ФОН-прв приватен универзитет во РМ

Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Тогаш народе платете на ФОН и земете диплома лесно ,без учење нормално... барајте си повисоки плати затоа што имате диплома од ФОН.Вработете се доктори ,правници .......не мора да учите ништо и онака на фон кој се запишал секој завршил.
Добра идеја :D
Od ova ponasanje se poznavas deka ne si dovolno intelegenten za debata odnosno se uste ne si reformiran so mozokot, tuku samo si naviknat da plukas protiv privatnite univerziteti, samo uste ednas ke povtoram, dali ova e od ljubomora ili od premnogu iskompleksiranost??

Evo i uste nesto za Fon
ФОН“ потпиша меморандум за соработка со комората на РМ21.06.2011 15:05

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139564
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Неможам да ги сфаќам лугето во РМ, како прво, ако студентите на државните универзитети се вистински капацитети,и вистински интелектуалци, едноставно не треба да ги оговараат приватните, тоа не е културно и интелектуално ( ако сте вистински интелектуалци), а ако сакате дебати околу тоа, нека се организираат и тие од државни и тие од приватни, нека се такмичат пред ТВ, за некои теми тие што ќе сакат, а не вака по форумите, и со триста рекла кази да оговарате вакви биле такви биле, едноставно тоа е многу ниско и болно да се разговара така,а и не е културно,, во ЕУ и во САД да плукате вака јавно на приватните универзитети, можат да ве тужат за клевета, и строго да одговарате пред законите..
и уште нешто, точно е тоа дека на приватните универзитети многу лесно си поминаа пред 8-9 години, кога беа прва генерација, ама не и сега...
И на крај, фала Богу , јас не живеам во РМ, и не сум завршил овдека, така да немојте да мислите дека ги штитам интересите на приватните универзитети, ама едно е сигурно, во денешно време многу по квалитетно образование има во приватните, него во државните универзитети, а и по полека тоа излегува на виделина.. Трагите на комунистички идеи по полека се исчезнува и од високото образование..
--- надополнето: Jun 21, 2011 11:11 PM ---
I vo Harvard i vo Oxford se uci so pari,i toa naj skapo e tamu da se uci,treba da si bogat za da ucis tamu, a tie se naj prestizni univerziteti vo svetot, i sega sto pravime??

Ili ke plukame se zivo i divo,, a sto pravime so mito i korupcijata sto gi ima vo drzavnite univerziteti???

Me interesira zosto Alfite ne odat da gi uapsat profesorite, sto zemvat pari apla, zosto ne se aktuelizira ovie raboti?? Ili lesno e vaka ke plukame na privatnite,vaka bile taka bile, 8 godisni rekla kazi uste si prodolzuva,,samo neznam dali e toa od premnogu ljubomora, ili od premnogu iskompleksiranost??
--- надополнето: Jun 20, 2011 10:56 PM ---

[
Прв пат да се сложувам со тебе во нешто..
--- надополнето: Jun 21, 2011 11:35 PM ---
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
незнам дали на ФОН може да се студираат природно-математички науки (биологија, хемија, физика, математика) или инжинерски науки. Дали може? Ако ја нема мајката на науките тогаш турете му го xxxxx на тој факултет...бидејќи и професорите таму немаат допир со законите и логиките на се што не опкружува...преку своите влијателни колеги од тие струки.

некој пиљарски универзитет ќе да е..
 
Член од
4 јули 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
незнам дали на ФОН може да се студираат природно-математички науки (биологија, хемија, физика, математика) или инжинерски науки. Дали може? Ако ја нема мајката на науките тогаш турете му го xxxxx на тој факултет...бидејќи и професорите таму немаат допир со законите и логиките на се што не опкружува...преку своите влијателни колеги од тие струки.

некој пиљарски универзитет ќе да е..
Se dodeka privatnite universiteti se samofinansiraat od upis na studenti dotogas ke nema moznost za vakov tip fakulteti koi sto se neprofitabilni poradi maliot broj na studenti odnosno interes za studiranje a so samoto toa i mali moznosti za vrabotuvanje. Mozebi koga ke bideme pobogata drzava i samata drzava ke investira vo nekoi od niv no predhodno da proceni koj od fakultetite dopridonesuvaat za razvoj na naukata i istrazuvackata oblast so odnapred utvrdeni kriteriumi /nazalost istrazuvanjeto vo RM go nema voopsto, koga ke pocneme togas ke mozeme da zboruvame za podelbi i ke mozeme realno da go merime kvalitetot na univerzitetite. se do togas ke bidat samo opstestvenite nauki atraktivni i tuka eve se pozicioniraat drzavniot Sv Kiril i Metodij i od privatnite FON koj sto nesto raboti , se drugo mi e nekako nedokazano .
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Se dodeka privatnite universiteti se samofinansiraat od upis na studenti dotogas ke nema moznost za vakov tip fakulteti koi sto se neprofitabilni poradi maliot broj na studenti odnosno interes za studiranje a so samoto toa i mali moznosti za vrabotuvanje. Mozebi koga ke bideme pobogata drzava i samata drzava ke investira vo nekoi od niv no predhodno da proceni koj od fakultetite dopridonesuvaat za razvoj na naukata i istrazuvackata oblast so odnapred utvrdeni kriteriumi /nazalost istrazuvanjeto vo RM go nema voopsto, koga ke pocneme togas ke mozeme da zboruvame za podelbi i ke mozeme realno da go merime kvalitetot na univerzitetite. se do togas ke bidat samo opstestvenite nauki atraktivni i tuka eve se pozicioniraat drzavniot Sv Kiril i Metodij i od privatnite FON koj sto nesto raboti , se drugo mi e nekako nedokazano .
е во тоа е и проблемот, државата отвора слободни економски зони...значи произвотствена дејност каде во секој случај ќе бидe потребен кадар од природноматематички и технички науки. Кој од општествените науки е добар за контрола на квалитетот на еден производ, за изработување на техничка документација, за обучување на корисници па и за комерцијалниот дел?
На запад викаат подобро и полесно е да промениш некој со техничка струка во комерцијала одколку чист комерцијалист да биде во комерцијала на високо софистицирани технички инструменти на пр.

кај нас имаш еден куп со општествени науки. Што ќе придонесат тие за технолошкиот развој на општеството?...ќе му ги наполнат џебовите на газдите од овие пиљари бидејќи тие им нудат лаптоп за време на студиите и нови слушални.

Дали им нудат работни места на крај на студиите или пак сепоконкурентни со другите? Ако се конкурентни внатрешно...дали се конкурентни надвор?

маркетингот на еден универзитет не е што го прави да е добар. Дали Харвард се рекламира како ФОН?
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
е во тоа е и проблемот, државата отвора слободни економски зони...значи произвотствена дејност каде во секој случај ќе бидe потребен кадар од природноматематички и технички науки. Кој од општествените науки е добар за контрола на квалитетот на еден производ, за изработување на техничка документација, за обучување на корисници па и за комерцијалниот дел?
На запад викаат подобро и полесно е да промениш некој со техничка струка во комерцијала одколку чист комерцијалист да биде во комерцијала на високо софистицирани технички инструменти на пр.

кај нас имаш еден куп со општествени науки. Што ќе придонесат тие за технолошкиот развој на општеството?...ќе му ги наполнат џебовите на газдите од овие пиљари бидејќи тие им нудат лаптоп за време на студиите и нови слушални.

Дали им нудат работни места на крај на студиите или пак сепоконкурентни со другите? Ако се конкурентни внатрешно...дали се конкурентни надвор?

маркетингот на еден универзитет не е што го прави да е добар. Дали Харвард се рекламира како ФОН?
Da se reklamira, ama vo bogati zemji, ti sakas ovdeka vo siromasnata Makedonija da se reklamirat?? I plus vo Harvard za da studiras, treba da plakas za skolarinata 40000 dolari godisno..

I uste nesto, zosto drzavnite univerziteti sto se so disperzirani studii nonstop koga da otvaram na TV MTV-1 ili MTV2 samo reklami gledam, 24 saati nonstop, dali toa e vored???
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Da se reklamira, ama vo bogati zemji, ti sakas ovdeka vo siromasnata Makedonija da se reklamirat?? I plus vo Harvard za da studiras, treba da plakas za skolarinata 40000 dolari godisno..

I uste nesto, zosto drzavnite univerziteti sto se so disperzirani studii nonstop koga da otvaram na TV MTV-1 ili MTV2 samo reklami gledam, 24 saati nonstop, dali toa e vored???
јас како што знам Харвард не се рекламира, а живеев и 1 година во Бостон па не видев реклама ниту за Харвард, ниту за МИТ. Во западна европа не се рекламираат универзитетите по медиуми туку чат пат излегуваат ранг листи низ стручните магазини за квалитететот на секоја струка, не само на универзитетот како целина...бидејќи имаш универзитети добри за една работа а средни или лоши за друга.

Нашите универзитети (државните и тие пиљарските) ги нема ни на ранг листите...зашто

а дека се рекламира државниот нормално дека е погрешно. Наместо да направи со тие пари реформа...ги смени професорите со нови накои ќе им даде добра плата...ќе ги избрка сите синови и ќерки на сегашните професори...вработени како асистенти...и да воведе бесплатни библиотеки со стручна литература која ќе го покрива материјалот...а не да му купам книга на некој квази професор кој ја препишал од 5 странски.

јас не завршив на македонски универзитет...и гледам дека не сум згрешил.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
јас како што знам Харвард не се рекламира, а живеев и 1 година во Бостон па не видев реклама ниту за Харвард, ниту за МИТ. Во западна европа не се рекламираат универзитетите по медиуми туку чат пат излегуваат ранг листи низ стручните магазини за квалитететот на секоја струка, не само на универзитетот како целина...бидејќи имаш универзитети добри за една работа а средни или лоши за друга.

Нашите универзитети (државните и тие пиљарските) ги нема ни на ранг листите...зашто

а дека се рекламира државниот нормално дека е погрешно. Наместо да направи со тие пари реформа...ги смени професорите со нови накои ќе им даде добра плата...ќе ги избрка сите синови и ќерки на сегашните професори...вработени како асистенти...и да воведе бесплатни библиотеки со стручна литература која ќе го покрива материјалот...а не да му купам книга на некој квази професор кој ја препишал од 5 странски.

јас не завршив на македонски универзитет...и гледам дека не сум згрешил.
Za Harvard i za Oxford znam deka se raklamirat, a i znam deka naj bogatite vo svetot tamu studiraat, tamu se uci so ogromni sumi, a ne so 2000 evra, tamu e 40000 dolari godisno, taka da i sumata na skolarinata ti kazuva kakvi univerziteti se tie, i tamu vo nikoj slucaj ne vladee negativno mislenje,demek evo cim e so pari se kupuva diploma, i ne se dobiva znaenje.. A da bese ova vo MAkedonija, togas odma ke imase plukanje i ke se projavuvase negativna konotacija..
--- надополнето: Jun 22, 2011 2:33 PM ---
Неможам да ги сфаќам лугето во РМ, како прво, ако студентите на државните универзитети се вистински капацитети,и вистински интелектуалци, едноставно не треба да ги оговараат приватните, тоа не е културно и интелектуално ( ако сте вистински интелектуалци), а ако сакате дебати околу тоа, нека се организираат и тие од државни и тие од приватни, нека се такмичат пред ТВ, за некои теми тие што ќе сакат, а не вака по форумите, и со триста рекла кази да оговарате вакви биле такви биле, едноставно тоа е многу ниско и болно да се разговара така,а и не е културно,, во ЕУ и во САД да плукате вака јавно на приватните универзитети, можат да ве тужат за клевета, и строго да одговарате пред законите..
и уште нешто, точно е тоа дека на приватните универзитети многу лесно си поминаа пред 8-9 години, кога беа прва генерација, ама не и сега...
И на крај, фала Богу , јас не живеам во РМ, и не сум завршил овдека, така да немојте да мислите дека ги штитам интересите на приватните универзитети, ама едно е сигурно, во денешно време многу по квалитетно образование има во приватните, него во државните универзитети, а и по полека тоа излегува на виделина.. Трагите на комунистички идеи по полека се исчезнува и од високото образование..
--- надополнето: Jun 21, 2011 11:11 PM ---

Прв пат да се сложувам со тебе во нешто..
--- надополнето: Jun 21, 2011 11:35 PM ---
Da, i jas prv pat da se slozuvam so tebe vo nesto, za politickite temi ne se soglasuvame tolku i cesto pati se prepukuvame, ama za obrazovanieto apsolutno se soglasuvame..
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Да ми каже некој колку е цената на постдипломските студии на ФОН? :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Некој да каже колку пари излева цела година од прилика за на ФОН ??
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Некој да каже колку пари излева цела година од прилика за на ФОН ??
Hfire kako student od strana osven parite za participacija site ostanati troskovi se isti kako i za sekoj drug student! jas studiram paralelno i na privaten -fon i na drzaven nervite mi popustija i od dvata ali sepak kiril e bez konkurencija sekoj den idam za edna prosta rabota i sekogas istiot odgovor -dojdi vo PONEDELNIK toa e taka veke 8mi mesec 8 meseci idam vo ponedelnik :mad: i uste nemamzavrseno rabota :mad:
 
Член од
4 јули 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Да ми каже некој колку е цената на постдипломските студии на ФОН? :)
Jas sum na postdiplomski , 2000 evra i plakam na 10 rati po 200 evra mesecno , knigite mi se vkluceni vo cenata, samo plakam po 10 evra od ispit prijavuvanje , isto e i za dodiplomskite studii ...pozdrav
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.062
Поени од реакции
7.840
има некој шо има стипендија на фон??
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Дознав дека фон исто како европски има еден куп дополнителни трошоци мин 500 евра по година би рекол. Така што единствена причина зашто би учеле тука е колку да поминете факултет, не мислете дека ќе ви даде некое посебно знаење, сиве овие општествени науки (науки??хаха) како што вика ФОН ако стварно сакате да ги научите упм имате еден куп туторијали од светска класа кои ќе коштаат 500 евра и ќе научите све...а у меѓувреме може да поминете на државен каде што ќе ги учите истите срања како и на приватниве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom