Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
фала ти за одговорот, значи од време на време да се допира метал, штрафцигерот со кој што отварам има метал на него, или не е доволно, виљушка, нож нешто слично Ч)
Треба да допреш нешто што е заземјено, пример парното дома, ако имаш парно. Можеш и напојувањето доколку ти е отворен компјутерот, доколку истото е вклучено во штекер со заземјување. Во принцип не би требало да имаш проблем, ама ете за секој случај.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Здраво луѓе, да ве замолам да ми кажете каде се продава од тоа што е како спреј од воздух што служи за чистење на вентилаторот на лаптоп, и термална паста која се става на системот за ладење, аматер сум знам дека во сервис може да го средам и дека исто ќе ме чини ама сакам сама да си го средам компјутерот, немам попаметна работа :)
Спреј воздух можете да најдете во Логинг електроникс кај ТЦ Беверли Хилс. Истиот чини околу 300 денари. Што се однесува до термалната паста за процесорот, јас употребив Cooler Deepcool Z3 од 1,5 гр која чини 180 денари во Анхоч и многу сум задоволен од квалитетот и перформансите кои се испорачуваат(y). Доколку сакате уште поквалитетна термална паста. Најтопло Ви ги препорачувам следните две, исто така од Анхоч: Cooler Deepcool Z5 од 3 гр од 260 денари и Cooler Deepcool Z9 од 7 гр од 430 денари.

п.с. Добро би било ако првенствено го издувате CPU-ладилникот и останатите ситни компоненти околу процесорот со спреј воздухот, а потоа да преминете со рачно отстранување на прашината. На тој начин темелно ќе ја исчистите прашината, а истовремено ќе постигнете поголем ефект во поглед на испорачување подобри перформанси.;)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Спреј воздух можете да најдете во Логинг електроникс кај ТЦ Беверли Хилс. Истиот чини околу 300 денари. Што се однесува до термалната паста за процесорот, јас употребив Cooler Deepcool Z3 од 1,5 гр која чини 180 денари во Анхоч и многу сум задоволен од квалитетот и перформансите кои се испорачуваат(y). Доколку сакате уште поквалитетна термална паста. Најтопло Ви ги препорачувам следните две, исто така од Анхоч: Cooler Deepcool Z5 од 3 гр од 260 денари и Cooler Deepcool Z9 од 7 гр од 430 денари.

п.с. Добро би било ако првенствено го издувате CPU-ладилникот и останатите ситни компоненти околу процесорот со спреј воздухот, а потоа да преминете со рачно отстранување на прашината. На тој начин темелно ќе ја исчистите прашината, а истовремено ќе постигнете поголем ефект во поглед на испорачување подобри перформанси.;)
Во Џамбо има ист спреј за двојно помала цена, чисто за информација :)
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
61
Поени од реакции
57
Добро бе луѓе, во 2017 година уште помислувате на спреј? Па тоа е најголемто срање шо се продава, слично како оние „чистачи“ цедиња кои се продаваја пред години за глупаво високи суми.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Добро бе луѓе, во 2017 година уште помислувате на спреј? Па тоа е најголемто срање шо се продава, слично како оние „чистачи“ цедиња кои се продаваја пред години за глупаво високи суми.
Брка работа за некои тесни места, како кулер и недостапни дупчиња.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Конфигурација до 30.000ден за гејминг, за поновите FPS игри и сите останати и исто така и за некоја "работа" со фотошоп, дизајн итн.. ?

Колку е паметно земање на рати и каде препорачувате да ги земам деловите?
И некој ваш совет и препорака?

Благодарам.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Конфигурација до 30.000ден за гејминг, за поновите FPS игри и сите останати и исто така и за некоја "работа" со фотошоп, дизајн итн.. ?

Колку е паметно земање на рати и каде препорачувате да ги земам деловите?
И некој ваш совет и препорака?

Благодарам.
Имаш нешто што можеш да искористиш од постоечко РС? Кнап е малку вака...
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Процесор: G4560 Kaby Lake - 3.795 ден.
Матична: B250M Gigabyte од Анхоч исто, за да ти го вози рамот побрзо. - 4.315 ден.
Графичка: RX470 4GB OC од Мебиус за 12.400 или GTX 1050ti од Анхоч. RX470 според искуство треба да е побрза од 1050ti.
РАМ: 8GB DDR4 2400Mhz - 4.395 Анхоч
HDD: Toshiba 1TB од дечково, проверено. - 2.300, или некој најевтин барем 500 гига, кој ќе биде поскап од овој од Jokerski секако.
Напојување со куќиште: Antec GX200 BLUE WINDOW w/PSU VP400-PC од Мебиус за 4.145 ден. Ќе биде тука некаде напајањето, ама мислам дека ќе биде доволно за тие графички. 2 или 3 вентилатори ти доаѓаат со него што е супер за дополнително ладење.

29.073 ми излегува мене, ете и уште еден оптички уред за цд-иња/двд-а ако ти треба и таман 30К. Процесорот, конкретно тој модел иде многу брзо и е солиден така да ако си за, земај веднаш.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Процесор: G4560 Kaby Lake - 3.795 ден.
Матична: B250M Gigabyte од Анхоч исто, за да ти го вози рамот побрзо. - 4.315 ден.
Графичка: RX470 4GB OC од Мебиус за 12.400 или GTX 1050ti од Анхоч. RX470 според искуство треба да е побрза од 1050ti.
РАМ: 8GB DDR4 2400Mhz - 4.395 Анхоч
HDD: Toshiba 1TB од дечково, проверено. - 2.300, или некој најевтин барем 500 гига, кој ќе биде поскап од овој од Jokerski секако.
Напојување со куќиште: Antec GX200 BLUE WINDOW w/PSU VP400-PC од Мебиус за 4.145 ден. Ќе биде тука некаде напајањето, ама мислам дека ќе биде доволно за тие графички. 2 или 3 вентилатори ти доаѓаат со него што е супер за дополнително ладење.

29.073 ми излегува мене, ете и уште еден оптички уред за цд-иња/двд-а ако ти треба и таман 30К. Процесорот, конкретно тој модел иде многу брзо и е солиден така да ако си за, земај веднаш.
Ти благодарам за одвоеното време да ми помогнеш, ќе размислам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ти благодарам за одвоеното време да ми помогнеш, ќе размислам.
Nema sho da razmisluvas, toa se delovi od najnova generacija i za gejming za tie pari konfiguracijata ti e par exelans :zver: Natam mozes da kupes edno SSD za uste pobrzo da ucituvaat igrite i programite.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Ок, сега ќе ви пратам 3 конфигурации вклучувајќи ја и оваа сега што ми беше предложена за да ги споредиме и да ми кажете која е најдобра и кои им се маните и предностите..

И дали ќе може нешто многу подобро за 100-200е?

IMG_20170616_012814.jpg IMG_20170616_012756.jpg IMG_20170616_012905.jpg IMG_20170616_012847.jpg
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ќе може ли некој во кратки црти да ми ги каже разликите меѓу стандардните и SSD-дисковите, и зошто вториве се побрзи и попосакувани во споредба со првите? Би сакал да дознам нешто повеќе за ова. Дали ми е поисплатливо да купам еден Вестерн Дигитал од 1ТБ 3-ипол инчен, или пак некој од малечкиве дискови?

Благодарам однапред.[DOUBLEPOST=1497606026][/DOUBLEPOST]
Ок, сега ќе ви пратам 3 конфигурации вклучувајќи ја и оваа сега што ми беше предложена за да ги споредиме и да ми кажете која е најдобра и кои им се маните и предностите..

И дали ќе може нешто многу подобро за 100-200е?

Прегледај го приврзокот 172941 Прегледај го приврзокот 172942 Прегледај го приврзокот 172943 Прегледај го приврзокот 172944
Доколку јас би составувал компјутерска конфигурација со толкав буџет, за мене поприфатлива би била една од првите две опции (ставајќи поголем акцент на првата). Но, сепак ова е мое лично мислење. Можеби Вие имате некоја друга замисла за изградба на конфигурацијата и очекувања за испорака на перформанси од истата.;)

Во контекст на ова најтопло Ве советувам да не одбирате матични плочи со чипсет H110 (иако морам да признам дека се одлична ефтина алтернатива за поскапите) затоа што нивните BIOS-и не се ажурирани што значи дека процесорите од типот на Kaby Lake нема да може да ги покрене системот, а за тоа дополнително и беспотребно ќе бидете изложени да одите на сервиси да Ви го ажурираат (или Вие можеби сами ќе си го ажурирате). Тоа е затоа што BIOS-ите на овој тип на матични поддржуваат процесори од типот на Skylike (како на пример Intel Pentium G4400). Додека матичните што се со чипсет 250 и поголеми од овие верзии, нивните BIOS-и се веќе фабрички ажурирани.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
WD 1TB zemi si obavezno. A SDD e moze i od 120 GB za C particija za windows. HDD imaat ogranicena brzina, doddeka SSD-to mu doagja kako flash drive, nemaat mehanicki disk i zatoa se realno okolu 3 pati pobrzi. Toa jasno se zabelezuva pri podiganje na windowso i citanje na programite, pa i pri surfanje pobrzo se menuvaat tabovite na browserot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom