Учењето како предизвик

Член од
8 февруари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво форумџии,

Темава не е за класичното учењеи совладување на материјалот, туку ја замислив како учење после завршувањето на формалното образование (средно, факултет, master, phD).
За некои учењето на нови работи (надвор од неговото професионално поле) претставува предизвик, ментална гимнастика, развој на интелектот и сл, а пак некои учат само кога за тоа има потреба.
Колку од вас се во онаа група незаситни читачи (читате се што ќе ви дојде во рака: дневен весник, книга и сл), неуморни трагачи по она што сакаат да го осознаат, едноставни зависни од читање?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Се интересирам за различни области вон зададениот материјал, претежно научни но сепак имам уште премногу за читање, себеинформирање и едуцирање се' уште сум на почеток и имам само базични познавања од некои области така да имам пред себе уште многу за учење.
Мислам дека преку едукацијата стекнуваш знаење со цел полесно справување со секојдневните проблеми и спознавање на светот околу себе, но пред се едукацијата значи да создадеш критички ум и способност за расудување дали она што ќе го прочиташ држи логика или не и амбиција тоа да се промени доколку е потребно.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Малку изгледа измешана поентата, почна со учење заврши со читање за што точно прашуваш од овие две, не се исто.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Its all about security and the depth of mind one has. Remember there is also a big difference between love of wisdom or knowledge (philosophy) and love of what knowledge will bring one. One person loves freedom, and another person loves what freedom gets them. One person loves for love's sake, another because in loving they are loved in return, and because it feels good. The Scientist observes how mind affects and changes the world of matter. The Magician studies how matter affects mind. Is the water your drinking changing by your act. Yes, that is obvious. But how have you changed by that simple act?

Do you feel what you touch in this creation, or do you notice how you are touched by the creation? It may make all the difference.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Шо е со будава и англискиов низ форумов?

Во 21 век читањето не е единствена алатка за учење. Башка може да читаш за рекреација (пр. во основно и средно читав еден куп книгишта и тоа не го сместувам под учење). Може да читаш и никад ништо да не научиш (на факс секад има некои шо само читаат (општествени науки) и никад не научуваат). :D
Имаш еден куп видео предавања од еминентни професори, плус фри курсеви, што би рекла дека се боље и од нашето моментално формално образование. Плус, секако стручна литература во доменот кој го истражуваш.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас многу сакам да читам. Омилен писател ми е Ден Браун и од неговите книги научив многу за историјата на светот сфатив дека во светот не е се како што изгледа можеби тоа во ангели и демони не се случува стварно ама па самата книга отвара многу прашања за тајните редови на кардиналите и слично дејствието не е вистинско ама што е со илуминатите еве многу од уметниците кои работеле во Ватикан навистина биле илуминати зошто тие не би оставале тајни пораки во своите дела на пример како екстазата на света тереза што всушност значи тоа дали навистина е сензуална или има некое друго значење значи многу од тие слики и скулптури биле цртани во времето кога луѓето верувале дека земјата е рамна и дека е поставена на грбот на китови кои стоеле на слонови нели до доле и сега микеланџело го нацртал рајот ете баш на таванот дали тоа е исмевање на ова верување плус дали тие жигови со кои се жигосувани кардиналите дали постојат каде се кој ги направил тие амбиграми како може Ден Браун да ги направил он е писател не уметник што значи дека најверојатно ги направил некој научник кој се разбирал и во геометрија и во уметност и ги средил баш така симетриите за да може да биде амбиграм значи некаде постојат и после тоа книгите на галилео кои се кријат во ватикан чим тие ги кријат неговите зошто не би ги криеле и книгите на други научници кои се изгубени како истражувањата на тесла кој направил струјата и којзнае уште што не друго ништо чудно и сега луѓето да летаа да не беше црквата да ги спречува научниците и напредокот и затоа луѓето денес се поглупави значи самата книга покажува и тоа дека религијата е најголем непријател на прогресот а да не збориме за кодот на да винчи таму значи не се знае дали стварно исус постоел или не али има некои докази дека постоел еве историчари имаат пишувано дека не бил бог но дека навистина имал кралско потекло што значи дека не е се измислено и во таа книга и зошто не би било возможно таа линија сеуште да постои знаеме дека кралските фамилии си се чуваат чисти што значи дека е сосема возможно потомците на исус сега да одат меѓу нив и да се криени од ватикан поради причини кои не ги знаеме исто многу добра книга е инферно значи во неа има еден луд научник кој мрази луѓе и прави болест сите луѓе да не можат да се размножуваат за да изумре човештвото и сега можда ви изгледа невозможно тоа сценарио ама еве веќе се случува во САД и цела америка луѓето заболуваат од некој чуден вирус зика кој досега демек не постоел ама сега ради глобално затоплување некако појак е и ги разболува луѓето и ги прави децата ретардирани што значи да не се размножуваме и ни го објаснуваат демек со глобално затоплување поентата ми е сакам да кажам дека од секоја книга може да се научи по нешто посебно вакви историски романи и ми е мило што ја имам можноста да не бидам дел од стадото кое слепо верува на се што медиумите ни го сервираат туку читам истражувам и мислам со своја глава што значи предизвик ми е да се развивам и да бидам свој човек.[DOUBLEPOST=1476319720][/DOUBLEPOST]поради ова многу сакам историја бидејќи историјата може многу да не научи за иднината
 

Kajgana Shop

На врв Bottom