Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ви благодарам @Govinda за појаснувањето.:zver: Сега имам далеку поширока слика за стандарните и SSD-дисковите. Значи сепак пожелно е да имам по еден и од двата диска?:)
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
61
Поени од реакции
57
Ви благодарам @Govinda за појаснувањето.:zver: Сега имам далеку поширока слика за стандарните и SSD-дисковите. Значи сепак пожелно е да имам по еден и од двата диска?:)
Па освен ако имаш пари да си дозволиш ССД од 500 гб или тера и хард дискот ќе ти врши работа. Тоа дали е пожелно зависи од тебе, односно од она што го работиш на компјутерот и од твојата финансиска можност.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Ќе може ли некој во кратки црти да ми ги каже разликите меѓу стандардните и SSD-дисковите, и зошто вториве се побрзи и попосакувани во споредба со првите? Би сакал да дознам нешто повеќе за ова. Дали ми е поисплатливо да купам еден Вестерн Дигитал од 1ТБ 3-ипол инчен, или пак некој од малечкиве дискови?
Освен брзина на читање постои една многу побитна работа што се нарекува Access Time, т.е. брзина на пристап. Кај HDD таа типично е околу 15 милисекунди. Значи замисли дека треба да се прочитаат 100тина фајлови, секој фајл е запишан во различни блокови и за да се пристапи кон секој блок потребни се 15 милисекунди. Делува на мала и безначајна бројка, но под претпоставка дека секој фајл е во 3 блока, 100х3х15 = 4.5 секунди.
Просечно време на пристап на SSD е 0.1 милисекунда. :) Или поточно, замисленово сценарио што го правев погоре би се извршило за 30 милисекунди.

Samsung 850 EVO:
17-_óí_-2017_01-50.png

Western Digital Blue 500GB:
17-_óí_-2017_01-48.png
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ви благодарам @Govinda за појаснувањето.:zver: Сега имам далеку поширока слика за стандарните и SSD-дисковите. Значи сепак пожелно е да имам по еден и од двата диска?:)
Ja si imam edno SSD od 120 GB za Windows i eden HDD 1 TB za trupanje stvari i toa e toa. Natam ke mu shibnam uste edno HDD i tava.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ви благодарам и на двајцата (@old_School_mk и @Govinda ) за појаснувањето и препораките за купување. Навистина доста корисни информации при избор меѓу HDD или SSD-дискови.(y) Во моментов имам променлив буџет, па затоа ќе почекам некој период додека ми се зголеми истиот за да можам да купам SSD. Додека во моментов ќе набавам еден од стандардните, бидејќи ми се чини дека поефтини се од овие првите. Во секој случај, резултатите од измерените статистички податоци се навистина доста импресивни. Секоја чест @old_School_mk ;) Воедно и Ви благодарам што и двајцата се потрудивте да ми ја разјасните дилемата и пополните незнаењето за SSD-дисковите од аспект на брзината и изборот за употреба на истите пред стандарните дискови. Уште еднаш Ви благодарам![DOUBLEPOST=1497818397][/DOUBLEPOST]
Па освен ако имаш пари да си дозволиш ССД од 500 гб или тера и хард дискот ќе ти врши работа. Тоа дали е пожелно зависи од тебе, односно од она што го работиш на компјутерот и од твојата финансиска можност.
Не прашувај за финансиска можност. Сите на свој начин сме тесни со буџетите за вакви работи.:facepalm: Размислував да купам еден поголем. На пример барем од 850 ГБ, ама ептен се скапи. Можам само да замислам колку чинат истите што се со помали капацитети, како што се од 160, 250 ГБ итн. По разјаснувањето за SSD-дисковиве искрено сакам овој пат себеси да се почестам со уред кој ќе испорачува побрзи и постабилни перформанси ама сепак тоа малце понатака.:D
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Не прашувај за финансиска можност. Сите на свој начин сме тесни со буџетите за вакви работи.:facepalm: Размислував да купам еден поголем. На пример барем од 850 ГБ, ама ептен се скапи. Можам само да замислам колку чинат истите што се со помали капацитети, како што се од 160, 250 ГБ итн. По разјаснувањето за SSD-дисковиве искрено сакам овој пат себеси да се почестам со уред кој ќе испорачува побрзи и постабилни перформанси ама сепак тоа малце понатака.:D
За 99.99% од корисниците, SSD со голем капацитет нема да има никакви бенефиции во споредба со хард-диск. SSD е повеќе од доволно само за оперативниот систем, програми и по некоја игра (за побрзо лоадирање). 120 до максимум 240 GB. Освен ако човек професионално не се занимава со едитирање на фотографии или видеа со висока резолуција - тотално непотребно фрлени пари за скапо SSD.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Уште не сфатија луѓево за што се купува и користи SSD и дека е неопходно во денешно време.

Гледам сеуште калкулираат со бројки и капацитет, правејќи споредби на цени како 120гб ссд коштало како 1тб хдд и слични смешни муабети...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
За 99.99% од корисниците, SSD со голем капацитет нема да има никакви бенефиции во споредба со хард-диск. SSD е повеќе од доволно само за оперативниот систем, програми и по некоја игра (за побрзо лоадирање). 120 до максимум 240 GB. Освен ако човек професионално не се занимава со едитирање на фотографии или видеа со висока резолуција - тотално непотребно фрлени пари за скапо SSD.
Tacno. Nema potreba od 500 GB ili vise SSD. 120 GB e sasvim dovolno. Brzina im e ista osven so pogolemite imaat pogolem "cash", ali taj cash nie ne go primetuvame. Inace ja od koa zemah novo PC terav godina dena so HDD i posle od koa staviv SSD 120 GB so windows na nego performansite bea ocigledni. Sega namesto 40 sekudin podiganje so HDD, so SDD windowso se diga za ne poveke od 10 sek :) Tako da i ti mozes sega da si zemes bez SSD, pa koa ke prisoberes pariciki ke si kupes edno od 120 ili 240 GB, ali nemas apsolutno potreba od pogolemo. Tuku ajde zimaj kupuvaj, ne se misli (y)
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
61
Поени од реакции
57
Ви благодарам и на двајцата (@old_School_mk и @Govinda ) за појаснувањето и препораките за купување. Навистина доста корисни информации при избор меѓу HDD или SSD-дискови.(y) Во моментов имам променлив буџет, па затоа ќе почекам некој период додека ми се зголеми истиот за да можам да купам SSD. Додека во моментов ќе набавам еден од стандардните, бидејќи ми се чини дека поефтини се од овие првите. Во секој случај, резултатите од измерените статистички податоци се навистина доста импресивни. Секоја чест @old_School_mk ;) Воедно и Ви благодарам што и двајцата се потрудивте да ми ја разјасните дилемата и пополните незнаењето за SSD-дисковите од аспект на брзината и изборот за употреба на истите пред стандарните дискови. Уште еднаш Ви благодарам![DOUBLEPOST=1497818397][/DOUBLEPOST]
Не прашувај за финансиска можност. Сите на свој начин сме тесни со буџетите за вакви работи.:facepalm: Размислував да купам еден поголем. На пример барем од 850 ГБ, ама ептен се скапи. Можам само да замислам колку чинат истите што се со помали капацитети, како што се од 160, 250 ГБ итн. По разјаснувањето за SSD-дисковиве искрено сакам овој пат себеси да се почестам со уред кој ќе испорачува побрзи и постабилни перформанси ама сепак тоа малце понатака.:D
Епа тогаш ако си како просечниот корисник, 120 гб ќе ти бидат апсолутно доволни да ги уживаш сите предности на ССД во споредба со ХДД. Значи во овој случај, комбинација со 120 гб ССД и 500гб/1тб ХДД ти се перфектни. На ССД ставаш оперативен систем и неколку програми кои ти се битни или игри (пример: дота, кантер или лол ако играш од тој тип или некоја друга што често ја играш), а остаток го ставаш на ХДД (пример: филмови, слики, песни итн.)

На овај начин ќе добиеш fast boot за Windows и времето за кое компјутерот ќе ги „лоадира“ игрите или програмите кои се на ССД ќе биде неколку кратно преполовено.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Уште не сфатија луѓево за што се купува и користи SSD и дека е неопходно во денешно време.

Гледам сеуште калкулираат со бројки и капацитет, правејќи споредби на цени како 120гб ссд коштало како 1тб хдд и слични смешни муабети...
Aj ti ne bidi smesen. Ti imas prodavnica i drugojace razmisluvas od obicnite korisnici. Najnormalno e da se pravat kalkulacii za sho, kako i zaso!
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Третата не би, мојот предлог и втората се слични, со тоа што i3 процесорот е скоро дупло поскап и тешко дека ќе ти влезе во буџет од 30к, ако веќе можеш повеќе да си дозволиш оди со i3 7100, побрз е од G4560. За некоја стотка повеќе земи ја графичката што ти ја предложив, подобро ладење има и би требало да е нешто подобра од таа low profile.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Aj ti ne bidi smesen. Ti imas prodavnica i drugojace razmisluvas od obicnite korisnici. Najnormalno e da se pravat kalkulacii za sho, kako i zaso!
:oftopik:Тоа е така затоа што колегата има се на дофат, т.е. во секој момент може се да си дозволи да купи/набави, а што се однесува до нас обичните купувачи ние едвај чекаме од некаде да падне некој денар и да направиме секакви пресметки со цел да направиме најдобар избор при купување. Само не ми е јасно зошто има тенденција да критикува некој кој воопшто не го познава и исклучиво суди врз основа на поставените коментари на форумов.:unsure: Јас никого не би искритикувал, ниту пак потценил, дури и ако би имало добра основа за тоа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
:oftopik:Тоа е така затоа што колегата има се на дофат, т.е. во секој момент може се да си дозволи да купи/набави, а што се однесува до нас обичните купувачи ние едвај чекаме од некаде да падне некој денар и да направиме секакви пресметки со цел да направиме најдобар избор при купување. Само не ми е јасно зошто има тенденција да критикува некој кој воопшто не го познава...
Zatoa sho pojma nema ili e zabravil sho e toa nemastija.[DOUBLEPOST=1497864608][/DOUBLEPOST]
...ако веќе можеш повеќе да си дозволиш оди со i3 7100, побрз е од G4560.
A od kaj znaes deka e pobrz? Isproba li gi dvata, sporedi li gi? :tapp: Pobrz moz da e za 10-20% sho e neprimetlivo, dodeka duplata cena e i te kako primetliva!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Zatoa sho pojma nema ili e zabravil sho e toa nemastija.[DOUBLEPOST=1497864608][/DOUBLEPOST]
A od kaj znaes deka e pobrz? Isproba li gi dvata, sporedi li gi? :tapp: Pobrz moz da e za 10-20% sho e neprimetlivo, dodeka duplata cena e i te kako primetliva!
Во игри е сигурно повеќе од 20% подобар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom