Уредување на дом - Идеи и контакти од мајстори

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.476
Zdravo na site. Kako da go saniram problemot, zedov nov garderober i vo sostavuvajneto staviv na greska podolgi strafovi i taka na predniot del vrata se pojavi puknatina/izlusnato. Sovet ve molam epten grdo izgleda koe e najdobro resenie za sanacija?[DOUBLEPOST=1476440389][/DOUBLEPOST]Eve kako izgleda, ovde se tri stravcina.
Јас колку што гледам од сликава гардероберот ти е направен од иверка со принт, а таквата иверка тешко се поправа со минимални зафати, а посебно тоа поправаното да не се познава. Најдобро побарај го тој дел од гардероберот во продавницата од која си го купил, па замени го на местото на овој испуканиов. Или ако веќе не сакаш нешто такво, најдобро купи силикон за дрво и пополни го местото, но не очекувај естетски нешто драстично да се промени, сепак ќе има испакнатини од пукнатините.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.497
Поени од реакции
7.773
Zdravo na site. Kako da go saniram problemot, zedov nov garderober i vo sostavuvajneto staviv na greska podolgi strafovi i taka na predniot del vrata se pojavi puknatina/izlusnato. Sovet ve molam epten grdo izgleda koe e najdobro resenie za sanacija?[DOUBLEPOST=1476440389][/DOUBLEPOST]Eve kako izgleda, ovde se tri stravcina.
Со кит едино,кит за медијапан. бел евентуално кремаст ако има и со ситна шмиргла зашмирглај го.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
133
Поени од реакции
9
ukrasna_ploca_stiropora-300x263.jpg
Да не знае некој каде можам да најдам вакви украсни стиропорни плочи за плафон по можност во Битола или околните градови?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Како може 2 плочи оплеменети иверки да се стегнат една за друга (мали, со димензии 25х50 цм и вкупна дебелина 16+25 или 41мм) без да се тргне заштитниот (мазниот) слој на плочите? Мое мислење беше да ги зашрафам од долната страна со 3.5 шрафови за иверка. Дали силикон би држел во вакви случаи или е подобро со шрафови?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.497
Поени од реакции
7.773
Како може 2 плочи оплеменети иверки да се стегнат една за друга (мали, со димензии 25х50 цм и вкупна дебелина 16+25 или 41мм) без да се тргне заштитниот (мазниот) слој на плочите? Мое мислење беше да ги зашрафам од долната страна со 3.5 шрафови за иверка. Дали силикон би држел во вакви случаи или е подобро со шрафови?

Мислиш,да се залепат? АГТ само.Чудо лепак.Го имаш во железара,250 ден.Евентуално туткал,ама треба притисок за него,АГТ е топ за медијапан,дрво иверка и сл.
.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
17
Поени од реакции
3
Zdravo, mi treba pomos od dizajner za dom, potocno se raboti za kujna koj bi ja iscrtal vo 3D i bi mi dal nekoja idea kujnata e mala treba da e se pod merka, nekoj da mi preporaca dizajner ili majstor od steknato pozitivno iskustvo. Ili pak ako ima nekoj od vas eve sliki, dajte nekoja ideja. Blagodaram DSC02510.JPG DSC02511.JPG
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.509
Поени од реакции
13.391
Не се воопшто поскапи од останатите, барем не на одредени модели на ламинати кој ги имаат во залиха и на лагер кој се окаректиризирани како втора класа. Јас го одбрав Wenge passionata U 1300 од кај нив за 590 ден од квадрат што е дури и поефтин од ламинатите на Таркет или пак други производители кои не ме бендисаа воопшто. http://www.quick-step.com.mk/content/eligna-ламинат
--- надополнето: 17 декември 2011 во 21:57 ---


Мислам дека бамбусот е најквалитетен , но и најскап како варијанта, инаку сите паркети се добри кога ќе бидат од А класа, останува на вас кој ќе ви се допадне како шара (даб, бука, јасен).
Што се однесува за готовите паркети од Таркет јас би ги прескокнал од причина што се релативно скапи, а го имаш истиот ефект како да наредиш ламинат на добра подлога.
Ако веќе се одлучувате за нешто што ќе личи на дрво, тогаш земете си класичен паркет зошто е многу потопол како под и кога ќе се оштети по одреден период (10-15 години) доволно е само едно стругање и лакирање за да бидне како нов.
Кажи ми како се покажа quick step ламинатот во однос на квалитет?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
На ред дојдоа некои ситници за кои немам некои познавања.
Надворешниот ѕид е кнауф (како што ми кажаа), сакам да ставам 2 пластични држачи за цревото од климата за да го држи на надворешен ѕид па зедов типли за кнауф и шрафови и држачи (некои ги викаат шелни) од 1/2 цол.
Вакви (полжав) типли.
Па ме интересира како се ставаат полжав типлите, дали како обичен ѕид прво се буши дупка со соодветно фи или директно се шрафи типлата или некако поинаку?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.476
На ред дојдоа некои ситници за кои немам некои познавања.
Надворешниот ѕид е кнауф (како што ми кажаа), сакам да ставам 2 пластични држачи за цревото од климата за да го држи на надворешен ѕид па зедов типли за кнауф и шрафови и држачи (некои ги викаат шелни) од 1/2 цол.
Вакви (полжав) типли.
Па ме интересира како се ставаат полжав типлите, дали како обичен ѕид прво се буши дупка со соодветно фи или директно се шрафи типлата или некако поинаку?
Типлата директно се штрафи, затоа и има запци. Еве ти и видео како се поставува.......... почнува од 01:55 минута:)

 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Имаш познавање од многу занаети @Sungerot Bob , нема нешто од што не се разбираш. Секоја чест и фала
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.754
Има ли некој да ми препорача мајстор/столар за да ми изработи биро по мој дизајн?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.784
Поени од реакции
4.609
Гледам дека се нудат фурнирани плочи од лен, кои биле доста полесни. Колку овие плочи се подобри од вообичаената иверка? Ќе си правам ново биро, па сакам совет при изборот на материјал. Ми требаат издржливост и трајност.
Уште нешто:
Дали 16 mm дебелина на иверка е доволно издржлива за изработка на плакари, полици за книги итн ? Ограничена е понудата на 18 mm (декор и сл.).
Фала за одговорот, доколку го има :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.476
Гледам дека се нудат фурнирани плочи од лен, кои биле доста полесни. Колку овие плочи се подобри од вообичаената иверка? Ќе си правам ново биро, па сакам совет при изборот на материјал. Ми требаат издржливост и трајност.
Уште нешто:
Дали 16 mm дебелина на иверка е доволно издржлива за изработка на плакари, полици за книги итн ? Ограничена е понудата на 18 mm (декор и сл.).
Фала за одговорот, доколку го има :)
Фурнираните плочи се доста полесни од иверката, а колку се подобри се зависи од производителот и од квалитетот. Ако се квалитетни и имаат доста трајна и естетски добра фолија/површина/прекривка, можат во одредени случаи да се многу подобри од иверката, но сепак и тоа не е правило. Најчесто се користи за правење на плакари, врати, полици...., но се користи и за правење на бироа и тоа најчесто канцелариски. Така да дали за бирото ќе избереш фурнирана плоча од лен или иверка скоро и исто ти се фаќа. Незнам каде точно кај нас го има, но можеш да разгледаш во Солопром.

Што се однесува до иверката..........., најчесто кај нас се наоѓа иверка со дебелина од 16mm, а многу поретко иверка со дебелина од 18mm, а не па од 25 или 35-38mm. Иначе иверка со дебелина од 16mm е најчесто користена и тоа за правење на плакари, полици и останат вид на мебел, поради нејзината издржливост и лесна примена.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
263
Поени од реакции
312
Ima li nekoj iskustvo so kujnite izraboteni od divano mk koi se na akcija so cena 14000?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.898
Каде можам да најдам шанк столици со овој дизајн
51IjsIcRqXL.jpg borgarnes-chair.jpg

Не се Бар столици од оние ептен високи него малку повисочки од стандардните....
Ако некој случајно сретнал молам да ми посочите фирма која ги има или столар што може да изработи вакво нешто
 
На врв Bottom