ФОН, Европски или Американски колеџ?

  • Креатор на темата Гучи
  • Време на започнување
Г

Гучи

Гостин
После неуспешната кампања на државниов факс, поточно Електро планирам да се запишам на приватен. Значи сакам да студирам информатика (најверојатно мрежи, зошо не ми иде баш програмирање :D), и сакам да ме посочите кој од овие е "најдобар" условно кажано.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Мислам дека на ЕУРМ и на ФОН имаш разделување на студиите по информатика на смерови (графика/веб дизајн - мрежи - програмирање). Инаку овие универзитети мислам дека ФОН е најлоша варијатна и не се никаква предност пред државните како што тоа во странство приватните се секогаш пред државнити тука зависи од инвидиуата колку е спремна и колку сака да постигне се на се кај нас нема солидно образование. Ја ви ти рекол одлучи меѓу ЕУРМ и Американ.
 
Г

Гучи

Гостин
Мислам дека на ЕУРМ и на ФОН имаш разделување на студиите по информатика на смерови (графика/веб дизајн - мрежи - програмирање). Инаку овие универзитети мислам дека ФОН е најлоша варијатна и не се никаква предност пред државните како што тоа во странство приватните се секогаш пред државнити тука зависи од инвидиуата колку е спремна и колку сака да постигне се на се кај нас нема солидно образование. Ја ви ти рекол одлучи меѓу ЕУРМ и Американ.
Имам слушнато дека на Американ има настава само на англиски, вистина?
И ако има на форумов студенти на Европски или Американ, не бидете скржави споделете искуства :)
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.815
Поени од реакции
1.088
ФОН има и домашна и странска акредитација, а во едно има договори со нај познати фирми и компании во Р.Македонија, а имаат и многу договори со други универзитети од ЕУ и САД..

http://www.fon.edu.mk/ Влези и прелистај малку, а не да веруваш од типот на тие муабети ФОН е така Фон е вака...

Од приватните само ФОН и Штуловиот универизтет се донекаде како што треба..

А другите не би препорачал, посебно пак дисперзираните студии од државните, не се знае тука кој предава а кој не, а и мислам дека не се сите факултети акредитирани..
 
Г

Гучи

Гостин
ФОН има и домашна и странска акредитација, а во едно има договори со нај познати фирми и компании во Р.Македонија, а имаат и многу договори со други универзитети од ЕУ и САД..

http://www.fon.edu.mk/ Влези и прелистај малку, а не да веруваш од типот на тие муабети ФОН е така Фон е вака...

Од приватните само ФОН и Штуловиот универизтет се донекаде како што треба..

А другите не би препорачал, посебно пак дисперзираните студии од државните, не се знае тука кој предава а кој не, а и мислам дека не се сите факултети акредитирани..
Незнам на кој да верувам, еден вика ФОН е најлоша опција друг обратно..:unsure: Ти на ФОН си?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.815
Поени од реакции
1.088
Незнам на кој да верувам, еден вика ФОН е најлоша опција друг обратно..:unsure: Ти на ФОН си?
Јас бев,и сега магистрирам во Словенија, а околу тие муабети, не верувај, тие се простачки рекла кази, во денешно време барем имаш интернет, влези и види какви договори има ФОН, а какви ЕУРМ:?? Имаш еден куп опции да ги разлгедаш работите, а не да веруваш од ракав муабети/
 
T

Tetro

Гостин
Јас бев,и сега магистрирам во Словенија, а околу тие муабети, не верувај, тие се простачки рекла кази, во денешно време барем имаш интернет, влези и види какви договори има ФОН, а какви ЕУРМ:?? Имаш еден куп опции да ги разлгедаш работите, а не да веруваш од ракав муабети/
И без да те читам тебе, би му препорачал да бега подалеку, ако има финансии.

Запиши се надвор од Македонија, за да научиш нешто. На приватниве тука само парите ќе ти земат, а од образование нема ништо да видиш.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
На Азиски.....
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
После неуспешната кампања на државниов факс, поточно Електро планирам да се запишам на приватен. Значи сакам да студирам информатика (најверојатно мрежи, зошо не ми иде баш програмирање :D), и сакам да ме посочите кој од овие е "најдобар" условно кажано.
Штулов.
 
Г

Гучи

Гостин
Ти таму си? Колку е година и дали имаат факултет во Скопје..ја имам слушнато дека е во Тетово, а сеа од Скопје да идам во Тетово да живеам некако не ми се иде.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ти таму си? Колку е година и дали имаат факултет во Скопје..ја имам слушнато дека е во Тетово, а сеа од Скопје да идам во Тетово да живеам некако не ми се иде.
Не сум таму. Јас сум информатика на ПМФ. Семестар мислам е 800 евра. Имаат факултет во Скопје.
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Штулов во Скопје ти се наоѓа карши Италијанска амбасада, кај МекДоналдс во центар. Ако те интересира да поминеш и да си се распрашаш. Ја сум 3та сеа на Бизнис Информатика таму.
 
Г

Гучи

Гостин
Штулов во Скопје ти се наоѓа карши Италијанска амбасада, кај МекДоналдс во центар. Ако те интересира да поминеш и да си се распрашаш. Ја сум 3та сеа на Бизнис Информатика таму.
Предавањата на Македонски се?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom