Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Што се однесува до Intel VS Amd од секад сум имал Amd процесор ама искрено никад ама никад не сум бил задоволен али ете поефтина варијанта биле од секад сега со ryzen искрено скептик сум не сум Intel fanboy али едноставно колку си платил толку си добил а нормално ако треба нешо докаж ова она еве повелеле
https://www.youtube.com/watch?v=ukZqSoDyjcU
Ти си единствениот скептик што го имам видено што се сомнева во производ излезен пред 10 месеци. Да требаше Ryzen да излезе за 2 недели, па да имаш некое сомневање дека производот нема да ги исполни очекувањата.

AMD Ryzen 7/5/3 ги надмина во продажба еквивалентните процесори од Intel, во desktop сегментот и во HEDT сегментот.
Сега со TR4, AMD уште толку ја зацврсти својата позиција во HEDT и буџет сервери.. А за AMD Epyc да не зборам, повеќето компании од Кина (cloud и сервери) веќе се снабдуваат со AMD Epyc, а тоа не е мал пазар.
 
G

Gaymer

Гостин
Ти си единствениот скептик што го имам видено што се сомнева во производ излезен пред 10 месеци. Да требаше Ryzen да излезе за 2 недели, па да имаш некое сомневање дека производот нема да ги исполни очекувањата.

AMD Ryzen 7/5/3 ги надмина во продажба еквивалентните процесори од Intel, во desktop сегментот и во HEDT сегментот.
Сега со TR4, AMD уште толку ја зацврсти својата позиција во HEDT и буџет сервери.. А за AMD Epyc да не зборам, повеќето компании од Кина (cloud и сервери) веќе се снабдуваат со AMD Epyc, а тоа не е мал пазар.
не го оспорувам фактот што се боље за серверска работа тука нема дискусија али за гејминг е друга работа
имам баш колега што е амд хард кор фан и баш вчера нешто околу ова вртевме amd одсекад биле budget friendly али и самиот си рече да би имал одвишок пари би земал intel мислам не го зборам ова туку така многу пати со многу луѓе има дискутирано крај краева се се сведува на кој повеќе ти прават кејф или повеќе ги преферираш
да не се разбереме погрешно не ги бранам интел напротив 8-от ген. kaby lake-ot е тешко срање и обид да се сносат со ryzen-ot башка што ке ти е тебе ко индивидуа threadripper на пример зборам за кај нас во македонија ако збориме за гејминг i5 или ryzen 5 1600 би бил доволен и онака i5 има боње гејминг перформанс во однос со i7 кој е повеќе нешто како за фотошоп и серверска работа и што те знам у секој случај no hard feelings ама сепак би избрал интел постар ген
 
Последно уредено од модератор:

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Пишав и во друга тема ама не добив одговор, па ајде и тука.

Планирам да си склопам конфигурација со i3 8100 процесор, ама не ми се исплаќа да репнам пари за скапа матична за PC со i3 процесор, а моменталниве буџет матични се некомпатибилни со новата i3-ка.

Разбрав дека новите и компатибилни буџет матични ќе излезат после нова година. Некој поконкретен датум/месец да не знаете? Не ми се дочекува некако да се оттарасам oд антиквитетов што го имам моментално. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Продавам PC
Процесор-intel i5 6500 3.2Ghz - 12.000денари
Рам-HyperX Fury 8GB DDR4 2133Mhz 3.500денари
Матична-ASUS H110M-R-2.500денари
Хард Диск-Western Digital 1TB 7200rpm 2.000денари
Напојување-Power Box Power supply ATX 700W
Комплет 20.000 со монитор LG 19inch
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Препорачајте добра конфигурација за работење на програми како фотошоп, илустратор?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Пишав и во друга тема ама не добив одговор, па ајде и тука.

Планирам да си склопам конфигурација со i3 8100 процесор, ама не ми се исплаќа да репнам пари за скапа матична за PC со i3 процесор, а моменталниве буџет матични се некомпатибилни со новата i3-ка.

Разбрав дека новите и компатибилни буџет матични ќе излезат после нова година. Некој поконкретен датум/месец да не знаете? Не ми се дочекува некако да се оттарасам oд антиквитетов што го имам моментално. :D
Што не си земеш Ryzen 3 1200 со некоја Б350 матична плоча? Ќе те фати околу 30-40% поефтино од Интелот за слични перформанси.
Парите што ќе ти останат вложи ги во М.2 ССД НВМЕ или во појака графичка.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Пишав и во друга тема ама не добив одговор, па ајде и тука.

Планирам да си склопам конфигурација со i3 8100 процесор, ама не ми се исплаќа да репнам пари за скапа матична за PC со i3 процесор, а моменталниве буџет матични се некомпатибилни со новата i3-ка.

Разбрав дека новите и компатибилни буџет матични ќе излезат после нова година. Некој поконкретен датум/месец да не знаете? Не ми се дочекува некако да се оттарасам oд антиквитетов што го имам моментално. :D
I ja ke se podnovuvam so i3-8100. Dilero moj mi kaza deka eftinite maticni ke se kompatibilni so BIOS update. Rasprasaj se i ti. Inace i3-8100 e 4 jadren i za 10 % e pojak od i5-7400, a poeftin za 3-40 %. 7700 den e nogu interesna cena :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Па до кај 30000 ден не знам, некој добар што нема така лесно за 4 и пол години како лаптопот да ми рикне :)
Е па, процесоров шо го зборат i3 8100, и таа евтината матична од дилеро на @Govinda и овие ствари

И ќе те фати 30к а може и помалку, зависи од тоа колку е евтина таа матична.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Е па, процесоров шо го зборат i3 8100, и таа евтината матична од дилеро на @Govinda и овие ствари

И ќе те фати 30к а може и помалку, зависи од тоа колку е евтина таа матична.
абе 50 евра за кутија не е малце многу? Тие ствари да ги тгнеш плус ссд-то 7000 поефтино че го фати човекот, за луксуз не вреди толку да се арчи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
абе 50 евра за кутија не е малце многу? Тие ствари да ги тгнеш плус ссд-то 7000 поефтино че го фати човекот, за луксуз не вреди толку да се арчи.
Може поевтино куќаре.
SSD е нешто неопходно за 2017 година.
Ова, е далеку од луксуз.
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Е па, процесоров шо го зборат i3 8100, и таа евтината матична од дилеро на @Govinda и овие ствари

И ќе те фати 30к а може и помалку, зависи од тоа колку е евтина таа матична.
A за графичка или таа и не е толку битна колку што е побитно рамот?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
A за графичка или таа и не е толку битна колку што е побитно рамот?
У тој буџет не моеш да бутнеш графичка.
Многу ретко е битна графичката за Фотошоп. Евтините нема да ти вршат ич работа, да не речам полоши од самата интегрирана на процесорот.
А скапите се, well, скапи.
И ако не играш игри не се исплати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom