Фазите на еден фотограф... Во која фаза сте вие? :)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Знаење, квалитет, колку самите мислите дека сте добри...
Еве еден графикон кон фино ги отсликува фазите со кои речиси секој фотограф се соочува.

Бидете реални и пишете во која фаза сметате дека сте моментално :)


Stages-of-a-Photographer.png


Јас сметам дека сум некаде на средината, помеѓу Flickr/Photoshop и Damnit, I suck! Се надевам дека ќе одам нагоре наскоро... :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Јас сум во фазата picmonkey, кој сака може и часови да му држам.:P А според графикнов, најверојатно тука негде исто со Ејсид, порано работев фотошоп доста и тогаш се запознав со поим слика, и какотреба да изгледа во различни ситуации.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Одприлика до дупката HDR... се трудам, ама немам сопствена опрема. Теоретскиот дел ми е делумно јасен.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Јас да си ја кажам вистината,иако овде често деновиве ставам
во темите и слики (такви се темите) апарат не сум фатил во раце.
Сето тоа е со мобилен,лани лето почнав а сефте го насликав само носот,
(мислев така треба) а сега сум во фаза да тоа повеќе не го правам,
се гледа по сликите, а од кои некои ми изгледаат сосем добро.
 
Член од
23 август 2006
Мислења
46
Поени од реакции
96
Ефектот на /p/ не беше толку драстичен кај мене, ама мора да признаам дека зелената дупка со HDR фазата е сосема точна, сега ми е смешно кога ќе ми текне дека сум имал такви периоди :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас се наоѓам во фаза кога сликите ги сликам со телефон. Се надевам дека во иднина ќе купам некој добар апарат.

Иначе морам да се пофалам дека со сликањево сум во напредна фаза. До пред некое време сликите ми беа најобични......., си бираш ефект во Камера на телефонот и сликаш, и баш поради тоа сликите полошо изгледаа......., едноставно неможеш да го доловиш преку слика нештото како што вистински изгледа. Но колку толку проучив што ти треба за добра слика..........., неколкуте основни фотографски правила, добра замисла, добра позадина и добра обработка на сликата............................., па еве сега колку толку подобрени ми се сликите.

:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom