Успешна приказна: Четиригодишното дете со глауком прогледа

Статус
Затворена за нови мислења.

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Шест илјади евра, толку чини сонот на четири годишното момче Самоил, за да го види убаво лицето на неговата мајка.

Самоил е роден со глауком на двете очи. Тој гледа само силуети. Надеж за него е операција во Европската очна болница во Скопје, но неговите родители не можат да му платат.

„Ако не оди на операција ќе ослепи, така ми рекоа од болницата“, низ солзи кажува мајката на Самоил Перијан Усеин.

Секој ден чекање е шанса помалку за него да гледа добро. Самоил е весело дете, сака да игра со неговите браќа и сестра. Но, сам не може да се движи.

Семејството на Самоил живее во Шуто Оризари од собирање шишиња. Нашите деца не бараат многу од животот, само повеќе здравје, а другото е среќа – раскажа Перијан. Таа бара и моли кој може да им помогне, поскоро да ја платат операцијата на Самоил, за да не остане слеп.
Жиро сметка за донација:
500600015910810
Стопанска Банка А. Д. Битола
Самоил Усеин
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
од странство???

ми се плаче кога читам вакви работи, некои трошат по 5-6 иљадарки на курташак, а некој ослепува за истите пари :(
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
сместа треба државата да извади од тековна сметка пари,за овој случај,
од топ десетте најбогати во Македонија,
како што знае да извади без да ме праша и од мојата тековна ако сум и нешто должен.
 
B

Beck's

Гостин
Ај народот шо немаат повеќето пари, ама зашто на пример болнициве не покажат хуманост за ваквите случаи и да не им бараат пари. Или на пример еден од спомениците нека го остранат од листа и истите пари нека се одвојат за сличните како детево
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@AlternativeF

Броеви за донирање?
Изгледа нема, налетав на оваа вест на сајтот на Канал 5, пробав да најдам повеќе информации, но нема.
Броевите за донации обично се отвораат за лекување во странство, не знам ни дали воопшто можат да отворат за детенцево.
Знам дека е поедноставно по телефон, но ете, поминете до банка ако имате време, помогнете колку можете.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Изгледа нема, налетав на оваа вест на сајтот на Канал 5, пробав да најдам повеќе информации, но нема.
Броевите за донации обично се отвораат за лекување во странство, не знам дали воопшто можат да отворат за детенцево.
Знам дека е поедноставно по телефон, но ете, поминете до банка ако имате време, помогнете колку можете.
Да па тоа ми беше и мене да не влечам по банки.
6000 евра се смешна сума во споредба со тоа цел живот детето слепо да остане.
Нели донесоа некој закон само партиципација 200 евра другото државата го плаќа?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Да па тоа ми беше и мене да не влечам по банки.
6000 евра се смешна сума во споредба со тоа цел живот детето слепо да остане.
Нели донесоа некој закон само партиципација 200 евра другото државата го плаќа?
Само за лекување во странство, ова е во Европската болница во Скопје. :unsure:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
:(

Заборавив дека во Македонија живеам.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.941
Поени од реакции
35.370
Се фрлаат пари за милионски споменици , а немаме бедни 6 илјади евра за ваков случај?

Да ти се исерам у се , ми се плаче , како бре можат да спијат тие моќниците и богаташите шо имаат коли по 150-200 К евра , а не даваат пари за вакви случаеви? Дајте бре да се направи нешто бре , не се 6 милиони туку бедни 6 иљади евра.

И држава и се у пизду матер , буквално ми се повраќа од вакви вести.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
дечки ако дознаете нешто повеќе инфо за донации од странство ве молам пишете
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
:(

Заборавив дека во Македонија живеам.

Тука партиципација е у вид на бакшиш за незадоволството немојте да барате од некој да биде хуман што го продава газот за пари и не ги спомнувајте спомениците тоа е испрана пара а за детево стварно греота ако можат за казни да лупаат цехови можат барем да дадат дел на детево и сите други ко него...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Тука партиципација е у вид на бакшиш за незадоволството немојте да барате од некој да биде хуман што го продава газот за пари и не ги спомнувајте спомениците тоа е испрана пара а за детево стварно греота ако можат за казни да лупаат цехови можат барем да дадат дел на детево и сите други ко него...
Ќе видиме ние да напавиме што можеме пошто не очекувам многу од нив.
Мислам дека 6000 евра не се којзнае колкава бројка да не може да се соберат
Не ми е најака страна математиката ама 10% од форумов да донираат по 100 денари ќе се соберат парите. Е сега дали се спремни да жртвуваат едно кафе или едно лифче спортска е друга работа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom