Учебници

Учебници

  • Нови и скапи

    Гласови: 6 18,8%
  • Стари и поевтини

    Гласови: 26 81,3%

  • Вкупно гласачи
    32

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Купувате нови, скапи и зошто или идете пред МНТ и си зимате стари “сарма“ направени и зошто?
Студенти, книга од професор(оти морам) или скрипта од некој пред мене оти сакам?
 

Buci

Il Padrino
Член од
4 август 2006
Мислења
300
Поени од реакции
2
definitivno stari(ama ocuvani)ucebnici.kaj mene u skolo ne deka koristime(sve e so skripti)ama aj.koga treba definitivno stari.ne planiram da davam tolku pari za knigi so nema da mi koristat niz godinata(ne deka ne ucam,ama skripti si imame) :)
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Jas glasav za stari i poevtini zasto ne gledam pricina da se davaat eden kup pari za edna godina sto ke ucis za da bile novi. Vazno e da ne se iskinati i da mozes da ucis od niv.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Додека бев основно до петто одделение купував нови книги, а потоа земав на старо од некој што завршил пред мене. Така правев и во средно. Но, никогаш не сум купила книги распрарталени, не ми било кејф да учам од такви. Сум купувала стари, но одржани.

Сега скриптите ич не ги сакам, си купувам книги и поубаво ми е да учам од нови, да ми замириса на ново хартијата. Башка книгите остануваат, а скриптите ако не се заштитени се прават лом.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Никој нема да гласа за првото .:pos:

Јас стално купував стари учебници до средно од една комшивка:wub:
а во средно кој ке ми ги даеше поефтино од него
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
И јас како Fortune до петто купував нови, а после од некои другари што завршиле пред мене, и сега во средното така правам.
Иако ретко да се најдат добро зачувани учебници. Повеќето се исчкртани и испокинати дури не ми е мерак да учам од нив :(
Ама шо да се прави. Мерак не мерак. Ќе учам :toe:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Ја никогаш немам купувано нови и скапи учебници..секогаш си земам на старо, ама наоѓам од некои другари кои ич не учат, и затоа се полунови..ама ко ќе дојдат во мои раце, е тогаш стануваат пекол..не да се фалам дека многу учам, ама стварно сите учебници после мене се крш!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Јас секогаш купувам нови.
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Ne gledam pricina za kupuvanje novi ucebnici, i so starite mojs da se posluzis, zosto i da kupam novi gi pram partal (ne od so ucam, tuku od so mi e dosadno na cas i ckrtam po niv) taka da ne mi se frlaat pari za nesto so ne znam da go zacuvam (posebno za ucebnik)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Prvin odam pred MNT i kupuvam na staro a 2-3moze ina novo zasto tie pred MNT nekogas gi sitkaat 20 den poevtino nego na novo.
 

Mickey_k

Прохујао са вихором...
Член од
8 август 2006
Мислења
130
Поени од реакции
4
Школарци купувајте си на старо очувани книги, што ке ви се нови ако се многу скапи. Кога бев јас во средно немавме што да правиме бевме прва генерација реформирано и нморавме да даваме за нови пари, не сосаа.
А на факс си купувам книги ефтини ми се.
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Кај мене у школо не користиме многу учебници, повеќе ги користиме скриптите, само по 4-5предмети имаме книги...ако најдам од некој што завршил пред мене ги зимам на старо, ама некад и ги купувам на ново, зависи...ама нејќам да ми се ишкртани зошто не ми се учи така...
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Sve zemam od braced mi, edna godina e pogolem i site knigi ni se pogodija da ne gi smenat tie godini.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
секогаш купувам на старо (освен од прво до петто) и не гледам причина за фрлање еден куп пари за само една година и плус и од стари можи да се учи. јас секоја година ги купувам од кај една дугарка а таа секоја година купува нови и така мене ми се екста книгите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom