Утре оглас за 400 полицајци, физичката кондиција предуслов

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
5 јули 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имаше некој пријавен на претходниот конкурс?
Какви се прашањата на тој општообразовен тест?
Инаку убаво пишале погоре - жално што луѓето толку се лажат.
Сестра ми е пријавена и се надева на чудо... :tapp:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Со среќа на сите кои ќе бидат тестирани, само се надевам дека нема да ги зафркнат и нив како што ги зафркнаа претходните.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Ако ветат кајганџииве кандидат/к/и дека нема да мават понас в кордон, ќе им честитам запослење.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.167
Поени од реакции
3.135
4 vezbi se mislam...Dali treba site 4 da se pominat ili pak moze so 3 pominati i 1 padnata?
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
4 vezbi se mislam...Dali treba site 4 da se pominat ili pak moze so 3 pominati i 1 padnata?


10 згиба
55 склека
60 стомачни
и трчање 3200м за 13:30



треба сите четири, да го исполниш минимумот за да одиш понатаму..
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Термин и локација ?


Во касарни Ѓорче и Илинден.. а термини има различни

вчера имаше неколку групи, денеска неколку, петок знам дека има ..за што поточно прашуеш?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.167
Поени од реакции
3.135
Jas sum vo Petok vo Gjorce...Pa ce si ja probam ''srekjata'' ...
Sakam da ve prasam dali znaete nekoj sto ne pominal nisto a stanal policaec ? Gledav vo prethodnite mislenja imase takov tip na komentari..Jas imam eden drugar sto se pomina i na kraj ne go viknaja ,bidejci najverojatno nemase vrski :confused:
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Jas sum vo Petok vo Gjorce...Pa ce si ja probam ''srekjata'' ...
Sakam da ve prasam dali znaete nekoj sto ne pominal nisto a stanal policaec ? Gledav vo prethodnite mislenja imase takov tip na komentari..Jas imam eden drugar sto se pomina i na kraj ne go viknaja ,bidejci najverojatno nemase vrski :confused:
Сакаш да преминеш на забранетата страна, а? :D Имате вие член у групата што е припадник на ЕБР, или грешка сум? :)

Па едно 30 %, па и јаче, ги примаат без да се појават на тестовите. Обично тие таквите се деца на функционери, или па си искеширале пари, па ги ставаат на список, или па се со голем куропушачки стаж во партија.
Лично јас познавам дечко, што на претходниот конкурс пројде све, ама буквално све, и на крај не беше повикан за обука, а пази, детето е од џандарска фамилија. Според мене таквите кандидати треба да имаат предност во однос на другите, да ја продолжуваат лозата, пример како во Макпетрол што е :)
Премногу напињаат со физичките тестови па и општите. Како што имам кажано, најголемиот број од последниве два конкурса ги спремааат за по специјалниве единици, и какво фајде од тие општи тестови? Никакво, прилика само за да те бутнат... Додека физичките тестови, добро ај да имаш барем некоја основа, да не си некој торко што не може да се помрдне од место, ама ова сега што го бараат е претеризам. Ти ако влезеш, идеш на обука 9 месеци, и сакал нејќел ќе ја стекнеш таа физичка подготвеност, али све е за да имаат алиби, и да чистат уште од старт кандидати.

п.с. На вас на врата ви дојдоа за да ви кажат на кој датум и каде треба да се пријавите? Кај мене уште ги нема :confused:
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Како што имам кажано, најголемиот број од последниве два конкурса ги спремааат за по специјалниве единици, и какво фајде од тие општи тестови?
Од минатиот конкурс, 40% од влезените се упатени кон ЕБР, а 20% кон ЕСЗ. Има нешто и во АЛФА, останатите по станици. Во единиците ќе бидат подложени на дополнителни тестирања, кои ако ги поминат ќе останат во единиците. Ако не, ќе ги распоредат по станиците.
Потребни се физичките тестови, за подоцна во единицата да не се губи време на банални работи како општа физичка подготвеност. Некој ако е дебил и легач, и не може да направи ни 20 склекови или да претрча 500 метра, инструкторите во специјална ќе треба да го спремаат со месеци-години, и да се фокусираат на тоа, оставајќи ги другите многу побитни работи во позадина. Тоа е губење време. Вака битно е дечките да имаат добра физичка подогтвеност, за да одговорат на тестовите го специјална, а и полесно да ги надградат своите способности. За џандар што ќе патролира може да биде секој, ама за во единициве треба да си спремен, го знаеш и ти тоа.

Среќно штом си пријавен. Јас ја пропуштив мојата шанса ради немарност и неинформираност (ги спремив документите, и пред искачање во 21.30 отидов во станица карпош да поднесам, на последниот ден :tapp: мислев дека станицата работи 24/7, исто и конкурсот.. идиот), иначе ме чекаше место во ЕСЗ :D
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Од минатиот конкурс, 40% од влезените се упатени кон ЕБР, а 20% кон ЕСЗ. Има нешто и во АЛФА, останатите по станици. Во единиците ќе бидат подложени на дополнителни тестирања, кои ако ги поминат ќе останат во единиците. Ако не, ќе ги распоредат по станиците.
Потребни се физичките тестови, за подоцна во единицата да не се губи време на банални работи како општа физичка подготвеност. Некој ако е дебил и легач, и не може да направи ни 20 склекови или да претрча 500 метра, инструкторите во специјална ќе треба да го спремаат со месеци-години, и да се фокусираат на тоа, оставајќи ги другите многу побитни работи во позадина. Тоа е губење време. Вака битно е дечките да имаат добра физичка подогтвеност, за да одговорат на тестовите го специјална, а и полесно да ги надградат своите способности. За џандар што ќе патролира може да биде секој, ама за во единициве треба да си спремен, го знаеш и ти тоа.

Среќно штом си пријавен. Јас ја пропуштив мојата шанса ради немарност и неинформираност (ги спремив документите, и пред искачање во 21.30 отидов во станица карпош да поднесам, на последниот ден :tapp: мислев дека станицата работи 24/7, исто и конкурсот.. идиот), иначе ме чекаше место во ЕСЗ :D
Значи сите што влагаат, влагаат како обични џандари, па после се прави селекција кој за каде е спремен. На никој однапред не му кажуваат, ти идеш у ЕБР, ти у ЕСЗ, ти дежурен у станица.
Конкретно за ЕБР, пола од нив не се легачи? Се, и јас гарантирам дека од пола од нив сум поспремен, па ај нека ми даваат и на мене плата по 700-800 евра.
Сигурен сум дека 90 % од кандидатите ја имаат таа општа физичка подготвеност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom