Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од Sephiroth, 5 јануари 2008.

 1. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  143
  maxtorot 2tb 2.5" ne e dobar.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ivanchooo

  Ivanchooo

  Член од:
  27 јуни 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите. Сакам да купам компјутер на делови ама од сетек. Буџет околу 40,000 денари. Ако можете да погледнете и да ми комбинирате нешто :) . Ми треба и за гејминг а и за програмирање, графички дизајн и така натаму. Однапред фала!!!
   
 3. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  upload_2018-9-13_13-13-28.png

  и ќе си најдеш некое куќаре и напојување за 3500
  Можеш да земеш и поветино ссд наместо ова и да уложиш во i5 процесор
   
 4. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.858
  Допаѓања:
  1.350
  Koa veke ja pokacile cenata na i3-8100 od 6500 na 8400 den, poarno za + 800 neka si zeme AMD Ryzen 3 2400G
  za 9200 den, koj ima prilicno jaka integrirana grafika.
  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10021&product_id=34378
  Zao coffe lake procesori maticnata e B360, ne B150.
  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10022&product_id=24790
  ili ako saka da ima HDMI priklicok ASUS PRIME H310 PLUS
  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10022&product_id=24792
  A dokolku se odluci za AMD RYZEN, i maticnite se poeftini.
  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10022&product_id=24776
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.751
  Допаѓања:
  11.825
  Зошто толку многу се поскапени процесорите?
   
 6. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  Интел процесорите се поскапени пошо немаат многу залиха на глобално ниво.
   
 7. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.751
  Допаѓања:
  11.825
  Баш коа јас решив да се update-увам со нов pc.
   
 8. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  И пред поскапување на цените, Рајзен 2 е подобра варијанта.
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.751
  Допаѓања:
  11.825
  Не купувам за гејминг, ми треба за работа.
   
 10. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  Па баш и затоа се боље Рајзен 2, лол. Рајзен 2600 од 10к денари ти е топ.
  Единствената предност понекогаш на Интелот беше гејмингот ради single thread performance.
   
 11. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.751
  Допаѓања:
  11.825
  Како можеш да знаеш дали ми топ, кога ниедна карактеристика не ти кажав и за каков тип на работа ми е?
   
 12. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  Гледам на кристална топка.
   
 13. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.751
  Допаѓања:
  11.825
  Диоптер за "гледањево", слабо глеаш.
   
 14. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  2.025
  Допаѓања:
  2.480
  Сакам да купам лаптоп и за работа и за игри. Имам два во предвид. Причината поради која се двоумам е што едниот е 17 инчен со гтх 1050 ти, а другиот е 15 инчен со гтх 1060. Двата се на Асус од СЕТ ТЕК. Е сега јас и до сега имам 17 инчен компјутер и искрено сакам лаптопи со поголем монитор иако за сметка на тоа ќе морам да се помирам со малце послаба графичка.
  Сега ми треба совет од некој поискусен со графичкиве и како ќе се одрази на игри. Иначе иста цена се двата лаптопи.

  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10002_10003&product_id=46513


  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10002_10003&product_id=47073
   
 15. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.036
  Допаѓања:
  25.987
  Vo nikoj slucaj bez ssd iako edniot e hybrid
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: