Управител на фирма - дали одговара на инспекции, казни итн?

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
ОК, благодарам на сите за одговорите. Ова дефинитивно не е за мене, ќе барам излез од оваа каша.

Обично читам што потпишувам и ова ретко ми се случува али нема врска.

Најверојатно ова нема да се случи, и ке има разбирачка, но можам ли сам да си дадам оставка како управител? На кој начин се прави тоа?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ОК, благодарам на сите за одговорите. Ова дефинитивно не е за мене, ќе барам излез од оваа каша.

Обично читам што потпишувам и ова ретко ми се случува али нема врска.

Најверојатно ова нема да се случи, и ке има разбирачка, но можам ли сам да си дадам оставка како управител? На кој начин се прави тоа?
На „газдите“ ќе им смета ако премногу анализираш или читаш договори. По тоа и ќе познаеш дека нешто е матно. Има ситуации кога „газдата“ сака итно нешто да се потпише како би се завршила работата, е тоа смрди од далеку... да си знаеш.

И јас бев како тебе управител, сватив дека мене ме местат за одговорност ама јас почнав да им ги успорувам работите со цел да ме сменат и успеав во тоа... ;)

Сега содружниците се тужат еден со друг и што уште не, но јас веќе не сум им одговорен и сами си ги плескаат валканиците еден на друг.
Инаку ќе требаше сега и по судови да се влечкам, затоа со време види си каква е работата.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ОК, благодарам на сите за одговорите. Ова дефинитивно не е за мене, ќе барам излез од оваа каша.

Обично читам што потпишувам и ова ретко ми се случува али нема врска.

Најверојатно ова нема да се случи, и ке има разбирачка, но можам ли сам да си дадам оставка како управител? На кој начин се прави тоа?
Не мора да значи друже можеш да си тераш само не верувај на збор и пази што потпишуваш. Консултирај се со правно лице, побарај услуга ваљда имаш некој пријател правник. Нека ја испита ситуација.

П.С Ако сакаш повеќе пари вообичаено тоа секогаш иде со повеќе одговорност.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
ОК, благодарам на сите за одговорите. Ова дефинитивно не е за мене, ќе барам излез од оваа каша.

Обично читам што потпишувам и ова ретко ми се случува али нема врска.

Најверојатно ова нема да се случи, и ке има разбирачка, но можам ли сам да си дадам оставка како управител? На кој начин се прави тоа?
Бидејќи си предавач во училиште за странски јазици, барем ако не за друго ти оди со јазик, управител си на фирмата, можеш да почнеш да бараш работа на запад, а за почетни пари за таму т.е првите месец два, подигни си кредит на име на фирмата (до душа земи два за секој случај), барем ако не да си ги повратиш парите што не ти биле платени за придонеси.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Бидејќи си предавач во училиште за странски јазици, барем ако не за друго ти оди со јазик, управител си на фирмата, можеш да почнеш да бараш работа на запад, а за почетни пари за таму т.е првите месец два, подигни си кредит на име на фирмата (до душа земи два за секој случај), барем ако не да си ги повратиш парите што не ти биле платени за придонеси.
Ne si igraj, jas sum upravitel na firma i krediti ne cepkaj bidejki kje go jades. Gazdite mozat da te izbrkaat i da ti opnat plus tuzba i da zaglavis mnogu. Ako sakas da prodolzis kako upravitel fati sedni si go smetkovoditelot i vidi kakva ti e sostojbata na firmata. Vidi sto si potpisal i vo koj pravec ja teraat. Slobodno mozes da si dades otkaz i prestanuvas da bides upravitel a so toa i vraboten vo firmata. Znaci osnivacite kako takvi snosat posledica kolku sto im tezi vlogot vo firmata, povekje od toa nemozat da im zemat i da sakaat (ponekogas ni tolku) dodeka ti kako upravitel GI SNOSIS SITE POSLEDICI OD RABOTENJETO. Znaci imas najgolema moznost ti da nastradas i novcano i krivicno. Primerot kako so Velija e redok, i tuka osnivacot zaglavuva samo politicki dodeka upravitelot vo sekoj slucaj. Otvori oci i razmisli ubavo sto i kako.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ne si igraj, jas sum upravitel na firma i krediti ne cepkaj bidejki kje go jades. Gazdite mozat da te izbrkaat i da ti opnat plus tuzba i da zaglavis mnogu. Ako sakas da prodolzis kako upravitel fati sedni si go smetkovoditelot i vidi kakva ti e sostojbata na firmata. Vidi sto si potpisal i vo koj pravec ja teraat. Slobodno mozes da si dades otkaz i prestanuvas da bides upravitel a so toa i vraboten vo firmata. Znaci osnivacite kako takvi snosat posledica kolku sto im tezi vlogot vo firmata, povekje od toa nemozat da im zemat i da sakaat (ponekogas ni tolku) dodeka ti kako upravitel GI SNOSIS SITE POSLEDICI OD RABOTENJETO. Znaci imas najgolema moznost ti da nastradas i novcano i krivicno. Primerot kako so Velija e redok, i tuka osnivacot zaglavuva samo politicki dodeka upravitelot vo sekoj slucaj. Otvori oci i razmisli ubavo sto i kako.
Може да заглавиш, ама барем ќе бидеш во Германија, Италија, Аустрелија итн. Се што треба е да немаш ништо на твое име, а крај краева може и да го смениш името :)
Колку само се страшни овие работи што ги кажуваш, а многу лесно се избегнуваат со мали правни цаки и заминување од Македонија, како и добивање на државјанство од новата дома.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Да бе, така лесно се добивало странско државјанство :ROFLMAO:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да бе, така лесно се добивало странско државјанство :ROFLMAO:
Зависи од држава во држава, но и најригорозните даваат за 10-тина години. А ако останеш тука, знаеш што ќе добиеш многу лесно, a :drk:
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Предавам во приватно школо за странски јазици и газдава ми предложи да ме назначи како управител.

Не сум многу упатен во нештата, се израдував дека ке бидам осигуран (пошто пред тоа не бев), и потпишав некои си 6-7 документи.

Кога зборував со некои луѓе ми кажаа дека управителот всушност исто така одговара за евентуални нерегуларности и казни доколку се пронајдат од страна на некоја инспекција. Пример, ако газдата го казнат со 1000 евра, 500 евра казна дека следи и за управителот.

Ќе ве замолам некој што е упатен во овие работи да ми даде совет? Избрзав, незнаев, па да имам некоја претстава на што сум се нафатил, бидејќи газдава (нормално) вели да не берам гајле и дека не одговарам за ништо ама сепак сакам да знам со што сум законски обврзан?

Благодарам однапред!
Нема никаква логика газдата да сака да те назначи тебе за управител освен ако нема корист. Сега ти размисли дали мислел да има корист за себе или за тебе, што му е помило?

Управителот одговара за се и ако има неправилности прво кај него ќе одат.

Добра вест е ако во моментот фирмата нема долгови ќе можеш да се извадиш но не знам дали и он мора да се сложи или можеш сам да дадеш оставка.

Лоша вест е ако веќе фирмата има долгови или си потпишал нешто што не требало или си дал бланко потпис веќе да си зезнат.

Ќе знаеш за друг пат.
 
Член од
23 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Јас сум управител на една фирма и пред еден месец ујп не задолжи со контрола 10000 евра данок. Сопстеникот е странско лице и не сака да го плати тоа не ни планира да се врати во Македонија. Што ќе се случи јас ако дадам оставка од оваа позиција. Дали ујп може да го наплати долгот преку мене. Помош ☺
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Јас сум управител на една фирма и пред еден месец ујп не задолжи со контрола 10000 евра данок. Сопстеникот е странско лице и не сака да го плати тоа не ни планира да се врати во Македонија. Што ќе се случи јас ако дадам оставка од оваа позиција. Дали ујп може да го наплати долгот преку мене. Помош ☺
Ako vekje e izrecena kaznata i da napustis, odgovaras, bidejki sto vikaat vo tvojot mandat se desilo. E sega samo firmata e kazneta ili i upravitelot. Mada ako e taka imas i edna opcija :) Kako upravitel ako firmata ima nesto za prodavanje, prodaj. I so toa plati si dolgovite kob drzavata. Mislam deka ne bi trebalo da imas problemi taka.
 
Член од
23 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
сега за сега казна нема, само фирмата има даночен долг кон државата. Јас како управител сеуште не сум казнет. Дали вака можат да ме фатат мене?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
сега за сега казна нема, само фирмата има даночен долг кон државата. Јас како управител сеуште не сум казнет. Дали вака можат да ме фатат мене?
Da, ako ne plati firmata i se ide preku sud. Najubavo idi si do UJP i rasprasaj se kako i sto. Ako imas moznost da napustis bez kazna, ok. Ako ne kako upravitel prodadi nesto i plati si.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom