Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Прв пат ќе градам сам компјутер, така да секоја помош е добредојдена. Целта ми е да направам конфигурација за mid-range gaming.

За напојување не можам да се одлучам, ниту пак за куќиште. За напојување би платил 3000-4000 денари, за куќиштето можеби 2000.
Еве понуда од мене комплет со квалитетно напојување и куќиште.
Цената е со вкалкулиран попуст за форумџии.
Конфигурација 36к.PNG
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ќе може ли некој да ми даде некоја конфигурација што ја имаат по продавнициве за лаптоп до 35-40.000 денари и што е најдоброто за тие пари ?
И ме интересира што е подобра опција Леново или Дел ?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ќе може ли некој да ми даде некоја конфигурација што ја имаат по продавнициве за лаптоп до 35-40.000 денари и што е најдоброто за тие пари ?
И ме интересира што е подобра опција Леново или Дел ?
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=13878

Може да ти го обезбедам доста поефтино, ако си заинтересиран контактирај ме во инбокс.
 
П

Пе Џо

Гостин
Би сакал ако може некој едноставно да ме информира за различните серии и видови на компјутерски процесори (од АМД и Интел) , нивните погодности и карактеристики. Особено за разликата помеѓу Core 2 Quad и i-серијата (i3, i5, i7).
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Би сакал ако може некој едноставно да ме информира за различните серии и видови на компјутерски процесори (од АМД и Интел) , нивните погодности и карактеристики. Особено за разликата помеѓу Core 2 Quad и i-серијата (i3, i5, i7).
Iskreno bi sakal sam da si ja zavrsese proektnata(domasnata) namesto da baras nekoj na forum da ja zavrsi cela rabota namesto tebe.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Би сакал ако може некој едноставно да ме информира за различните серии и видови на компјутерски процесори (од АМД и Интел) , нивните погодности и карактеристики. Особено за разликата помеѓу Core 2 Quad и i-серијата (i3, i5, i7).
Intel се подобри.
 
П

Пе Џо

Гостин
Iskreno bi sakal sam da si ja zavrsese proektnata(domasnata) namesto da baras nekoj na forum da ja zavrsi cela rabota namesto tebe.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Не ми е задача, од чист интерес е.
Ако веќе те интересира, проектната ми беше по сонолуминисценција, ако сакаш примерок, фино побарај си.
Фала за помошта.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Зошто немам целосна искористемност на рам меморијата од 3 Gb na procesor amd athlon 64 3200+ 2.00 ???? na windows 7 ultimate 64bit????
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Не ми е задача, од чист интерес е.
Ако веќе те интересира, проектната ми беше по сонолуминисценција, ако сакаш примерок, фино побарај си.
Фала за помошта.
Зависи за што ќе го користиш копјутерот и дали си на ограничен буџет или пак ке правиш ,,Трифун Костовски" конфигурација
-За ограничен буџет, AMD се измислени и солидни, на пример за исти пари можеш да земеш Intel i3 или AMD FX 6300. i3 ти е dual core со hypertherading, додека FX 6300 ти е 6 јадрен процесор. За играње и двата ќе си ја вршат работата солидно, но некои игри кои што користат повеќе од две јадра, FX 6300 ќе има подобри резултати. Доколку пак се бавиш со рендерирање и едитирање, суровата сила на 6те јадра на FX 6300 ќе го уништат Интеловиот i3.
-Исто така 8 јадрените AMD се поевтини од квадовите без или со hyperthreading на Intel (како i5 или i7), FX 8320 е скоро 9000 денари, додека неговиот еквивалент од Intel е i5 4670к, кој во моментов чини 12500 денари. И двата процесора ќе вадат скоро слични фрејмови во различни игри,i5 4670k можеби и нешто подобро, но не толку подобро за да му биде оправдана ценовната разлика од 3500 денари. Во сценарио како рендерирање, едитирање или стриминг, пак суровата моќ на 8те јадра кај FX 8320 ќе ги надмине 4те јадра на i5 4670k
-Доколку имаш неограничен буџет, Intel е подобриот избор, има подобри матични за него и користи помалку струја. i5 4570-4670- 4670k е изборот за гејминг, i7 4770-4770k e изборот за рендерирање, едитирање и работа со други апликации кои што имаат потреба од hyperthreading опцијата кај i7
Постарите Core 2 Quad, како q6600, Q8000 и Q9000 сериите, како и i5 700 сериите, се застарени и поновите i3 би биле подобри од нив, иако се Dual Core со hyperthreading
 
Последно уредено:

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да не знате каде (и дали) продаваат внатрешен кулер за лаптоп? Вакво нешто ми треба од прилика:



 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
Пошто не се ρазбиρам мн од κомпјутеρи и таκви стваρи би можел неκој да ми пρепоρача κаκов пц поточно лаптоп да земам од негде 12 000 до 18 000ден. Аκо може леново или неκои κаκо нив добρа маρκа незнам гледам дел ги споρедуваат со нив... κаκо и дае за тие паρи добаρ лаптоп лој би бил и од κаде,амц ми κажаа да не идам пошо се ρасипубале бρзо,ми пρепоρачаа сет κомпјутеρи,анхоч,техномаρκет..

Sent from my LG-P710 using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
А и не ми е мн за игρи, не баρам гејмеρсκи иаκо не би било лошо да има добρа гρафичκа

Sent from my LG-P710 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom