Факултет за Електротехника и информациски технологии

Д

Демијан

Гостин
Вака: сега сум 4та година и за на фалкултет планирам да се запишам на електро смер информатика.Ако има некој на овој смер може поопширно да ми каже повеќе за него!Пошто мн малце сум запознаен сакам да знам кои предмиети ќе се изучуваат каква е математиката таму колку математики има итн. Некој ако може нека објасни поопшрно за него!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не оди таму :) лошо е :) ќе се скапиш од учење неважни работи.
 
Д

Демијан

Гостин
Абе ако не таму тогаш каде?:) Иначе се мислам меѓу информатика на ПМФ и на Елекрто.И одбрав Електро зашто на ПМФ никогаш нема да завршам.Тука барем имам некоја шанса
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
ФЕИТ.. се` додека во програмата имаат предмети како Основи на електротехника и неколку физики, утка.

Од ИИ на ПМФ излегуваат главно програмери.. по 2 математики во првите два семестри, после нема. Нема ни физика, ни нешто поврзано со струја. C++, Java, Assembler, SQL, Access, ASP.NET, XHTML, CSS, Flash, Maya, обработка на слики, видео, звук - тоа се учи. Плус Cisco ако сакаш.

Ако мислиш дека нема да завршиш на ПМФ, не ни размислувај за Електро.. не знам од кај ти тоа дека Електро е полесен. Па, размисли и одбери :)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
И јас го имам истиот проблем како тебе. Мене многу добро ми оди математика, па незнам точно на кој факултет да одам. Се двоумам помеѓу електро и машински. Имам совет од вујко ми, тој е експерт за електроника во Тојота во Австралија, кој ми вика да одам на електро на смер електроника.
Дали некој знае дали е убав смер? или можит ќе ми препорачате некој друг смер\факултет. Фала
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ФЕИТ.. се` додека во програмата имаат предмети како Основи на електротехника и неколку физики, утка.

Од ИИ на ПМФ излегуваат главно програмери.. по 2 математики во првите два семестри, после нема. Нема ни физика, ни нешто поврзано со струја. C++, Java, Assembler, SQL, Access, ASP.NET, XHTML, CSS, Flash, Maya, обработка на слики, видео, звук - тоа се учи. Плус Cisco ако сакаш.

Ако мислиш дека нема да завршиш на ПМФ, не ни размислувај за Електро.. не знам од кај ти тоа дека Електро е полесен. Па, размисли и одбери :)
Програмирањето и информативната технологија се две различни работи. За програмирање изборот е ПМФ, Додека за технологијата изборот е ЕТФ, нормално за да програмираш мора да имаш на што да програмираш.
 
Д

Демијан

Гостин
ФЕИТ.. се` додека во програмата имаат предмети како Основи на електротехника и неколку физики, утка.

Од ИИ на ПМФ излегуваат главно програмери.. по 2 математики во првите два семестри, после нема. Нема ни физика, ни нешто поврзано со струја. C++, Java, Assembler, SQL, Access, ASP.NET, XHTML, CSS, Flash, Maya, обработка на слики, видео, звук - тоа се учи. Плус Cisco ако сакаш.

Ако мислиш дека нема да завршиш на ПМФ, не ни размислувај за Електро.. не знам од кај ти тоа дека Електро е полесен. Па, размисли и одбери :)
За болндираново мислам дека нема да имам проблеми!!Работата зоштоо несакам да идам на ПМФ е дека има мн математики и знам дека информатиката на Електро е полесна од таа на ПМФ.Па затоа и ја отворив темава!Сперед вас која е подобра!?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
За болндираново мислам дека нема да имам проблеми!!Работата зоштоо несакам да идам на ПМФ е дека има мн математики и знам дека информатиката на Електро е полесна од таа на ПМФ.Па затоа и ја отворив темава!Сперед вас која е подобра!?
Како што реков, на Информатика на ПМФ има само 4 математики, од кои 3 се повторување и дополнување на работите од средно.. и толку, другите се важни предмети.
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Абе ако не таму тогаш каде?:) Иначе се мислам меѓу информатика на ПМФ и на Елекрто.И одбрав Електро зашто на ПМФ никогаш нема да завршам.Тука барем имам некоја шанса
pa na PMF e polesno 100 pati. ama spored mene podobro e na elektro.
vo sekoj slucaj ako ti ide matematika nema da imas problemi
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
За болндираново мислам дека нема да имам проблеми!!Работата зоштоо несакам да идам на ПМФ е дека има мн математики и знам дека информатиката на Електро е полесна од таа на ПМФ.Па затоа и ја отворив темава!Сперед вас која е подобра!?
Горе доле ја имаш истата математика и на двата факултета.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ела на NBU ако си спремен да платиш 1500 евра ќе си избериш ти колку сакаш математика а колку програмирање, поубо нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom