Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Eve sega gledam na Gjirafa graficka Zotac rtx 3060 kosta 22000 den, toa dobra opcija e, ili da gledam rx6700 taa mislam e 29000 den
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Tie se poskapicki 33-34k, ne gledam deka padnale cenite voopsto, mislam deka taka ke si ostanat dodeka da se prodadat kolicinite, i posle nova generacija ke dojde so isto visoki ceni
Гледај од друга страна, а тоа е дека прекина поскапување иако транспортот е во плафон, и има намалено производство со тоа што Кина се заебаваат со ковид мерки.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.082
Дали има некој искуство со купување на користен лаптоп од ccc macedonia, оваа понуда за парите чинам дека е океј со оглед на цените на пазарот, мислење?


Машината претежно ќе ја користи за видео преработка и сл
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Дали има некој искуство со купување на користен лаптоп од ccc macedonia, оваа понуда за парите чинам дека е океј со оглед на цените на пазарот, мислење?


Машината претежно ќе ја користи за видео преработка и сл
За перформансите океј е цената, сега техника е техника никогаш не се знае, може 10 години да те служи може и една год.
Јас имам ХП Павилион од 2009 сеуште работи и е солиден за основни работи, порано знаев и да не го гасам со денови и е прекористен.
Моментално Ацер користам секојдневно и од него сум задоволен.
Едниствено првиот мој лаптоп во животов беше Тошиба и прилично брзо рикна.
Таква конфигурација нов ти е сигурно од 600 еур до 700 еур така да ок е.
За видео преработка најбитна е графичката а оваа ти е entry level, што значи ќе треба повеќе време за рендеринг.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дали има некој искуство со купување на користен лаптоп од ccc macedonia, оваа понуда за парите чинам дека е океј со оглед на цените на пазарот, мислење?


Машината претежно ќе ја користи за видео преработка и сл
Времето на тој лаптоп поминало. 7 години е стар и иако за тоа време бил супер, не верувам дека ќе тера уште многу. Новите процесори се побрзи, потивки и многу помалку трошат. На пример, ryzen 3 5300u го има на најефтините лаптоп, а е подобар од овој. Да беше под 300 евра да се подзамислам и со доза на ризик да прифатам дека можеби ќе работи уште три години, ама за тие пари не вреди.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
984

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Дечки, бидејќи не сум таму и сум малку зарѓан со харвер за десктопи, дајте совети што би било најдобра комбинација за да може да држи 4 до 5 виртуелки на кои секоја ќе има дедицирани минимум 8гб рам. Планот ми е да се користи за сервер каде што ќе пристапуваат 4-5 луѓе во исто време.
Исто ќе ми треба и некаков упс што би држел барем 3-4 саати во случај на пад на струја.
Софтверот што се користи нема потреба од графичка, користи само процесор и рам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Дечки, бидејќи не сум таму и сум малку зарѓан со харвер за десктопи, дајте совети што би било најдобра комбинација за да може да држи 4 до 5 виртуелки на кои секоја ќе има дедицирани минимум 8гб рам. Планот ми е да се користи за сервер каде што ќе пристапуваат 4-5 луѓе во исто време.
Исто ќе ми треба и некаков упс што би држел барем 3-4 саати во случај на пад на струја.
Софтверот што се користи нема потреба од графичка, користи само процесор и рам.
гледај некој АМД со многу јадра како 5950X или 7950X
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
гледај некој АМД со многу јадра како 5950X или 7950X
Мислам дека ќе биде оверкил овој затоа што во моментов тестирав на 5300U и CPU -то не отиде над 60%, јас го гледав 5900x и мислам дека ќе биде доволен до 4 инстанци.
Вака нешто? Не сум сигурен дали е ок напојувањето, и немам искуство со Deepcool куќиште.
Исто гледам дека Noctua NH-D15 не е во залиха, некоја препорака за друг кулер?
1687094251797.png
 
Ф

Флеш

Гостин
Може да препорачате некој/сајт/страна/место кој прави замена+доплата на конфигурација ?

Исто,дали продава некој 25-27 монитор со најмалку 144hz poloven
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Мислам дека ќе биде оверкил овој затоа што во моментов тестирав на 5300U и CPU -то не отиде над 60%, јас го гледав 5900x и мислам дека ќе биде доволен до 4 инстанци.
Вака нешто? Не сум сигурен дали е ок напојувањето, и немам искуство со Deepcool куќиште.
Исто гледам дека Noctua NH-D15 не е во залиха, некоја препорака за друг кулер?
Прегледај го приврзокот 381947
па солидна ти е конфигурацијава, само и РАМ ти треба, побрз рам нешто 3600 мегахерци да биде. Иначе кулер обавезно, со тој сток кулер на АМД системот нема да ти е стабилен. Можеш да идеш со bequiet Dark Rock 4.

И ако не планираш графичка напајањето ти е оверкил, можеш слободно да идеш со 600w па и послабо.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom