Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
11 април 2012
Мислења
2.756
Поени од реакции
2.547
Како што напишав погоре, SSD не планирам да земам сега. Здравје понатаму.
За рам и напојување ќе најдам, не ми се толку проблем.


Сакам да знам која матична најдобро би одела со оваа комбинација, или да ја барам најевтината со слотови што одговараат?
Еднаш се исконтролирав не ти пишав ништо, океј не сакаш ссд не сакаш. Иако е нелогично ама твој живот твое право твои одлуки. Али РАМ и напојување ќе најдам. Е тука дечко треба да прекине секој нормален одговор што би го добил. Тоа што не разбираш не е проблем, ама тоа што си инат е. Слободно терај у продавница прашај го продавачот што да земеш, незнам зашто се мачат луѓево да ти помогнат после постовите трпелив сум не ми треба и не ми значи ќе се снајдам. Поготово што напојувањето ти е би рекол најбитен дел за нормално и безбедно функционирање.
Од мене толку, се надевам и од останатите. Од господ повеќе
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.520
Како што напишав погоре, SSD не планирам да земам сега. Здравје понатаму.
За рам и напојување ќе најдам, не ми се толку проблем.


Сакам да знам која матична најдобро би одела со оваа комбинација, или да ја барам најевтината со слотови што одговараат?
некоја x470 чипсет со добра напонска. овде кај нас гледам слабо избор и лагер на такви матични.

еве оваа ја има, добра ќе ти биде и за оверклок
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
2.788
Поени од реакции
2.275
Према тоа шо ќе зимаш моментално дали 30000 ќе потрошеш.
Иначе каква x470 Gaming, он неке ссд, само еден слот рам сака, на него му треба Најефтина матична.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.520
Према тоа шо ќе зимаш моментално дали 30000 ќе потрошеш.
Иначе каква x470 Gaming, он неке ссд, само еден слот рам сака, на него му треба Најефтина матична.
и он да знае што сака, добро е што нема сега 4гб рам инаку сигурно тоа ќе му ставеше

а инаку сега 16гб рам е минимум, 2x8 за почеток
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
2.788
Поени од реакции
2.275
и он да знае што сака, добро е што нема сега 4гб рам инаку сигурно тоа ќе му ставеше

а инаку сега 16гб рам е минимум, 2x8 за почеток
Има бе 4гб рам, како нема. И тоа голема понуда има.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
84
Поени од реакции
3
Здраво, мала помош, според вас која графичка е подобра да се земе 1050 Ti 4GB или AMD RX580 8GB?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
432
Поени од реакции
304
Здраво, мала помош, според вас која графичка е подобра да се земе 1050 Ti 4GB или AMD RX580 8GB?
RX580 е многу подобра, но бара квалитетно напојување. Ако имаш добро напојување таа е за тебе. 1050TI е поекономична и може да се користи скоро со секое напојување.

Sent from my Redmi
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
84
Поени од реакции
3
RX580 е многу подобра, но бара квалитетно напојување. Ако имаш добро напојување таа е за тебе. 1050TI е поекономична и може да се користи скоро со секое напојување.

Sent from my Redmi
Имам Ryzen 3 1200, има ли некаква врска и 500W Gembird 80plus
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
432
Поени од реакции
304
Нема. RX580 е помоќна и пожедна за струја, затоа е важно напојувањето.

Sent from my Redmi
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
536
Поени од реакции
173
Здраво момци/девојки,

Правам конфигурација до 55к отприлика. Не би сакал да догурам до 60к.

Мислења/совет?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
126
Зошто 3600х, а не 3600? 2500 ден повеќе за 2-3% повеќе перформанси.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
701
Поени од реакции
392
Здраво момци/девојки,

Правам конфигурација до 55к отприлика. Не би сакал да догурам до 60к.

Мислења/совет?
Земи 3600 процесор, Напојувањето ти е беспотребно многу скапо-550 вати bronze ти е доволно, графичката ти е веќе слаба за конфигурација на ново од 55000
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
536
Поени од реакции
173
За гејминг е?
Да.

Зошто 3600х, а не 3600? 2500 ден повеќе за 2-3% повеќе перформанси.
Мислев дека ако во иднина надоградам GPU да не дојде до bottleneck.

Земи 3600 процесор, Напојувањето ти е беспотребно многу скапо-550 вати bronze ти е доволно, графичката ти е веќе слаба за конфигурација на ново од 55000
Кој модел би ми препорачал?
 
На врв Bottom