ФОН-прв приватен универзитет во РМ

Член од
23 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
Казнено право кај нас од правници и детективи од 170сетина луѓе 12 положивме. Подобри сме :icon_lol:

А инаку прашања даваше Душко Стојановски. По 200 на колоквиум (тогаш имавме 3 колоквиуми значи 600 вкупно), сите за раскажување. Ептен ни беше тоа од помош. :)))

Бидете редовски на предавања да ве научат професорите и асистентите тоа е многу битно. Ако сте редовни имате огромен плус. Учете за ваше добро и правете им семинарски и правете проекти и предавајте лекции на часови. Ќе немате никаков проблем. Сето тоа е новиот ЕКТС систем. Повеќе ослонување на редовност и проекти и поредовно учење а не наеднаш во сесија испит со 100 поени и то е то. И 99% од професорите го почитуваат ЕКТС системот комплетно така да по 10 бодови присутност, активност и семинарска си добивате и си имате успешни студии, а они 70 бодови ќе си ги научите :coffee:
Ееее.. нека читаат и нека се замислат малце сите што мислат дека на ФОН се поминува туку така со 2000 евра и кулирање цела година...
2000 евра се плаќаат за се она што го нема на државен, а тука не влегуваат поклонети 6ки... И за 6ка требит да се седнит и да се научит.
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
дечки.. јас ке одам информатички смер.. сеа дали може некој да ми помогле во споредба со европски универзитет и фон.. незнам за каде да се одлучам.. акредитација слушам 2та имаат.. барем додипломска.. искуства од 2та факултети и слично?:)
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
дечки.. јас ке одам информатички смер.. сеа дали може некој да ми помогле во споредба со европски универзитет и фон.. незнам за каде да се одлучам.. акредитација слушам 2та имаат.. барем додипломска.. искуства од 2та факултети и слично?:)

Бате, да не прам реклама или антиреклама.. ама фон си е фон.. Имас акредитација на диоломски и постдипломски, а за скоро време и докторски студии.. Признат е, соработка имат со мн фирми, начин на учење имаш супер, ЕКТС функционират безпрекорно..
Да не должам многу, ако сакаш знаење и успех, идај на ФОН. Ке ги имаш и двете. Ама не се надевај на поклонети оценки.. Тие не ти се вклуцени во високата школарина... Се барат премногу знаење. Изборот е твој. Поздрав, многу среќа и биди паметен во изборот.

П.С. Ако сакаш да се запишиш во Струга и ако ти требит нешо помош, слободно барајме. Пишими приватна порака и ке се договориме..
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
И јас студирам на Фон! :vozbud:

Тек сега ја видов темава. Како е компанија?

ma kakov fon
koj stasa ke ti potpise diplomata
ako imas pari ne treba da ucis
epa koga ke vidite vo oglas:"od FON ne primame" pagate vo depresija
Видов од државниве колку учите. Од прва рака. А тие муабети (читај митови) за приватните универитети, ги вадат утепанине професори на државните каде учиш. Од глава.
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11
Кај Буџаковски ако поминат 20% од студентите значи е успешен колоквиумот/испитот :icon_lol:
Ако ве фати да препишувате ќе ве памти цел живот, ќе наебете и на останатите предмети од кај него.
Седнете учете, друго чаре нема. Со Буџаковски нема играње.

Иако голема штета што Бендевски се пензионира, не знам кој ви предава сега Право на Еу и Меѓународно приватно? Бендевски е еден од најдобрите професори, иако и тој буткаше премногу и мои колеги 4 години ги маткаше за Право на ЕУ, додека не седнеш и од А до Ш не му научиш нема положување.

И не се замарајте со рекла казала. Седнете си учете си за ваше добро пред се. Љубоморни и лица со предрасуди има еден куп. Нема потреба да се замарате со нив, не вреди.
Морееее душата ми ја извади да му . . . . :pop:
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
На Универзитетот ФОН се одржа првиот последипломски час

13.11.2009 19:29
Вечерва на универзитетот ФОН се одржа првиот последипломски час. Третата генерација идни магистранти најзаинтересирани за Европска и меѓународна политика и дипломатија, менаџмент, европско право, безбедност.
Последипломските студии траат три семестри, а во наставата се вклучени и професори од Европскиот институт за високообразовни студии во Ница.
„Големиот број на кадри којшто го поседува овој Универзитет во редовен работен однос, како и големиот број на познати и признати професори од Република Македонија и надвор, се само еден пример зошто студентите го одбираат овој Универзитет, и зошто идните треба да го одберат“, изјави Сефер Цаноски, генерален менаџер на Универзитетот ФОН.
„Мислам дека она што ги одликува нашите студии е тоа што оспособуваме кандидати за професионални знаења“, рече Димитар Мирчев, раководител на пост-дипломски студии.
Во име на дипломатскиот кор во земјава на идните магистранти, успех им посака словенечкиот амбасадор.

„Јас сум денес тука да дадам поддршка на нашата добра соработка, помеѓу амбасада на Словенија и на Универзитетот ФОН, и исто така да им пренесам на студентите од следната година, студентите нема да плаќаат школарина во Словенија“, вели Алан Берган, амбасадор на Словенија во Република Македонија.
Веќе седма година по ред, повеќе од 5.000 млади луѓе, своето образование го продолжуваат на Универзитетот ФОН. Со своите програми за додипломски и последипломски студии и соработка со реномирани универзитети од странство, оваа високообразовна институција, прераснува во еден од главните стожери на македонското образование.
Наскоро на ФОН започнува и циклус со докторски студии.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116259
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Како поминавте на полагањево бе луѓе???!?!?!:smir:
btw да не го знае некој клучот по социологија на право?? ако го знае нека пише ПП:)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Дали некој може да ми прати Насловната страна од факултетотв за семинарска да видам како треба да изгледа?

Побрзо :smee:

Ај бе дечки некој?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
46
Поени од реакции
16
насловна

еве насловна

ако треба нешто дополнително кажи ќе ти пратам по mail.
 

Attachments

  • 20 KB Прегледи: 28

Kajgana Shop

На врв Bottom