Уроци

ViktorRedDEvil

Red Army
Член од
10 октомври 2009
Мислења
383
Поени од реакции
8
Dali imate slusnato za vakvo nesto?
Mene bas ne mi e jasno kako nastanuva toa i sakam nekoj ako znae da kaze inaku mi se ima sluceno kako mal.
 
?

..........

Гостин
Имам слушнато за уроци, дека некој луге поседуваат натприродна научно необјаснива моќ да урочат некој, па после да го боли глава и слични глупости.

тоа е невозможно не постои бабини деветини и така натаму:tv:
 

ViktorRedDEvil

Red Army
Член од
10 октомври 2009
Мислења
383
Поени од реакции
8
Pa i jas mnogu ne veruvam ama kako e mozno toa koga ke te ''urocat'' otides kaj nekoja baba tamu pravi nekoi marifeti i ti pomine toa ne mi e jasno.
 
?

..........

Гостин
хахаххааааа :vozbud:

како не сигурно ке ти помогне.

прво не постојат луге кој можат да урочат некој, тоа едноставно не е возможно
постои само во главите на старите баби и помлади луге кој не се доволно еманципирани:toe:
 

ViktorRedDEvil

Red Army
Член од
10 октомври 2009
Мислења
383
Поени од реакции
8
hah nemoj da mislis deka jas veruvam nego malku mi e cudno_Ostaj mozda ima nekoj na forumot iskustvo so takvo nesto pa neka pise
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Кога имав 5-6 години ја облекував пижамата наопачки против уроци :)
Позната изрека - Немој да ме урочиш !
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Лошите очи прават немир кај лугето и обратно.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Ова подолново не го пишам ко научен факт (да не земе некој да ми го отекува :)), туку како народно верување кое е застапено и во нашата земја:

Најранливи на уроци обично се мали деца. Ако детето го боли глава, неможе да спие (понекогаш и халуцинира) го носат на бајачка да му бае против уроци. Се смета дека урокот го фрлил некој со наклоост да урочува. Обично таа особина им се припишува на луѓето со сини тн. урочливи очи. Урочувањето го прават несвесно. Ќе речат леле колку убаво дете и уште трилион други фалби и ќе го урочат. Може да спориме дали веруваме или не во урочувањето ама сум гледал и млади мајки коа ќе им го пофалат детето за да не фати урокот велат "пу, пу да го серат кокошките". Како превенција знам си ги терат децата откако ќе потпораснат да ги облекуваат мачките наопаку.

Инаку и баењето според постапката не е нешто којзнае што може секој да се научи да го праи. Има баење на алишта (обично маичка) од детето (треба предто да е носена од истото), а има една и со осветени каменчиња и вода (иако црква и баење баш не идат :))

Еден другар ми кажуваше, имал дедо со сини (урочливи) очи за кој во фамилијата сметале дека бил виновен за смртта на некој роднина од другарот (братучед или чичко). Од тогаш помали деца кај него не пуштале. Еднаш после тоа некое друго отишло без да знае за ова и тој паднал болен (ама останал здрав и жив)... Е сеа дали е вистина или не е појма немам, осеќам дека другите ќе ми кажат :)
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
UROCI....UPLA....RESENIJA !!! POGLED NA SVETOT KON TIE NESTA !!!

VO SEKOJ OD NAS DOAGJA MOMENT VO KOJ STO NEMAME KOMPLETNA KONTROOLA NAD DAMITE SEBE PA DURI I PRI EDNA OBICNA SITUACIJA...NOOO..... NEMANJE ZELBA ZA APETIT ZA DA ISKOCI COVEK SO DRUGARI DA POSEDI DA NE MOZE DA NAJDE TEMA NA MUABET SO LUGJE KOJ STO DOLGI GODINI SE DRUZIS.... (mi se cini cela kniga mozam da napisam) EDNOSTAVNO SE ODI NA LOSO , NEMAS VOLJA ZA NISTO...DEPRESIJA... MACNINI....NESONICE.....NAMALUVANJE NA KILOGRAMI....:s ZNCI ODAM PO BAENJE I MNOGU POVEKJE MI POMAGAAT ZA RAZLIKA OD APCINAJATA KOI GI POMINAV
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
VO SEKOJ OD NAS DOAGJA MOMENT VO KOJ STO NEMAME KOMPLETNA KONTROOLA NAD DAMITE SEBE PA DURI I PRI EDNA OBICNA SITUACIJA...NOOO..... NEMANJE ZELBA ZA APETIT ZA DA ISKOCI COVEK SO DRUGARI DA POSEDI DA NE MOZE DA NAJDE TEMA NA MUABET SO LUGJE KOJ STO DOLGI GODINI SE DRUZIS.... (mi se cini cela kniga mozam da napisam) EDNOSTAVNO SE ODI NA LOSO , NEMAS VOLJA ZA NISTO...DEPRESIJA... MACNINI....NESONICE.....NAMALUVANJE NA KILOGRAMI....:s ZNCI ODAM PO BAENJE I MNOGU POVEKJE MI POMAGAAT ZA RAZLIKA OD APCINAJATA KOI GI POMINAV
Тоа ти мислиш дека ти помага.
Ја имам у фамилија бајачка,и коа глеам што прави на луѓето шо и доаѓаат ми се сере искрено.
Со школки по тањир чука,или со врела маша у тањир со вода нешо бла бла глупости.
Не можев да се изначудам еден комшија кога ја викна да им бае на СВИЊИТЕ негои,немале апетит,уплав имале:uvo: ( незнаев дали да се смеам или да плачам )
Колку само е неук,и лаковерен народов наш....

Братче сам ако не си помогнеш,и не си ги решиш проблемите што ги имаш,никакво баење и слични тракатанци нема да ти помогне.

п.с И исклучи капсот,пиши на кирилица и убаво,сите да те разберат. -.-
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
PA NEZNAM AMA OD MAKA .... SE MI SE STRUPA NA GLAVA I ZA CUDO TOLKU BLISKU DO MOITE CUSTVA OD VNATRE I DA OPISE SLUCKI OD MOJOT ZIVOT NE SUKM SLUSNAL... ZNAM DEKA IMA EPTEN DOBRI LGJE KOI OD DUSA POMAGAAT AMA MENE EVE OD UPLA I UROCI STO MI BAEJA NEKAKO CUDNO MI E A NE PA DA OTIDAM KAJ EPTEN NEKOJ POSEBEN COVEK
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Види, сето тоа е Бла, Бла за твојата свест, ама твојата подсвест е во блажено незнаење и нејзе и помагат вакви работи.
На пример, јас, една година немав сон, значи ќе легнам навечер на спална, ќе дремнам 15 минути, ќе идам на кауч, па на фотеља, па на земја, па дојдов дури и во кола да поседам само малку од малку да дремнам. Значи скоро цела година со ваква шема, неннаспан, физички неодморен, оти треба сон за да одмориш. Е сега како модерен човек пробав со апчиња „за спиење„, и пошто сум голем човек терав по 3-4 лексилиуми ли, демереоли и шо се не. Исто. Ај на доктор да се провериме, се у ред. Е дебел си, не јади ништо после 18,00 часот. Исто. На крај докторот вика „психичка“ е маката, нешто те маче. А баш ваа година ми оде добро у животот и не знам што може да ме „маче“.
Пред месец дена татко ми вика, да идам кај една баачка, помагала за вакви ситуации. По баала жената што побаала, ми донесија рецепт кој што буквално беше следниот:
Со бааната вода се натопив ја собрав и ја фрлив во трева. Десен чевел го наполнив со вода, пиев од него, остатокот од водата натопив една крпа, ги измив сите кваки у куќата и крпата ја фрлив во Вардар.
Е сега дали се бабини деветини не ми е гајле, веќе 3 недели спијам како заклан, не можам сабајле да станам, а и на поручук откинувам по 2-3 саата, сепак назат сум една година со спање.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
obicno malite deca gi fakjaat uroci,a kako gi fakjaat i jas nemam poima
imam primeteno kaj malite deca mu vrzuvaat na raka nesto crveno za da ne gi fakjaat uroci
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
972
Поени од реакции
298
Леј соседката на баба ми "бае" против Уроци :P
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
101
Поени од реакции
17
Ова подолново не го пишам ко научен факт (да не земе некој да ми го отекува :)), туку како народно верување кое е застапено и во нашата земја:

Најранливи на уроци обично се мали деца. Ако детето го боли глава, неможе да спие (понекогаш и халуцинира) го носат на бајачка да му бае против уроци. Се смета дека урокот го фрлил некој со наклоост да урочува. Обично таа особина им се припишува на луѓето со сини тн. урочливи очи. Урочувањето го прават несвесно. Ќе речат леле колку убаво дете и уште трилион други фалби и ќе го урочат. Може да спориме дали веруваме или не во урочувањето ама сум гледал и млади мајки коа ќе им го пофалат детето за да не фати урокот велат "пу, пу да го серат кокошките". Како превенција знам си ги терат децата откако ќе потпораснат да ги облекуваат мачките наопаку.

Инаку и баењето според постапката не е нешто којзнае што може секој да се научи да го праи. Има баење на алишта (обично маичка) од детето (треба предто да е носена од истото), а има една и со осветени каменчиња и вода (иако црква и баење баш не идат :))

Еден другар ми кажуваше, имал дедо со сини (урочливи) очи за кој во фамилијата сметале дека бил виновен за смртта на некој роднина од другарот (братучед или чичко). Од тогаш помали деца кај него не пуштале. Еднаш после тоа некое друго отишло без да знае за ова и тој паднал болен (ама останал здрав и жив)... Е сеа дали е вистина или не е појма немам, осеќам дека другите ќе ми кажат :)
така значи превртени маици, носење знак (око) околу врат како заштита баење врачање гледање на карти повикување духови гледање на кугли или на икони кафе или правење муабет со ликовите кои се на иконите и тн тоа се е демонско.бајачите или врачарите тие неможат да растурат со тоа што ти годаваат како амајлија уствари те бележуат со некој демонски знак и сатаната веке не те чепка знае дека си негов у случај да го загубиш таа амајлија или што и да е тогаш сатаната те напага.јас ке ви кажам неколку сведоштва една ден бев да си барам работа во училиштето Коле Неделковски во велес бев во училницата по пракса и ми падна жал кога чув како едно дечко му кажува на другиот позади него што му се случувало.е сега секо си бара аман од тоа и одма го изветреале да оди кај Дуле гледачот познат во велес.тој му рекол секој ден морал да фрла земја при секое излевање од дома инаку види правило број еден ке ти се врати старото што било пред тоа, значи он е врзан или ке правиш тоа што ти е кажано ако не сам си знаеш погледни правило број 1.така е и со децата мали се додека е родено и не е внесено во црква и не е крстено со вода како знак дека е христијанин и не е изнесено пред бога тоа нема големи шанси да биде урочено (макар да немора да значи) тоа се случува после крштевањето а на гјаволот му пречи одма тоа не му треба ногу одма ги праќа неговите слуги демони кои преку роднините на тоа дете ке го урочат со ппп да те какаат кокошките и тн.. и одма од кај бога го носат кај ѓаволот тоест кај бајачот кој не е слуга божји и он му истура некои масла или му прави некои ритуали кои се сатански.ама лугето не се информирани дека гатачите не се божји луге.лугето мислат дека тоа е нормално како да мора да поминат и таму и мислат дека тоа му иде како у пакет крштевање па баење.јас ке ви кажам една тајна јас се покајав за моите гревови и почнав да читам библија и видов таму дека на бог врачање гатање и тн од тие работи бог се гнаси не од луѓето туку од тоа што го прават.и јас си носев со мене магија цели 5години никој не успеја да ја растури и палев свеки и се беше узалуд разбрав за една евангелска црква во која има еден пастор кој проповеда од словото божјо после служба тој ме викна и ми рече да се моли за мене влеговме во другата просторија дојде уште едно дечко со нас почна да се моли за мене и кога се молеше мене ме облеја една жештина која никогаш не сум ја доживеал почна да зборува во некој непознат јазик и кога прозборе во името на исус напуштиго јас паднав како мортов се пред моите очи беше бело вриев од жештина по неколку минути се освестив како вреќа да ми беше симната од грбот која цели 5 години си ја носев инаку навечер додека бев под магија на пола нок се будев укочен неможев да дишам со главата во перница кога ке го спомнев името исус одма ме пушташе.сега фала богу јас сум подобро господ ме води пред мои очи имам истерувано демон од девојка со божја помош да знаете едно да се истера демон е многу тешко девојчето почнуваше да му се укочува вилицата па после целото. Се боревме со дечко и цели 5часа да го истераме одкога го истаравме со божја помош повеке тоа нешто не се врати. Сега веке девојчето е мажено со дечкото(денешниот сопруг) и се гледаме во црква секоја недела.затоа пак ке кажам бајачи врачари или што да се тие не се слуги божји и неможат да растурат тие само можат да префрлат магија од едно место на друго и обратно а да растурат неможат само бог може. Тој што мене ми ја направи сега да го видите е како да бил под дрога очи упиени ослабен катастрофа е.

--- надополнето ---

Види, сето тоа е Бла, Бла за твојата свест, ама твојата подсвест е во блажено незнаење и нејзе и помагат вакви работи.
На пример, јас, една година немав сон, значи ќе легнам навечер на спална, ќе дремнам 15 минути, ќе идам на кауч, па на фотеља, па на земја, па дојдов дури и во кола да поседам само малку од малку да дремнам. Значи скоро цела година со ваква шема, неннаспан, физички неодморен, оти треба сон за да одмориш. Е сега како модерен човек пробав со апчиња „за спиење„, и пошто сум голем човек терав по 3-4 лексилиуми ли, демереоли и шо се не. Исто. Ај на доктор да се провериме, се у ред. Е дебел си, не јади ништо после 18,00 часот. Исто. На крај докторот вика „психичка“ е маката, нешто те маче. А баш ваа година ми оде добро у животот и не знам што може да ме „маче“.
Пред месец дена татко ми вика, да идам кај една баачка, помагала за вакви ситуации. По баала жената што побаала, ми донесија рецепт кој што буквално беше следниот:
Со бааната вода се натопив ја собрав и ја фрлив во трева. Десен чевел го наполнив со вода, пиев од него, остатокот од водата натопив една крпа, ги измив сите кваки у куќата и крпата ја фрлив во Вардар.
Е сега дали се бабини деветини не ми е гајле, веќе 3 недели спијам како заклан, не можам сабајле да станам, а и на поручук откинувам по 2-3 саата, сепак назат сум една година со спање.
Да те прашам што ке се случи ако некој тој чевел го најде и го допре или полошо си го земе што ке се случи тогај со тој човек дали си размислил еве уште еден доказ дека тие врачари неможат да растурат туку префрлаат од едно место магијат на друго место.а неможат да ја растурат.покај се со покајничка молитва почни да читаш од библијата веруам дека господ ке ти прозбори преку неја.пишува убаво таму кој ке го повика името господово ке биде самиот он спасен и целиот негов дом (се мисли на целата куќа сосе фамилијата).кај нас комшиката неколку пати направи магии мајками пробуваше да ги растури ама узалудно.чадеше темјан истураше сол и што ти не уште не успеја ама бог мене така ме водеше та се и растурив со божјата сила, чим се попкајуваш имаш таа власт да растураш во името на исуса христа.пишува во библијата се што ке биде ртазврзано на земјата ке биде и на небото се мисли на тоа дека ако растуриме разврземе еве пример магија ке биде разврзана и на небо а се што ке биде врзано на земјата ке биде и на небото. почни да читаш ке видиш.после покајанието во тебе веке ке живее светиот дух.кај нас неколку пати додека мајками се мачеше да растури магија со сол или што ти ја знам тамо јас се молев и бог така ми проговори јасно и гласно не само да се молиш туку заповедај.инаку јас немав мачнина која порано ја имав ама мојот брат неможеше да спие мирно осеќав дека секогаш кај 3саат нешто притиска одеднаш по тастатурата на компјутерот се молев некоолку дена го немаше и пак се враќаше ама бог кога ми рече заповедај го чекав плитко спиев само како што стропа му се извртев и му реков тебе нечиста сило во името на исус оди си наредната ден жената заврши у болница притисок и уште што ти не.така да те охрабруам да бараш мир во бога утеха исцеление ослободување и тн бог ке те подигне веруј ми јас сум толку радосен што сакам да ви ја соопштам веста дека и ден денес исус ослободува исцелува подигнува али наше е да се покаеме и да го следиме исусовиот пат читајки и молејки се.господ ги сака болните да ги исцели и самиот он вели јас дојдов кај болните на здравите не им треба лекар.по некое време ке има и духовни дарови зборување во непознат јазик најчесто еврејски го зборуваш а никогаш не си го познавал тој јазик али се со време.

--- надополнето ---



--- надополнето ---

Speaking in Tongues Medical Study proves Holy Spirit praying

--- надополнето ---

Напишано од sanysoft
Е сега дали се бабини деветини не ми е гајле, веќе 3 недели спијам како заклан, не можам сабајле да станам, а и на поручук откинувам по 2-3 саата, сепак назат сум една година со спање.
Само едно ке ти кажам дека сега демонот ти ја зема целата енергија и те тера само на спање да мислиш.Ако ништо не работиш а како капнат си преморен и само те тера на спање така? тогај тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom