Успешно заврши мисијата „Слобода за Ирак“?

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
По 5 години и вкупно над 1000 акции, 479 македонски војници го завршија учеството во мисијата „Слобода за Ирак“ во составот на коалиционите сили предводени од САД. Последниот 11. контигент македонски ренџери, специјалци и штабни офицери се вратија во Македонија минатата седмица.
За заслуги за време на извршувањето на задачите во оваа мировна операција, македонските војници беа одликувани со 98 американски одликувања и писмена благодарност од американскиот Претседател Џорџ Буш.
„Пред вас стојат професионалци со извршени повеќе од илјада конкретни задачи за помош и подобар живот на Ирачкиот народ“, изјави полковник Зоран Додевски, командант на полк за специјални операции.
Три-четири пати, македонските војници беа во екстремно опасни ситуации во Ирак при налетување со конвој возила на мини поставени на патот, но без потешки последици за мировниците.
АРМ во мисијата „Слобода за Ирак“ беше од јуни, 2003.
„Потврда за големината на успехот на македонските војници е фактот што за времетраењето на мисијата македонскиот контигент не претрпе ниту една човечка загуба што е постигнување достојно за почит ако се има во предвид исклучително сложениот безбедносен контекст во кој се наоѓаа“, изјави Претседателот и Врховниот командант, Бранко Црвенковски.
За првпат на една воена церемонија присуствуваше и Премиерот Никола Груевски, покрај министерот за одбрана Зоран Коњановски, началникот на ГШ на АРМ Мирослав Стојановски и американскиот амбасадор Филип Рикер.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=101918

Многу битно без ниту една жртва.Успешна мисија со оглед на тоа со какви средства и буџет располагаме.Само докажавме колку нашите војници се способни и тоа во реално најтешките услови во моментов во светот.Многу битен податок за сите оние кои редовно ги читам по форумите и се претерано песимистични во способноста на нашата армија.Ретко од армиските контингенти кои учествувале во вакви мисии кој може да се пофалат со фактот дека поминале без жртви.
И би додал дека државата треба само малку повеќе да обрне внимание во опремувањето и мислам дека АРМ може и те како да биде гарант за безбедноста на Македонија.
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Добро ни дојдовте!!!
Вие сте гордост на Р. Македонија, да сте здрави и живи!!!
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Sakam da im cestitam na vojnicite na ARM na dobro odrabotenite postaveni zadaci koi gi imaa vo Irak i fala mu na gospoda sto site zivi i zdravi se vratija od Irak vo svojata zemja Makedonija.

A sega drugata strana na medalot imeno mene licno mi e sram sto nasi vojnici se koristat za ostvaruvanje na tugji celi vo stranstvo vo zemji kade se vodat bitki so okupatorite predvodeni od USA i GB.

Sram mi e sto nasi vojnici ucestvuvaat vo okupacija na edna megjunarodno priznaena i suverena zemja kakva sto e Irak.

Sram mi e i toa sto od 2003 godina vo krvavite incidenti i borbi dosega zaginaa nad milion Iracani a nasite vojnici isto taka se naogjaat na spisokot na zemji koi ucestvuvaat vo taa okupacija sto pokasno i nam ke ni se vrati kako bumerang.

Bi sakal ova da e posledniot kontigent na nasi vojnici koi bea vo Irak i deka povekje nema da prakjame vojnici vo Irak i Avganistan zaradi ostvaruvanje na celite na USA i GB a posebno zatoa sto i nasite vojnici gi gledaat kako okupatori.

I zatoa bi predlozil na vladata da gi ukine slednite kontigenti koi bi trebalo da zaminat vo Irak i Avganistan i tie sredstva koi drzavava gi trosi bez nikakva potreba na nasite vojnici vo Irak tuku da gi potrosat mnogu poekonomicno kaj nas vo Makedonija vo smisol na nabavka na nova oprema za vojnicite kako i novi posovremeni i posofisticirani oruzja za nasata armija koi bi gi upotrebuvale samo za odbrambeni celi.

Ne ni e vo krvta da bideme okupatori da im go ostavime toa na amerikancite i na oni angliskite cmarovi bidejki tie ziveat od toa na drugi da im ja cicaat krvta.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Кога работат професионалци не изостанува успехот во вакви сложени акции,само колку тоа ќе го ценат САД и другите сојузници,останува да видиме во следниов период.Срдечно добредојде за нашите елитни емисари кој ја презентираат Македонија како никој друг во светот.:smir:
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
81
Поени од реакции
7
Ne ni e vo krvta da bideme okupatori da im go ostavime toa na amerikancite i na oni angliskite cmarovi bidejki tie ziveat od toa na drugi da im ja cicaat krvta.
Није ваљда? А шта је радила македонска фаланга Александра Филиповића у Вавилону? Били су на излет, као туристи?
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
81
Поени од реакции
7
Кога работат професионалци не изостанува успехот во вакви сложени акции,само колку тоа ќе го ценат САД и другите сојузници,останува да видиме во следниов период.
Честитам. Са оваквим професионализмом сигурно можете да савладате УЧК. Рачунам на вас, кад буде време за окршај.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Честитам. Са оваквим професионализмом сигурно можете да савладате УЧК. Рачунам на вас, кад буде време за окршај.
Веќе еднаш ги совладавне само после бараа помош од нивното Американче да ги извади од кашата и испадна така :toe:
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.001
Поени од реакции
2.374
Није ваљда? А шта је радила македонска фаланга Александра Филиповића у Вавилону? Били су на излет, као туристи?
ај бан на србијаништево, ме навредува како Македонец на Македонски форум.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
---------------
:salut::salut::salut:
---------------


За србинот: Брат мислам дека ја поминавме таа точка во нашата историја. Освојувавме кога се освојуваше, сега сме на друго ниво. :) нели треба да се менуваме со времето?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.360
Поени од реакции
1.666
Специјално само за Чича:tv:

П.С Чича мича завршена прича
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
.

A sega drugata strana na medalot imeno mene licno mi e sram sto nasi vojnici se koristat za ostvaruvanje na tugji celi vo stranstvo vo zemji kade se vodat bitki so okupatorite predvodeni od USA i GB.

Sram mi e sto nasi vojnici ucestvuvaat vo okupacija na edna megjunarodno priznaena i suverena zemja kakva sto e Irak.
Да ти кажам ич да не ти чуе за некоиси Ирачани таму ако направиш добар договор со Американците за воен сојуз и ако нашето учество во Ирак значеше и значи мир за Македонија во иднина. Така да мислам дека за наши цели се бореа војниците и ако треба и Афганистан или друга вукојебина нека окупираат заедно со Америка се додека и се гарантира на Македонија добра иднина јас сум за.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Прошитајте ја книгата "Слобода за Ирак" (знам дека насловот е банален)

Во неа се опишуваат сите акции на нашите војници кои се најуспешни од сите други армии.

Ќе видите каква љубомора владееше од страна на Британците, Французите и другите коалициски сили
 

Kajgana Shop

На врв Bottom