Факултет за Безбедност

Falanga.!!

puls.podzemlja
Член од
29 април 2014
Мислења
103
Поени од реакции
103
Здраво на сите.
Имам 21 година,сакам да почнам да студирам т.е да се запишам на Факултет за Безбедност,но не знам кои се условите за упис.
Дали некој може да ми помогне и да сподели искуства од овој факултет да каже што може да се работи и дали е паметно да се запишам.
Поздрав. :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво на сите.
Имам 21 година,сакам да почнам да студирам т.е да се запишам на Факултет за Безбедност,но не знам кои се условите за упис.
Дали некој може да ми помогне и да сподели искуства од овој факултет да каже што може да се работи и дали е паметно да се запишам.
Поздрав. :)
1. ПРИЈАВА ЗА ЗАПИШУВАЊЕ СО ПОТВРДА ЗА УПЛАТЕНИ 50 ДЕН. АДМИНИСТРАТИВНА ТАКСА НА
СЛЕДНАТА ЖИРО СМЕТКА
2. ПОТВРДА ЗА УПЛАТЕНИ 300 ДЕН.
3. СВЕДИТЕЛСТВА ОД I ДО IV ГОДИНА И ДИПЛОМА ЗА ЗАВРШЕНО СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ
4. ДОКУМЕНТ – ДИПЛОМА ЗА ПОЛОЖЕНА ДРЖАВНА МАТУРА.
5. ИЗВОД ОД МАТИЧНА КНИГА НА РОДЕНИ
6. УВЕРЕНИЕ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО
7. КАНДИДАТИТЕ КОИ КОНКУРИРААТ ЗА ВОНРЕДНИ СТУДЕНТИ, ПОКРАЈ НАВЕДЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ
ОД ТОЧКА 1 –6 ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ДОСТАВАТ:
- М1 М2 ОБРАЗЕЦ ФОТОКОПИЈА ЗАВЕРЕНА КАЈ НОТАР ИЛИ
- ЛЕКАРСКО УВЕРЕНИЕ ИЗДАДЕНО ОД СООДВЕТНА ЗДРАВСТВЕНА УСТАНОВА ЗА:
- ИНВАЛИД КОЈ НЕ Е ВО СОСТОЈБА ДА СЛЕДИ РЕДОВНА НАСТАВА
- ПОТЕШКА ДОЛГОТРАЈНА БОЛЕСТ
- РОДИТЕЛ НА ДЕТЕ ДОДЕКА ТРАЕ ПОРОДИЛНОТО
ОТСУСТВО

Ако нешто повеќе те интересира можеш слободно во ПП да ме контактираш или да ја разгледаш темава факултет за безбедност малку е старичка ама горе долу тоа е, ништо се нема променето до ден денес.

Што се однесува до работа има преголема лепеза на работни места, од инспектор по имотни деликти па се до разузнувач, а дали е паметно... Паметно е ако имаш после дипломирањето некој да те намести некаде ако немаш ќе чекаш подобри времиња со дипломата во рака, нема веќе загарантирана работа со овој факултет, израмнет е со сите факултети од кои излагаат дипломирани академски граѓани кои можат да бараат каква и да било работа на пазарот на трудот, нема бенифиции.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Здраво на сите.
Имам 21 година,сакам да почнам да студирам т.е да се запишам на Факултет за Безбедност,но не знам кои се условите за упис.
Дали некој може да ми помогне и да сподели искуства од овој факултет да каже што може да се работи и дали е паметно да се запишам.
Поздрав. :)
Како дипломиран криминалист ќе бидам краток и јасен, терај си било што друго освен овој факултет, поздрав :)
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Како дипломиран криминалист ќе бидам краток и јасен, терај си било што друго освен овој факултет, поздрав :)
Да се надоврзам. Како трета година студент истото го препорачувам.
 

Falanga.!!

puls.podzemlja
Член од
29 април 2014
Мислења
103
Поени од реакции
103
Може ли да ја знам причината?
Иначе сакам да студирам вонредно,бидејќи работам веќе 2 години,дали може да се успее како вонреден студент?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Може ли да ја знам причината?
Иначе сакам да студирам вонредно,бидејќи работам веќе 2 години,дали може да се успее како вонреден студент?
Со факултетов е ПРЕМНОГУ тешко да се најде работа освен ако не те намести некој началник, адвокат, обвинител или што ја знам, односно ако однапред знаеш дека ќе го работиш ова. Јас се запнав за факултетов пошто ептен сакав нешто вакво ама сега сфаќам дека после 4та овде леб нема да се јаде.

Инаку за факултетов не очекувај дека е нешто уау, најдобрите делови се кога ќе дојдат луѓе од МВР што се занимаваат со полиграфско тестирање, со лабараториски испитувања, со демонтирање на бомби и итн, и евентуално ако се оди некаде како затвори, полициска хелихоптерска единица и сл.

За жал кај нас таква е ситуацијата имаме дефицит на пракса, и покрај тоа што имаме задолжителна пракса во полициска станица која ја одиме и за која мислиме дека е само губење време пошто во исклучително ретки моменти или скоро никогаш ќе наидеш на некој инспектор/полицаец да те однесе на терен.

АМА ако се пронаѓаш во нешто вакво и сакаш да учиш слободно запиши се. Станува збор за убава област на науки и верувам дека ќе ти биде интересно и привлечно. Според новата програма колку што знам Криминалисти имаат 5 предмети а порано имаа по 7, не би требало да не успееш. Патем има и поправни колоквиуми и имаш повеќе испитни и казнени сесии.
 
Член од
22 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
2
Zdravo na site, sakam da prasam dali nekoj ja ima rang listata na primeni studenti po site smerovi na fakultetot za bezbednost sto e pri ukim, ako ja ima kje go zamolam istata vo odgovor neka ja stavi kako fajl ili neka stavi link od istata. Fala pozdrav na site
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Zdravo na site, sakam da prasam dali nekoj ja ima rang listata na primeni studenti po site smerovi na fakultetot za bezbednost sto e pri ukim, ako ja ima kje go zamolam istata vo odgovor neka ja stavi kako fajl ili neka stavi link od istata. Fala pozdrav na site
Факултет за безбедност не е при УКИМ, туку при УКЛО(Универзитет „Св. Климент Охридски“ - Битола), а на странава во соопштенијата можеш да најдеш се.
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Дали има вклучено строги физички вежби на факултетот?
 
Член од
6 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво на сите. Дали случајно има некој што е запишан на Факултетот за Безбедност во Идризово или некој што завршил, доколку има нешто документи или прашања да препрати ако може :)
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Здраво на сите. Дали случајно има некој што е запишан на Факултетот за Безбедност во Идризово или некој што завршил, доколку има нешто документи или прашања да препрати ако може :)
какви документи/ прашања? во врска со што?
 
Член од
20 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам прашање до тие што студирале или студираат на овој факултет, моментално сум 2 година (4 семестар) и би ве замолила дали некој случајно има прашања за колоквиум/испит или документи по било кој предмет. Ви благодарам однапред на сите се надевам дека ке ја видите оваа порака и ке ми помогнете:D( не одбивам и во порака некој да ми пише околу тематикава:ROFLMAO:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom