Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 март 2013
Мислења
3.176
Поени од реакции
2.841
Пошто ти е битна сликата под претпостафка да не ти е запален емтен за гејминг, тогај доволен ти е 60 херцен монитор кој е многу поефитин од наведените 144 херцни.
Самунг PLS (нивна верзија на IPS) го имам , 72 херцен е има прекрасна слика, одлични бои и контраст.
Вероватно и овој со VA панел има одлична слика. Самсунг ТВ-та ги прават со VA панели.
Значи ако неси хардкор гејмер немаш потреба за фрлаш 18000 кога можеш само 7000 ден.
Да бидам искрен главно за гејминг ми е. А и не обожавам washed out дисплеи па макар и за обично пребарување да е. Затоа и бегам од TN.
A колку што сум запознат со VA, тие се нешто измеѓу IPS и TN, квалитет на слика како IPS а брзина како TN. Само што многу корисници како негативна страна кај нив го наведуваат ghosting-от.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.290
Поени од реакции
3.433
Под имагинарна претпостафка дека би сакал да играм најнови игри. Forza Horizon 4, SOTR се прилично нови игри нели? На 1080p супер се возат на high setiings по 50fps. Од одаамна се збореше дека 4 јадра нема да се доволни за игри. А ама ете очигледно и 2 јадра со 4 нитки се доволни...Стварта е, дечко нека си купе сега шо му треба. Ако одолуче 4 јадра супер. После 2 години на истата плоча ке може да ставе 8 јадра. Немора да планираме ногу ногу унапред. Гледаш шо се дешава последните 2-3 месеца. За 2 години може и апокалипса да не задесе. Who knows?
Точно. Под претпоставка дека ќе се играат најновите игри.
Се слагам и со остатокот ама најголемите пресврти за гејминг хардвер се кога ќе дојдат конзолите кои се централна точка околу која ќе се развива PC hardware-от и гејминг индустријата.
Ја мислам дека за @Oleksandr најдобра опција е Ryzen 5 1600AF ако го имаат на лаѓар у сетец. Покрај другото еве како се јаде у гејминг со Ryzen 2600 и i5-9400F .
На мене ми се иде од мерак да го земам 1600AF.
Автоматски споено мислење:

Да бидам искрен главно за гејминг ми е. А и не обожавам washed out дисплеи па макар и за обично пребарување да е. Затоа и бегам од TN.
A колку што сум запознат со VA, тие се нешто измеѓу IPS и TN, квалитет на слика како IPS а брзина како TN. Само што многу корисници како негативна страна кај нив го наведуваат ghosting-от.
Ако немаш јака графичка попут 1080 Ti, тогај немаш потреба од 144 hz монитор. Самсунг PLS со 72 FPS е одличен за гејминг.
 
Последно уредено:

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.290
Поени од реакции
3.433
Пффф, тогај под хитно зимај Самсунг za 115 евра, ич не му мисли. Јас имам 1060 3GB и супер шиба на 1080p.
А мониторо го иам година и пол и нема мака. Освен шо треба да го забришам малце, дезинфецирам :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.484
Поени од реакции
19.327
На мене ми се иде од мерак да го земам 1600AF.
Само што разликата во цена кај нас не е 35 долари како што е прикажано на тамбнеилот, туку 17.5.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.290
Поени од реакции
3.433
Само што разликата во цена кај нас не е 35 долари како што е прикажано на тамбнеилот, туку 17.5.
Е да де. Кај нас е 6500 ден. 6 јадра за 6500 кај нас куга е имало? Туку прашање дали ке го има уште кај нас.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.676
Поени од реакции
11.326
Не знам дали е баш за тука прашањево, ама каде се најефтини деловите за компјутер за сам да си направам конфигурација ?
И има ли некој од тука што се бави со ова ? :D
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.290
Поени од реакции
3.433
Не знам дали е баш за тука прашањево, ама каде се најефтини деловите за компјутер за сам да си направам конфигурација ?
И има ли некој од тука што се бави со ова ? :D
https://www.anhoch.com/ Причлно ефтини. Само шо не е се на залиха. Можеш да си искомбинираш анхоч и сетец.
и нексио на ФБ можеш да ги контактираш.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
120
Поени од реакции
29
Ме интересира дали некој има искуство со купување на компјутери користени увозни од фирми кои ги нудат од типот на decaelectronics и др.слични фирми.
Дали се ок како компјутери оти имаат баш добра цена
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.484
Поени од реакции
19.327
Ме интересира дали некој има искуство со купување на компјутери користени увозни од фирми кои ги нудат од типот на decaelectronics и др.слични фирми.
Дали се ок како компјутери оти имаат баш добра цена
Да
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
371
Поени од реакции
524
Факт, AMD уште ги побоулва Intel. Заврши ерата на 4C/4T над 200€ процесор. Сега за 100-120€ имаш budget build. Само да видиме кај нас колку че му ги опна цените. Сега фали уште AMD нешто против Nvidia да напрај. 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
898
Поени од реакции
695
Ќе им треба многу време и труд на интел за да го стигнат амд.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.113
Поени од реакции
11.674
не можат веќе да ја молзат кравата интел
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
371
Поени од реакции
524
Ќе им треба многу време и труд на интел за да го стигнат амд.
Сакам скроз цел маркет да му го зема, сум тро fanboy не велам не, али то шо го праеа 10г. не се простува, и пред и по 2007г. уште низ светот му даваат на продавиници пари само за да клаваат Intel процесори во pre-built компјутери, а да нема AMD.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.290
Поени од реакции
3.433
Сакам скроз цел маркет да му го зема, сум тро fanboy не велам не, али то шо го праеа 10г. не се простува, и пред и по 2007г. уште низ светот му даваат на продавиници пари само за да клаваат Intel процесори во pre-built компјутери, а да нема AMD.
Не е добро другата фирма да е пропадната. У таков случај АМД ке се понаша како интел шо се понашаше. Конкуренција си го прае своето. На крај крајева ни задрмал нас и за интел и за амд. И двете милијардерски фитни. Шо има да ги обожаваме. Ни е си гледаме да се такмичат и да си уживаме у ниски цени и да навиваме уз пат те за овај те за онај.
 
На врв Bottom