Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.640
Поени од реакции
12.646
nema da se resi problemot samo so promena na ram?
ќе се промени но нема да видиш некој голем бенефит, смени и диск заедно со рамот, купи некое ефтино 120 гига ссд и компјутерот ќе ти се препороди
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.640
Поени од реакции
12.646
Член од
8 јуни 2014
Мислења
533
Поени од реакции
100

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
751
Поени од реакции
430
ti blagodaram a ram toj sto ti go prativ dobar e?
Најди го упатството од лаптопот. Види колку слота имаш за рам , види каков рам имаш, види колку е максимумот што лаптопот ти го подржува, дали е компатибилен тој што ќе го купиш. За рам ако има можност за два слота најдобро е да бидат исти. За ссд види која висина ти подржува лаптопот, 7мм, 9мм..., Kingstonot погоре ти е 7мм
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
533
Поени од реакции
100
Најди го упатството од лаптопот. Види колку слота имаш за рам , види каков рам имаш, види колку е максимумот што лаптопот ти го подржува, дали е компатибилен тој што ќе го купиш. За рам ако има можност за два слота најдобро е да бидат исти. За ссд види која висина ти подржува лаптопот, 7мм, 9мм..., Kingstonot погоре ти е 7мм
drugar ova e upatstvoto ama tuka pisuva do 2gb ram tolku imam momentalno na laptop toa znaci deka nemoze da se stavi pogolem ram?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
751
Поени од реакции
430
drugar ova e upatstvoto ama tuka pisuva do 2gb ram tolku imam momentalno na laptop toa znaci deka nemoze da se stavi pogolem ram?
По тоа што пишува на страната Да. Ама води се од официјалната страна на HP.


Најдобро исклучи го и отвори го да видиш колку слота има (најверојатно едно штрафче е). Од она што ти пишува на упатството за HP255 G1 (тоа 2.49мб што е) на 47 страна, On HP 255 G1 models, if only one DIMM is installed, it must be installed in the bottom slot-треба да има два слота и ти пишува кои се компатибилни мемории. Разгледај го убаво. И види и за ССД и гуглај го HP 255 G1 ram upgrade, HP 255 G1 ssd upgrade и види што ќе ти излезе
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
533
Поени од реакции
100
По тоа што пишува на страната Да. Ама води се од официјалната страна на HP.


Најдобро исклучи го и отвори го да видиш колку слота има (најверојатно едно штрафче е). Од она што ти пишува на упатството за HP255 G1 (тоа 2.49мб што е) на 47 страна, On HP 255 G1 models, if only one DIMM is installed, it must be installed in the bottom slot-треба да има два слота и ти пишува кои се компатибилни мемории. Разгледај го убаво. И види и за ССД и гуглај го HP 255 G1 ram upgrade, HP 255 G1 ssd upgrade и види што ќе ти излезе
da dva slota se za ram ti blagodaram za sovetot se nadevam vo setec ke odberam kompatibilni :)
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
751
Поени од реакции
430
da dva slota se za ram ti blagodaram za sovetot se nadevam vo setec ke odberam kompatibilni :)
Многу си мрзлив. На втора и трета страна ги имаш сите битни информации. Најпаметно ти е да ставиш уште една иста плочка DDR3/1333-MHz од 2гб и тоа е тоа. За повеќе нема финансиска смисла. SSD не е наведено дека подржува туку само hard disk и тоа од побавните од 5400rpm. Само не очекувај чуда, ама барем windows ќе може колку толку нормално да функционира
 
На врв Bottom