Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ја би земал 2600, знам дека ти е јак филинг нова конфа, нова генерација Рајзен ама не вреди, 2600 ќе ти брка топ работа и пошо е за гејминг би земал 2060.
Напојувањето Sharkoon смрди во споредба со Evga на пример или Cooler Master ама тие ги немаш у Анхоч а веројатно сакаш да ги земеш од едно место.
Би земал и поевтина матична евентуално со цел да земеш подобро ССД.
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
263
Ја би земал 2600, знам дека ти е јак филинг нова конфа, нова генерација Рајзен ама не вреди, 2600 ќе ти брка топ работа и пошо е за гејминг би земал 2060.
Напојувањето Sharkoon смрди во споредба со Evga на пример или Cooler Master ама тие ги немаш у Анхоч а веројатно сакаш да ги земеш од едно место.
Би земал и поевтина матична евентуално со цел да земеш подобро ССД.
После сати буричкање по 20 верзии од едно иста графичка и други делови завршив со доста измени. Излегува малку поскапо, 57к, едино ако не дадат некој попуст во Анхоч, ама ќе пројде.

Инаку за напојувањето, да, нажалост Анхоч има траш тиер напојувања, едино за оваа Deepcool варијанта најдов некои добри мислења по нет. Неможам да купувам од разни продавници, да бев од Скопје или да имав кола полесно ќе беше. Башка што врска немам од склопување хардвер.

Едино ме загрижува 5700 XT и проблемите што ги има АМД со драјверите, за иста цена има 2060 Ventus Super od MSI ама малку послаби перформанси.

Инаку сега за сега 1080п планирам, со надградба или 1440п или 1080п 144hz во иднина.

Фала на сите што реплицирате инаку, го ценам секој совет.

Мислење?
 

Attachments

Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Дали некој ја има пробано платформата на NVIDIA - GeForce-NOW?
Ако е добра како што се фалат никогаш не ќе треба да купуваме скапи копјутери во иднина.
Со просечна конфигурација и добар и стабилен нет имаш топ машина.
Плус со претплата ги имаш и игрите.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^^^ Не баш, пак треба да ги имаш купено игрите.
You can play one of the many free-to-play games available on GeForce NOW, but for all other games, you need to own or purchase them with one of the supported game stores before playing them on GeForce NOW.
Source: https://www.nvidia.com/en-us/geforce-now/faq/
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.661
Поени од реакции
7.242
Здраво едно прашање за overclocking на ryzen 5 3600 за ладењето .
Се мислам до 3000 до 4000 да дадам и дали би се исплатело ги вложувам во air или liquid cooling.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво едно прашање за overclocking на ryzen 5 3600 за ладењето .
Се мислам до 3000 до 4000 да дадам и дали би се исплатело ги вложувам во air или liquid cooling.
Не
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.661
Поени од реакции
7.242
Значи да одам со стандардниот wraith stealth cooler и со вентилатори на куќиштето
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
za igri kakov e,performansi?!?
За 1080p гејминг со барем gtx 1060 ќе е супер. Разгледај малце по youtube. Имаш еден куп видеа со тестови на разни процесори со графички и резултати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom