Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
14 јули 2007
Мислења
21
Поени од реакции
7
Дечки ми рикна адаптерот на лаптопот, го свртев цел град и не можам да најдам нов полнач....
Лаптоп моделот е Asus G75VW, а полначот треба да има 180W и 9.5A
Проблемот е што сите универзални полначи што ги најдов се до максимум 120W, а мене ми треба 180W. Има некој идеја кај да најдам вакво нешто?
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Дечки ми рикна адаптерот на лаптопот, го свртев цел град и не можам да најдам нов полнач....
Лаптоп моделот е Asus G75VW, а полначот треба да има 180W и 9.5A
Проблемот е што сите универзални полначи што ги најдов се до максимум 120W, а мене ми треба 180W. Има некој идеја кај да најдам вакво нешто?
Проба во Сетек? Тие се официјален увозник за Асус па ако немаат на залиха би требало да може да ти нарачаат.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
21
Поени од реакции
7
Проба во Сетек? Тие се официјален увозник за Асус па ако немаат на залиха би требало да може да ти нарачаат.
Да, тоа ми беше прва опција дека од таму ми е и лаптопот. Ама немаат такви полначи... За нарачка можат али проблемот е што мене ми треба лаптопот одма, не за 30 дена. Ако не успеам да најдам нигде, тогаш тоа ми е единствена опција, ама не би сакал на тоа да дојде.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Препорака за конфигурација до 15-16.000 денари, само куќиште..
 
Член од
21 мај 2010
Мислења
70
Поени од реакции
29
Препорака за конфигурација до 40.000 - 45.000 денари, без ссд и хдд
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Здраво деќки сакам да го надоградам лаптопот со едно 4 гига рам меморија па како да знам дали ке ја профати дали подржава поѓо веќе има 4 гига ама има уште еден слот фри ...
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
програмчево ќе ти кажи колку слотови имаш
https://www.piriform.com/speccy
Прегледај го приврзокот 163512
абе слот знам дека има два еден ми е зафатен со 4 гига рам другиот е слободен ама работава е дали прифаќа системов уште 4 гига пошо знам некогаш само црн екран појавува ако не профаќа па да не зимам за џа бе.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
абе слот знам дека има два еден ми е зафатен со 4 гига рам другиот е слободен ама работава е дали прифаќа системов уште 4 гига пошо знам некогаш само црн екран појавува ако не профаќа па да не зимам за џа бе.
па штом во едниот слот прифаќа 4гб ќе прифати и во другиот
може и на сајтот на произведувачот да провериш моделот колку рам подржува
но биди сигурен дека ќе прифати 8гб
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
абе слот знам дека има два еден ми е зафатен со 4 гига рам другиот е слободен ама работава е дали прифаќа системов уште 4 гига пошо знам некогаш само црн екран појавува ако не профаќа па да не зимам за џа бе.
На програмчето погоре не ти пишува на колку волти ти работи рамот, што е важно при земање и надградба. Симни CPU-Z и провери во табот SPD за волтажа и фреквенција.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дали да го купам овој RAM од ebay, дали е добар за овие пари и дали на мојот компјутер би можело да се стават овие 2×4GB RAM?
http://www.ebay.com/itm/151491353376
Што процесор имаш? “Attention: It is high density.It is only compatible with AMD motherboard and can not work in any intel motherboard!”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom