Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Оти?

Па ги има деловите во МК, само ќе почекам малце со набавка, затоа што ем се малце скапи оти ги носат во ограничени количини, ем биос и драјвери на се на квалитетно ниво.
па прилично испеглани се сега биосите за матичните. х570 не ти треба, подобро поквалитетна од пониска серија, со добра напонска.
ама кај нас додека не почнат поголемите продавници да ги носат новие ryzen цените ќе бидат превисоки. а и тогаш ќе бидат повисоки од нормалните, а и мали количини ќе носат.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.463
Tреба мн глуп да си,да купиш 5700 пред 2060ка.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
6
Поени од реакции
5
Здраво ми треба помош за напојување кое да го купам и дали производителите DeepcoolDA или SharkoonWPC е подобро, ми треба некој што се разбира повеќе во брендови, фала.
се мислам едно од овие 2 :
DeepcoolDA - https://www.anhoch.com/product/40969/psu-700w-deepcool-da700n-80plus-bronze-black

или

SharkoonWPC https://www.anhoch.com/product/42452/psu-750w-sharkoon-wpc750-80-bronze-plus-real-power-12cm-fan

Ова ми е компјутерот:

Ryzen 5 2600X Six-Core 3.6GHz
MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS 6GB GDDR6
HDD 1TB
SSD 240gb
MSI B450M GAMING PLUS RYZEN DDR4-3466+ (Матична)
16GB DDR4 3200Mhz Kingston (планирам уште 1 рам од 16GB да зеам)

Фала.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Здраво ми треба помош за напојување кое да го купам и дали производителите DeepcoolDA или SharkoonWPC е подобро, ми треба некој што се разбира повеќе во брендови, фала.
се мислам едно од овие 2 :
DeepcoolDA - https://www.anhoch.com/product/40969/psu-700w-deepcool-da700n-80plus-bronze-black

или

SharkoonWPC https://www.anhoch.com/product/42452/psu-750w-sharkoon-wpc750-80-bronze-plus-real-power-12cm-fan

Ова ми е компјутерот:

Ryzen 5 2600X Six-Core 3.6GHz
MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS 6GB GDDR6
HDD 1TB
SSD 240gb
MSI B450M GAMING PLUS RYZEN DDR4-3466+ (Матична)
16GB DDR4 3200Mhz Kingston (планирам уште 1 рам од 16GB да зеам)

Фала.
Samo cooler master
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
и по што се coolermaster толку подобри од deepcool на пример? бар во тој ценовен ранг.
баш според тестови поевтините coolermaster не се ништо посебно. оние од 100евра нагоре се добри, ама пак и таму има подобар избор.

Здраво ми треба помош за напојување кое да го купам и дали производителите DeepcoolDA или SharkoonWPC е подобро, ми треба некој што се разбира повеќе во брендови, фала.
се мислам едно од овие 2 :
DeepcoolDA - https://www.anhoch.com/product/40969/psu-700w-deepcool-da700n-80plus-bronze-black

или

SharkoonWPC https://www.anhoch.com/product/42452/psu-750w-sharkoon-wpc750-80-bronze-plus-real-power-12cm-fan

Ова ми е компјутерот:

Ryzen 5 2600X Six-Core 3.6GHz
MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS 6GB GDDR6
HDD 1TB
SSD 240gb
MSI B450M GAMING PLUS RYZEN DDR4-3466+ (Матична)
16GB DDR4 3200Mhz Kingston (планирам уште 1 рам од 16GB да зеам)

Фала.
deepcool се на солидна платформа и доста добри на тестови. sharkoon не ги бие баш добар глас.
а инаку 700 вати не ти ни требат.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
6
Поени од реакции
5
и по што се coolermaster толку подобри од deepcool на пример? бар во тој ценовен ранг.
баш според тестови поевтините coolermaster не се ништо посебно. оние од 100евра нагоре се добри, ама пак и таму има подобар избор.


deepcool се на солидна платформа и доста добри на тестови. sharkoon не ги бие баш добар глас.
а инаку 700 вати не ти ни требат.
Аха фала па добро ја планирав од 600W до 700 некое ама не знаев од која компанија пошо кај нас нема нешто мн избор, а сетек ми се мн скапи.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Аха фала па добро ја планирав од 600W до 700 некое ама не знаев од која компанија пошо кај нас нема нешто мн избор, а сетек ми се мн скапи.
Corsair building series имаш едно за 4000 денари во Сетек.
Друго добро место ти се Нексио. Имаат EVGA и уште некој квалитетен бренд
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Здраво,

Имам тргнато пари настрана со кои планирам да си направам солидна конфигурација, на која не планирам понатаму да менувам делови, ниту да правам overclock. Истата би се користела за сурфање, игри, филмови, музика....

Една од целите ми е да можам да ја играм Gran Turismo 4, по можност во HD на константни 45+ фрејмови на PCSX2. Не сум страстен гејмер, но од време на време сакам да пробам некоја не многу стара игра која ми ја препорачале.

Буџетот ми дозволува повеќе, но јас би сакал да потрошам околу 50к ден (+/-).

Моментално ги имам одбрано следниве делови:

- AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6-Core Processor
- Gigabyte Radeon RX 590 8 GB GAMING 8G Video Card

За да ми испадне поевтино, планирам да го искористам хард-дискот што веќе го имам (Western Digital Caviar Blue 1 TB 3.5" 7200RPM Internal Hard Drive) и куќиштето бидејќи изгледот не ми менува ништо (Duke DU08A), но доколку има проблем со компатибилност би го сменил. SSD сега за сега не планирам, бидејќи имам спор компјутер на кој сум веќе навикнат, и сум генерално трпелив човек.

Која матична, рам мемориии, напојување и останати делови би ги препорачале, и дали нешто би смениле?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Здраво,

Имам тргнато пари настрана со кои планирам да си направам солидна конфигурација, на која не планирам понатаму да менувам делови, ниту да правам overclock. Истата би се користела за сурфање, игри, филмови, музика....

Една од целите ми е да можам да ја играм Gran Turismo 4, по можност во HD на константни 45+ фрејмови на PCSX2. Не сум страстен гејмер, но од време на време сакам да пробам некоја не многу стара игра која ми ја препорачале.

Буџетот ми дозволува повеќе, но јас би сакал да потрошам околу 50к ден (+/-).

Моментално ги имам одбрано следниве делови:

- AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6-Core Processor
- Gigabyte Radeon RX 590 8 GB GAMING 8G Video Card

За да ми испадне поевтино, планирам да го искористам хард-дискот што веќе го имам (Western Digital Caviar Blue 1 TB 3.5" 7200RPM Internal Hard Drive) и куќиштето бидејќи изгледот не ми менува ништо (Duke DU08A), но доколку има проблем со компатибилност би го сменил. SSD сега за сега не планирам, бидејќи имам спор компјутер на кој сум веќе навикнат, и сум генерално трпелив човек.

Која матична, рам мемориии, напојување и останати делови би ги препорачале, и дали нешто би смениле?
Спремен си да потрошеш 50 иљади, а не ти се зима SSD? :facepalm:
Шо ке ти е тогај 6 јадрен процесор со 12 нитки? Земи еден обичен дуал кор и толку!
Иначе колку за информација со тај процесор и таа графичка ке можеш да играш и нови игри со солидни 60 фрејма.
А SSD у случај да се премислеш препорачливо е од 500 GB, или бар 250.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Здраво,

Имам тргнато пари настрана со кои планирам да си направам солидна конфигурација, на која не планирам понатаму да менувам делови, ниту да правам overclock. Истата би се користела за сурфање, игри, филмови, музика....

Една од целите ми е да можам да ја играм Gran Turismo 4, по можност во HD на константни 45+ фрејмови на PCSX2. Не сум страстен гејмер, но од време на време сакам да пробам некоја не многу стара игра која ми ја препорачале.

Буџетот ми дозволува повеќе, но јас би сакал да потрошам околу 50к ден (+/-).

Моментално ги имам одбрано следниве делови:

- AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6-Core Processor
- Gigabyte Radeon RX 590 8 GB GAMING 8G Video Card

За да ми испадне поевтино, планирам да го искористам хард-дискот што веќе го имам (Western Digital Caviar Blue 1 TB 3.5" 7200RPM Internal Hard Drive) и куќиштето бидејќи изгледот не ми менува ништо (Duke DU08A), но доколку има проблем со компатибилност би го сменил. SSD сега за сега не планирам, бидејќи имам спор компјутер на кој сум веќе навикнат, и сум генерално трпелив човек.

Која матична, рам мемориии, напојување и останати делови би ги препорачале, и дали нешто би смениле?
SSD ти е грешка ако не земеш. За 1800ден имаш 240ГБ доста солидни. Не мора повеќе за нешто егзотично, NVMe
Куќиштето канта, сигурно некое со напојување горе, без усб3.0 напред и без добар проток на воздух е

графичката не е лоша, ама се зависи колку си гејмер и што очекувања имаш
за 17к имаш gtx 1660 super графичка, по би ти бркала работа за игри. може малку ќе излезе преку буџет

грубо пресметано
процесор и матична - 20к, рам меморија 16гб - 6k, напојување 5к, за куќиште до кај 2к да дадиш, ssd 2k
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Како што напишав погоре, SSD не планирам да земам сега. Здравје понатаму.
За рам и напојување ќе најдам, не ми се толку проблем.


Сакам да знам која матична најдобро би одела со оваа комбинација, или да ја барам најевтината со слотови што одговараат?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Како што напишав погоре, SSD не планирам да земам сега. Здравје понатаму.
За рам и напојување ќе најдам, не ми се толку проблем.


Сакам да знам која матична најдобро би одела со оваа комбинација, или да ја барам најевтината со слотови што одговараат?
земаш компјутер од 50к се стискаш за ссд од 1000 денари? втф
 

Kajgana Shop

На врв Bottom