Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од Sephiroth, 5 јануари 2008.

 1. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  1.954
  Допаѓања:
  2.352
  Jас мислам за 5-6 години и нема да се користат многу хард дискови. Доста се побавни а и животниот век им е 3-4 години. За ССД незнам колку траат ама ќе поевтинат сигурно за 5-6 години 1 тера ќе има за 50 еур.
   
 2. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  133
  животниот век на ссд е многу помал, плус, нема бед сектори, туку одеднаш кркнува и нема спас
   
  На INDIJANEC123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.854
  Допаѓања:
  14.555
  upload_2018-12-4_8-43-10.png

  Мојов од 250 гига е на 18TiB за 3 години, што значи ако не цркне нешто друго во дискот, ќе трае до ~2098 :D
   
  На INDIJANEC123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. forever united

  forever united

  Член од:
  22 мај 2008
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  22
  Добар ден. Барам совет, мислење и искуство со amd процесор и radeon графичка картичка. Досега не сум користел amd процесор па сакам некој што има користено да каже искуство, инаку се работи за лаптоп.
   
 5. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.854
  Допаѓања:
  14.555
  Па кажи кој лаптоп и од кај го купуваш. Кај нас скоро и да нема со амд процесори лаптопи, ама мислам дека у АМЦ донесоа еден пред некоја недела.
  Тоа што не се многу чести амд процесорите на лаптопи, само по себе кажува нешто.
  Сепак, дај линк до лаптопот што мислиш да го земеш и ќе ти кажеме дали вреди или има нешто боље.
   
 6. forever united

  forever united

  Член од:
  22 мај 2008
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  22
  Acer nitro 5 15.6" FHD LED Display
  AMD Ryzen™ 5 2500U
  8 GB DDR4 RAM
  128 GB SSD + 1000 GB HDD
  Radeon RX560X - 4GB
  LAN, Wi-Fi b/g/n, HDMI, BT, USB 3.0
  Card Reader, Webcam
   
 7. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.854
  Допаѓања:
  14.555
  За што ќе се користи, колку пари е, кој е твојот буџет?
   
 8. forever united

  forever united

  Член од:
  22 мај 2008
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  22
  39.000 мкд е во амц. За домашна употреба ми е и на него ке игра дете од 8 години, што значи фортнајт фифа 19...
   
 9. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.854
  Допаѓања:
  14.555
  Хмм, тнка е работава.
  За тие пари имаш ова
  https://www.anhoch.com/product/1714...radeon-520-2gbdvdrw156-fullhd4cellblackubuntu
  Кое е со подобар процесор (~10%) но послаба графичка и 256 ссд наместо 128 ссд + 1 тера хд.
  Графичката на Acer-от е многу подобра, Fortnite си бара подобра графичка, така да скоро сите игри што се gpu based ќе тераат подобро на Acer-от.
  Би одел со Acer-от, но сепак не се многу популарни лаптопиве и во такви случаи можни се некои проблемчиња со компатибилност, драјвери и слично.
   
  На forever united му/ѝ се допаѓа ова.
 10. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  875
  супер конфигурација за игри
   
  На forever united му/ѝ се допаѓа ова.
 11. forever united

  forever united

  Член од:
  22 мај 2008
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  22
  Фала за мислењето и советите дечки. Уште ако има некој што користи AMD процесор на лаптоп ако може да пише искуство и како се понаша овој процесор во секојдневието.
   
 12. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.881
  Допаѓања:
  8.294
  купи го и не се замарај, да не чинеа немаше да ги прават
   
  На forever united му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StarScr3am

  StarScr3am Ѓавол

  Член од:
  22 септември 2009
  Мислења:
  723
  Допаѓања:
  166
  Дечки имам избор помеѓу три лаптопа

  Првиот е Dell Inspiron 5570

  Processor:
  8th Generation Intel® Core™ i7-8550U Processor
  8M Cache, up to 4.00 GHz
  RAM: 8GB DDR4 2400MHz
  Storage: 1TB HDD + 128GB SSD
  Display: 15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare LED Backlit Display
  Graphics: Radeon 530 Graphics 4GB
  Optical: DVD-RW

  Истиот лаптоп Dell само разлика со ссд 256гига

  И Dell 3576
  Processor: 8th Generation Intel® Core™ i7-8550U 8MB Cache, up to 4.0 GHz
  Memory: 8GB 2400MHz, DDR4; up to 16GB
  Storage: 256GB SSD
  Graphics: AMD Radeon 520 - 2GB GDDR5
  Display: 15.6-inch FHD (1920 x1080) Anti-Glare LED-Backlit Display
  Optical: DVD-RW

  Што мислите вие, каде да ги потрошам парите?
   
 14. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.881
  Допаѓања:
  8.294
  Земи го првиот има подобра графичка, ссд од 120гб ваљда доста ќе ти е
   
 15. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.540
  Допаѓања:
  2.346
  Некој од поискусните нека ти каже ама како што гледам разликата помеѓу првите два и последниот е само графичката така што веројатно првиот или вториот.
  Е сега кој од тие два, за вториот си пишал 256гб ссд, би ти рекол првиот на ссд ќе си ставиш оперативен систем се друго на хард диск ни да се штедиш за место ни да губиш на перформанси
   

Сподели преку: