Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
10 април 2018
Мислења
1.708
Поени од реакции
1.794
Оти?

Па ги има деловите во МК, само ќе почекам малце со набавка, затоа што ем се малце скапи оти ги носат во ограничени количини, ем биос и драјвери на се на квалитетно ниво.
па прилично испеглани се сега биосите за матичните. х570 не ти треба, подобро поквалитетна од пониска серија, со добра напонска.
ама кај нас додека не почнат поголемите продавници да ги носат новие ryzen цените ќе бидат превисоки. а и тогаш ќе бидат повисоки од нормалните, а и мали количини ќе носат.
 

Fredy Guarin

Second to none
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.479
Поени од реакции
5.149
Tреба мн глуп да си,да купиш 5700 пред 2060ка.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво ми треба помош за напојување кое да го купам и дали производителите DeepcoolDA или SharkoonWPC е подобро, ми треба некој што се разбира повеќе во брендови, фала.
се мислам едно од овие 2 :
DeepcoolDA - https://www.anhoch.com/product/40969/psu-700w-deepcool-da700n-80plus-bronze-black

или

SharkoonWPC https://www.anhoch.com/product/42452/psu-750w-sharkoon-wpc750-80-bronze-plus-real-power-12cm-fan

Ова ми е компјутерот:

Ryzen 5 2600X Six-Core 3.6GHz
MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS 6GB GDDR6
HDD 1TB
SSD 240gb
MSI B450M GAMING PLUS RYZEN DDR4-3466+ (Матична)
16GB DDR4 3200Mhz Kingston (планирам уште 1 рам од 16GB да зеам)

Фала.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.505
Поени од реакции
9.501
Здраво ми треба помош за напојување кое да го купам и дали производителите DeepcoolDA или SharkoonWPC е подобро, ми треба некој што се разбира повеќе во брендови, фала.
се мислам едно од овие 2 :
DeepcoolDA - https://www.anhoch.com/product/40969/psu-700w-deepcool-da700n-80plus-bronze-black

или

SharkoonWPC https://www.anhoch.com/product/42452/psu-750w-sharkoon-wpc750-80-bronze-plus-real-power-12cm-fan

Ова ми е компјутерот:

Ryzen 5 2600X Six-Core 3.6GHz
MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS 6GB GDDR6
HDD 1TB
SSD 240gb
MSI B450M GAMING PLUS RYZEN DDR4-3466+ (Матична)
16GB DDR4 3200Mhz Kingston (планирам уште 1 рам од 16GB да зеам)

Фала.
Samo cooler master
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.708
Поени од реакции
1.794
и по што се coolermaster толку подобри од deepcool на пример? бар во тој ценовен ранг.
баш според тестови поевтините coolermaster не се ништо посебно. оние од 100евра нагоре се добри, ама пак и таму има подобар избор.

Здраво ми треба помош за напојување кое да го купам и дали производителите DeepcoolDA или SharkoonWPC е подобро, ми треба некој што се разбира повеќе во брендови, фала.
се мислам едно од овие 2 :
DeepcoolDA - https://www.anhoch.com/product/40969/psu-700w-deepcool-da700n-80plus-bronze-black

или

SharkoonWPC https://www.anhoch.com/product/42452/psu-750w-sharkoon-wpc750-80-bronze-plus-real-power-12cm-fan

Ова ми е компјутерот:

Ryzen 5 2600X Six-Core 3.6GHz
MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS 6GB GDDR6
HDD 1TB
SSD 240gb
MSI B450M GAMING PLUS RYZEN DDR4-3466+ (Матична)
16GB DDR4 3200Mhz Kingston (планирам уште 1 рам од 16GB да зеам)

Фала.
deepcool се на солидна платформа и доста добри на тестови. sharkoon не ги бие баш добар глас.
а инаку 700 вати не ти ни требат.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
и по што се coolermaster толку подобри од deepcool на пример? бар во тој ценовен ранг.
баш според тестови поевтините coolermaster не се ништо посебно. оние од 100евра нагоре се добри, ама пак и таму има подобар избор.


deepcool се на солидна платформа и доста добри на тестови. sharkoon не ги бие баш добар глас.
а инаку 700 вати не ти ни требат.
Аха фала па добро ја планирав од 600W до 700 некое ама не знаев од која компанија пошо кај нас нема нешто мн избор, а сетек ми се мн скапи.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
666
Поени од реакции
366
Аха фала па добро ја планирав од 600W до 700 некое ама не знаев од која компанија пошо кај нас нема нешто мн избор, а сетек ми се мн скапи.
Corsair building series имаш едно за 4000 денари во Сетек.
Друго добро место ти се Нексио. Имаат EVGA и уште некој квалитетен бренд
 
На врв Bottom