Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
За 1080p гејминг со барем gtx 1060 ќе е супер. Разгледај малце по youtube. Имаш еден куп видеа со тестови на разни процесори со графички и резултати.
MB.asus PRIME A320M-C.GPU.ASUS GTX 660.CPU.A8-9600(KOJ E DEKLARIRAN KAKO PROCESOR NO NE BIL PROCESOR) ova mi e picito so go imam,denojve maka macam da najdam procesor ot anhoch najbrzo i najdostapen so cena koja mi odgovara e ruzen 3 1200 drugite se preskapi a ot aliekspres se isto dosta eftini no poradi SITUACIJAVA so virusov verojatno bi go dobil za DVA MESECI a mi treba ITNO,inaku igram poveke Canter Strike Sourse,Assassins Creed Odyssey tera na maksium no CPU ena na 100%,GPU e na okulu 97%,no sto i da napravam Canter Strike Sourse koci i zamrznuva mnogu a na stariot kompjuter isto koci no pomalku proizveden 2007 godina intel,inaku noviov mi ide da go FRLAM ot VSELENATA:( gi imam istite problemi koj gi imav so stariot..
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Предлог за маус со големина како ова 74x39x28 mm. Се наоѓа нешто со овие димензии или пак да идам со овој модел?

mini-mouse-genius-micro-traveler-v2-cable-retractil-notebook-D_NQ_NP_981982-MLA26892377732_022...jpg
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Помош добар маус и слушалки за гејминг да не се поскапи од 2000денара, маус може и поефтин. Гејминг игри како cs go pubg itn..
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Здраво банда, дојде време да се подновувам со комплет ново пц. Буџетот ми беше околу 40к, али сакал-нејќел, билдот што го склопив од сет искочи 46к. Овој буџет е без монитор, мониторот ќе го земам накнадно, за него предвидов 7к. Не сум озбилен гејмер, немам мрднато од цс 1.6 и ред алерт бог знае од кога. Би играл CSGO, GTA5, Red dead redemption 2 и CoD Warzone. Ама ако ми се засвиѓа некој AAA наслов, не би се двоумел. Во глобала, би ги играл само овие игри. Ова е битно во изборот на графичка.
Како слика доле го прикачив тоа што го составив. Што би смениле? Што би извадиле, а што додале?

- На почеток ме плашеше процесорот, мислев дека слаб, ама што читав на нет, истиов доаѓа како стандард за многу пциња во тој ценовен ранг.
- Немам испланирано кулер, ептен ќе забега со цената. Процесорот оди со кулер, мислам дека ќе заврши работа. Једино би разгледал куќишта околу 2к со вграден кулер.
- Плочата мислам дека е стандард, гледам и тука многу ја користите. B450ка.
- Напојувањето, има и поевтини верзии да се земат, ама мене ми кажаа да гледам Bronze од 600W.
- Рамот е мислам таман, 2x 8gb, и тука гледам често користено.
- На мислење сум со графичката. Колку што разгледав по интернет, 1660ка е екстра во поглед на перфоманси сооднос цена. Ги лизга сите игри на 1080п, за нешто повеќе, не ни замислувам. Поготово ако го гледам што игри би играл. Е сега, се мислев за 2060ката, ама мислам дека би фрлил повеќе пари, а дудук како мене нема да примети некоја разлика. Прашањето ми е, дали е добра 1660кава? Дали би ги задоволила моите потреби? И колку е future proof?
- Друга ствар што ме мучи е распределувањето на меморија. Како што гледате на сликата, сум се одлучил за скоро 1tb SSD кој кошта 7700 од сет и без HDD. Ама полека се предомислувам. Сега мислам да ставам 256гб SSD со 2тб HDD - вака комплет ќе кошта 6600 денари. Дури се мислам да идам на 256гб ССД со 1тб ХДД, ќе испадне и нешто поевтино. И трета опција ми е 500гб ССД со 1тб ХДД - што ќе искочи 6600 денари. Да напоменам, дома имам празен 1тб екстерен, можам и тој да го вклучам во игра. На ссд би ги ставил warzone, gta5 и оперативниот. Се остало иде во ХДД, слики, филмови, незахтевни игри и други тракатанци. Како би изиграле вие?

Океј е билдов за парите?
 

Attachments

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Здраво банда, дојде време да се подновувам со комплет ново пц. Буџетот ми беше околу 40к, али сакал-нејќел, билдот што го склопив од сет искочи 46к. Овој буџет е без монитор, мониторот ќе го земам накнадно, за него предвидов 7к. Не сум озбилен гејмер, немам мрднато од цс 1.6 и ред алерт бог знае од кога. Би играл CSGO, GTA5, Red dead redemption 2 и CoD Warzone. Ама ако ми се засвиѓа некој AAA наслов, не би се двоумел. Во глобала, би ги играл само овие игри. Ова е битно во изборот на графичка.
Како слика доле го прикачив тоа што го составив. Што би смениле? Што би извадиле, а што додале?

- На почеток ме плашеше процесорот, мислев дека слаб, ама што читав на нет, истиов доаѓа како стандард за многу пциња во тој ценовен ранг.
- Немам испланирано кулер, ептен ќе забега со цената. Процесорот оди со кулер, мислам дека ќе заврши работа. Једино би разгледал куќишта околу 2к со вграден кулер.
- Плочата мислам дека е стандард, гледам и тука многу ја користите. B450ка.
- Напојувањето, има и поевтини верзии да се земат, ама мене ми кажаа да гледам Bronze од 600W.
- Рамот е мислам таман, 2x 8gb, и тука гледам често користено.
- На мислење сум со графичката. Колку што разгледав по интернет, 1660ка е екстра во поглед на перфоманси сооднос цена. Ги лизга сите игри на 1080п, за нешто повеќе, не ни замислувам. Поготово ако го гледам што игри би играл. Е сега, се мислев за 2060ката, ама мислам дека би фрлил повеќе пари, а дудук како мене нема да примети некоја разлика. Прашањето ми е, дали е добра 1660кава? Дали би ги задоволила моите потреби? И колку е future proof?
- Друга ствар што ме мучи е распределувањето на меморија. Како што гледате на сликата, сум се одлучил за скоро 1tb SSD кој кошта 7700 од сет и без HDD. Ама полека се предомислувам. Сега мислам да ставам 256гб SSD со 2тб HDD - вака комплет ќе кошта 6600 денари. Дури се мислам да идам на 256гб ССД со 1тб ХДД, ќе испадне и нешто поевтино. И трета опција ми е 500гб ССД со 1тб ХДД - што ќе искочи 6600 денари. Да напоменам, дома имам празен 1тб екстерен, можам и тој да го вклучам во игра. На ссд би ги ставил warzone, gta5 и оперативниот. Се остало иде во ХДД, слики, филмови, незахтевни игри и други тракатанци. Како би изиграле вие?

Океј е билдов за парите?
Не се знае каква ќе биде ситуацијата со вирусот, ама мојот совет останува ист. Ако не ти се брза стрпи се 6 месеца. Доаѓаат новите конзоли (Playstation 5, Xbox X) кои ќе ги наметнат новите стандарди за игри, доаѓаат нови графички и од Nvidia и од АМД, цената на старите драстично ќе падне. Future proof графичка денес ти е RTX 2080 Super која сега е многу скапа, а за 6 месеци тие перформанси ќе ги имаш за 300-350 евра
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.527
Поени од реакции
7.120
Здраво банда, дојде време да се подновувам со комплет ново пц. Буџетот ми беше околу 40к, али сакал-нејќел, билдот што го склопив од сет искочи 46к. Овој буџет е без монитор, мониторот ќе го земам накнадно, за него предвидов 7к. Не сум озбилен гејмер, немам мрднато од цс 1.6 и ред алерт бог знае од кога. Би играл CSGO, GTA5, Red dead redemption 2 и CoD Warzone. Ама ако ми се засвиѓа некој AAA наслов, не би се двоумел. Во глобала, би ги играл само овие игри. Ова е битно во изборот на графичка.
Како слика доле го прикачив тоа што го составив. Што би смениле? Што би извадиле, а што додале?

- На почеток ме плашеше процесорот, мислев дека слаб, ама што читав на нет, истиов доаѓа како стандард за многу пциња во тој ценовен ранг.
- Немам испланирано кулер, ептен ќе забега со цената. Процесорот оди со кулер, мислам дека ќе заврши работа. Једино би разгледал куќишта околу 2к со вграден кулер.
- Плочата мислам дека е стандард, гледам и тука многу ја користите. B450ка.
- Напојувањето, има и поевтини верзии да се земат, ама мене ми кажаа да гледам Bronze од 600W.
- Рамот е мислам таман, 2x 8gb, и тука гледам често користено.
- На мислење сум со графичката. Колку што разгледав по интернет, 1660ка е екстра во поглед на перфоманси сооднос цена. Ги лизга сите игри на 1080п, за нешто повеќе, не ни замислувам. Поготово ако го гледам што игри би играл. Е сега, се мислев за 2060ката, ама мислам дека би фрлил повеќе пари, а дудук како мене нема да примети некоја разлика. Прашањето ми е, дали е добра 1660кава? Дали би ги задоволила моите потреби? И колку е future proof?
- Друга ствар што ме мучи е распределувањето на меморија. Како што гледате на сликата, сум се одлучил за скоро 1tb SSD кој кошта 7700 од сет и без HDD. Ама полека се предомислувам. Сега мислам да ставам 256гб SSD со 2тб HDD - вака комплет ќе кошта 6600 денари. Дури се мислам да идам на 256гб ССД со 1тб ХДД, ќе испадне и нешто поевтино. И трета опција ми е 500гб ССД со 1тб ХДД - што ќе искочи 6600 денари. Да напоменам, дома имам празен 1тб екстерен, можам и тој да го вклучам во игра. На ссд би ги ставил warzone, gta5 и оперативниот. Се остало иде во ХДД, слики, филмови, незахтевни игри и други тракатанци. Како би изиграле вие?

Океј е билдов за парите?
Земи само G.Skill рам у ddstore има за Ryzen подобар е и не ти треба толку голем ссд земи 120 или 240 за оперативен систем и некоја игра земи си механички диск за чување на податоци so 7200 rpm можеш и игри да играш на него исто поцесорот размисли за ryzen 5 3600 или ryzen 7 2700 повеќе ќе се исплати у иднина разгледај и радеон опција за графичка и не купувај од 1 фирма се провери Анкоч и ддсторе бегај подалеку од сетек .
P.S. на конзоли не размислувај јас пред месец склопив куќиште а поседував конзола . И повеќе се исплати pc од конзоли на конзола ќе треба да ги плаќаш игри додека на pc симнуваш пиратски
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Во 2 слота за RAM, смеам да комбинирам 8G и 16G (DDR4)? Или мораш 2х8 - 2х16 ?
Читам можно било системот да го мечува поголемиот чип со помалиот, па да останатиот дел од 16-ката фактички да ти е неупотреблив.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Во 2 слота за RAM, смеам да комбинирам 8G и 16G (DDR4)? Или мораш 2х8 - 2х16 ?
Читам можно било системот да го мечува поголемиот чип со помалиот, па да останатиот дел од 16-ката фактички да ти е неупотреблив.
Ако плочата подржува тогаш ќе ги прочита двете плочки и ќе имаш 24 гигабајти рам ама нема да работи во двоканален режим.

Sent from my Redmi
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Ако плочата подржува тогаш ќе ги прочита двете плочки и ќе имаш 24 гигабајти рам ама нема да работи во двоканален режим.

Sent from my Redmi
Значи не е добра варијанта? Ќе морам 1х16, или па уште еден од 8?
Ако сепак добро сум разбрал - значи дека пола (8G) од 16-ката нема да ги искористи системот, дури и под high load?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Значи не е добра варијанта? Ќе морам 1х16, или па уште еден од 8?
Ако сепак добро сум разбрал - значи дека пола (8G) од 16-ката нема да ги искористи системот, дури и под high load?
Ако планираш натамошна надградба земи една шеснаеска. Ако не планираш земи две осумки. Ако имаш 16+8 компјутерот ќе работи со 24 гигабајти сосема добро.

Sent from my Redmi
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Во 2 слота за RAM, смеам да комбинирам 8G и 16G (DDR4)? Или мораш 2х8 - 2х16 ?
Читам можно било системот да го мечува поголемиот чип со помалиот, па да останатиот дел од 16-ката фактички да ти е неупотреблив.
Ќе ги мечува фреквенциите и тајминзите т.е ако ставиш една плочка од 8гб 3200mhz CL18 и друга плочка 16 гб 3600mhz CL16, двете ќе се се синхронизираат да работат на послабата плочка т.е. 3200mhz CL18

Дополнително на тоа, ќе имаш 16гб кои ќе работат во dual channel и 8гб vo single channel т.е. плочката од 8gb и 8гб од втората плочка ќе работат во dual channel, а остатокот од 8гб (од 16гб плочка) ќе биде single channel

Преземено од овде

Сепак провери во спецификациите за рам меморијата на веб-страната на производителот.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Земи само G.Skill рам у ddstore има за Ryzen подобар е и не ти треба толку голем ссд земи 120 или 240 за оперативен систем и некоја игра земи си механички диск за чување на податоци so 7200 rpm можеш и игри да играш на него исто поцесорот размисли за ryzen 5 3600 или ryzen 7 2700 повеќе ќе се исплати у иднина разгледај и радеон опција за графичка и не купувај од 1 фирма се провери Анкоч и ддсторе бегај подалеку од сетек .
P.S. на конзоли не размислувај јас пред месец склопив куќиште а поседував конзола . И повеќе се исплати pc од конзоли на конзола ќе треба да ги плаќаш игри додека на pc симнуваш пиратски
Треба да бега од ддсторе, а не од сет!
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
ДДстор меѓудругото продава и производи од сетек
 

Kajgana Shop

На врв Bottom