учиш основи од секој смер, но во ниту еден не си стручен. После факсот си бараш работа со следново звање: PLC програмер - програмер за машини и автоматски линии (додатен фак ап е тоа што на факс те учат на програмски јазик од 1970 тите - ladder диаграми, така да и за ова треба пак од 0 да го почниш за во индустријата)
- Најниско платен инжинер од сите електро инжинери било во Македонија било во странство.
- Роботика заборај на овој смер, не е она што мислиш дека е. На смеров ќе учиш кинематика и динамика на индустриски робот. За програмирање на робот во реален свет треба да имаш знаење од напредно програмирање, алгоритми и алгебра, така да колегите од програмерските струки имаат поголема веројатност да бидат роботски инжинери спрема тие од ксиар.
-За делот за странство. Со овој смер а и со другите смерој не се надевај дека ако завршиш на овој смер те чекаат во странство да ти дадат работа. Странците ќе те вработат ама треба да си испечен инжинер, а не тазе дипломиран (освен ако не си вундеркид со 9.99 просек). Проблемот е што пак во Мк нема каде да го совладаш занаетот, PLC програмери се ептен малку барани во Мк. Плус платата е лоша и во Мк и во странство. Програмерите земаат дупло повисока плата него PLC инжинери и во странство и во Мк.

Би ти резимирал:
- Учиш премогу непотребни работи
- Излегуваш од факс не спремен
- Нема да ти се исплати на крај
- Нема каде да го испечиш занаетот во Мк
- И во странство ти даваат ниски плати, малце над просечна плата.

Мој совет= одиси на програмирање бе дете.
Фала за есејскиов одговор :)

Како шо сфатив за префрлање од еден смер на друг имам 100% шанси ако сум со просек над 9,50 прва година. Ова ми звучи малку неверојатно, што ако во случај сакам на КТИ а и двете квоти се пополнети?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Давале секогаш префрлање, не се секирај бар за тоа.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Фала за есејскиов одговор :)

Како шо сфатив за префрлање од еден смер на друг имам 100% шанси ако сум со просек над 9,50 прва година. Ова ми звучи малку неверојатно, што ако во случај сакам на КТИ а и двете квоти се пополнети?
Можи префрлање АМА без разлика на успех и предхоно како си запишан - секогаш ако се префрлаш меѓу смерови те префрлаат во приватна квота
 
Член од
22 април 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
На овој линк на Quora (questions and answers social network) можете да прочитате интересни одговори за електричната струја.
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Здраво ми треба матерјал т.е за семинарска ми е по темата : Решавање на електрични кола со метод на контурни струи дали некој може да ми помогне, фала !
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, студент сум на ФИНКИ, и имам земено изборен Физика 2. Дали некој го знае enrolment key?
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Дечки дали има некој што студира на ФЕИТ да го прашам нешто. Oд голема корист би ми било :D
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Кои се условите за запишување 2ра година?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom