Употребена физичка сила врз малолетник

Член од
23 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Епа да се фатиме, ако не за добриот коњак што го нудат во локалот. Законот е поставен за да се почитува. Или малолетникот смее да го крши, полнолетникот не смее. Малите смеат да седат по 23, големите не смеат да тепаат. Мајката?! :tapp:

Плус, прочитана е само една страна од приказната. Што навистина се случило не знаеме. И ако 14 годишните “момци“ сакаат да бидат големи и јаки фраери, треба да се соочат со тоа што и вистинските момци фраери го доживуваат во скопските локали околу 23... веројатноста да изедат ќутек.

Благодарам и пријатно. Со среќа со жалбите...

Друже многу јак ми изглеаш ти. Али нема везе да преминеме на главното.
Моабетот ми беше, неможе некој КОПУК од улица што седнал у McDonalnd's да дојде и да тепа НЕЧИЕ дете затоа што овие се смееле. Дури и ако провоцирале, НЕСМЕАТ да ги претепаат, 2-3шамара и клоци се доста да ги вразумат и да си отидат. Јас имам брат на таа возраст, и ти кажувам од искуство, таква работа му се случи и на брат ми пред 5-6месеци пред Level, ама ја не чекав полиција....

Значи, никој, не смее, не може и под ниеден случај да тепа туѓо дете, затоа што некој тоа дете го чувал, го гледал, инвестирал во него, се тресел за него...Епа, неможе НИКОЈ да посегне по тоа право да фати и да го ПРЕТЕПА, а не да го ТЕПА за да го вразуми и да му покаже кој е појак и постар.
Така да, за вакви педерчијња како овие што ги тепале децава, нема оправдување...не велам дека и децата не се криви за ништо (ќе си платат нивните казна за после 23часот, а ако имале над 14год. ке си одговараат сами).

Поздрав.
 
P

Princ

Гостин
Значи, никој, не смее, не може и под ниеден случај да тепа туѓо дете, затоа што некој тоа дете го чувал, го гледал, инвестирал во него, се тресел за него...
Тој што инвестирал во тоа дете, го чувал, го гледал... нека до-инвестира, нека го догледа, нека го дочува и нека не го пушта во 23:00 да лута по улици кога законот вели дека дете не смее да лута по улици во 23:00! Што не е јасно?

Законите се донесени со многу заебана причина.
Зошто максимална брзина за возење во рурални подрачја е 40 km/h? Затоашто некој паметен си рекол "е сега вака... ако некој вози 80 км/ч и тресне некое дете, детето ќе умре на лице место, сигурно... ама ако вози со 40 км/ч и ако ја почитува брзината, детето ќе помине со гребнатинки, или ќе лежи во болница ден-два и ќе му помине ко на кутре". Нашиот паметен што го донел законот погоре, си рекол "ако некое дете шета по кафичи во 23:00 и некој постар му се нафрли, сигурно постариот ќе води. ама ако тоа дете се прибере дома пред 23:00, нема да биде тепан од постар".
Немој да се трудиш да ме убедиш дека исто така можеш да претепаш дете во 3 часот напладне. Ако не те фати полиција на лице место, сигурно некој случаен минувач ќе те намлати од ќотек.
Завршна реч: приберете ја инвестицијата пред 23:00 дома.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
38
Чек чек... сакаш да кажаш малолетните до 23:00 дома? ... или грешка сватено ?
Точно така т.е 00:00 и дома! ако не си дома имаш Закон кој налага казни за тоа ама Македонија никогаш нема да прерасне во нормална држава додека не почне да си ги почитува сопствените Закони.
Кајнас секое чудо за три дена.... пред 2-3 год не се сеќавам точно дониа измени на закон за малолетници и почнаа рации по кафиќите кои траеа 1 месец после пак исто... редно е еднаш да се заземе цврст став или ќе не биде или не!

Што се однесува до тепање на ТУЃО дете независно дал е 11 или 05 часот, туѓо дете не смее да се ЧЕПНЕ нит со два три шамари а не пак да се претепа.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.964
Поени од реакции
361
Поради делот со 23:00 часот нека биде казнето детето со соодветни мерки како што пишува во законот.

А тие што го претепале детето исто така нека бидат казнети со соодветни законски мерки . И сите ќе бидеме среќни . Ди Енд .:..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Тој што инвестирал во тоа дете, го чувал, го гледал... нека до-инвестира, нека го догледа, нека го дочува и нека не го пушта во 23:00 да лута по улици кога законот вели дека дете не смее да лута по улици во 23:00! Што не е јасно?

Законите се донесени со многу заебана причина.
Зошто максимална брзина за возење во рурални подрачја е 40 km/h? Затоашто некој паметен си рекол "е сега вака... ако некој вози 80 км/ч и тресне некое дете, детето ќе умре на лице место, сигурно... ама ако вози со 40 км/ч и ако ја почитува брзината, детето ќе помине со гребнатинки, или ќе лежи во болница ден-два и ќе му помине ко на кутре". Нашиот паметен што го донел законот погоре, си рекол "ако некое дете шета по кафичи во 23:00 и некој постар му се нафрли, сигурно постариот ќе води. ама ако тоа дете се прибере дома пред 23:00, нема да биде тепан од постар".
Немој да се трудиш да ме убедиш дека исто така можеш да претепаш дете во 3 часот напладне. Ако не те фати полиција на лице место, сигурно некој случаен минувач ќе те намлати од ќотек.
Завршна реч: приберете ја инвестицијата пред 23:00 дома.

види ако се фатиме за времето....тогаш, како што кажа другарчето негово, тоа се десило кај 15мин до 11, така да ДЕЦАТА не се криви по ниеден основ, ако навлагаме во детали. А дали било 05, или 23, нема везе затоа што ОВА не се случило на улица него во McDonald's а таму би требало да има обезбедување кое што МОРАЛО да превзме нешто и во 05 и во 23часот али they failed за жал.
 
V

Viktoranius

Гостин
Тој што инвестирал во тоа дете, го чувал, го гледал... нека до-инвестира, нека го догледа, нека го дочува и нека не го пушта во 23:00 да лута по улици кога законот вели дека дете не смее да лута по улици во 23:00! Што не е јасно?
Ти имаш 25 години, јас имам 17 години.

Јас седнувам во сендвичара во 23-00 часот, и ти доаѓаш баш во тоа време и ме гледаш помал од тебе и ме удараш зошто имам 17 години и сум надвор во 23 часот.

Со кое право ? Ни се знаеме ни се познаваме ?


И каков е тој глупав закон на пример малолетните да не шетат надвор после 23-00 часот ? Што има врска дали си малолетен или полнолетен ? Ако сака некој да ти направи нешто ќе ти направи без разлика дали имаш 17 или 30 години.
Ама ја разбирам полицијата, нема друга работа па врши рации низ кафичите после 24-00 часот дека малолетните треба да го напуштат објектот, а 80 посто од нив се малолетни.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Момчиња, вразумете се...

MeckaSky напиша:
Значи, никој, не смее, не може и под ниеден случај да тепа туѓо дете, затоа што некој тоа дете го чувал, го гледал, инвестирал во него, се тресел за него...
Точно, затоа и твојот коментар “ја не чекав полиција“ ти е неправилен. Но, во исто време, се знае хиерархијата во општеството. Малите молчат додека возрасните зборуваат. Пљампате сите во празно не знаејќи што навистина се случило. Јас знам како знаат мали невоспитани мочковци да иритираат, и разбирам зошто изеле ќутек. Почитта која едно време младите ја имаа кон возрасните сега не постои. Е затоа и ќутек ќе си јадат.
Viktoranius напиша:
Јас седнувам во сендвичара во 23-00 часот, и ти доаѓаш баш во тоа време и ме гледаш помал од тебе и ме удараш зошто имам 17 години и сум надвор во 23 часот.
Што збориш, муабетов ти е неверојатен. Принц објасни каков е законот, и законот го прават возрасните, бидејќи ги мразат малолетните(лажам). Принц не рече дека тепа малолетници после 23 никаде, олабави.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Момчиња, вразумете се...

MeckaSky напиша:
Значи, никој, не смее, не може и под ниеден случај да тепа туѓо дете, затоа што некој тоа дете го чувал, го гледал, инвестирал во него, се тресел за него...
Точно, затоа и твојот коментар “ја не чекав полиција“ ти е неправилен. Но, во исто време, се знае хиерархијата во општеството. Малите молчат додека возрасните зборуваат. Пљампате сите во празно не знаејќи што навистина се случило. Јас знам како знаат мали невоспитани мочковци да иритираат, и разбирам зошто изеле ќутек. Почитта која едно време младите ја имаа кон возрасните сега не постои. Е затоа и ќутек ќе си јадат.
Viktoranius напиша:
Јас седнувам во сендвичара во 23-00 часот, и ти доаѓаш баш во тоа време и ме гледаш помал од тебе и ме удараш зошто имам 17 години и сум надвор во 23 часот.
Што збориш, муабетов ти е неверојатен. Принц објасни каков е законот, и законот го прават возрасните, бидејќи ги мразат малолетните(лажам). Принц не рече дека тепа малолетници после 23 никаде, олабави.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
452
abe gi nasle pomali i pa i vo 2 saat da e koj k.r go udril zasto se smeel toa deteto udrenoto da ima nekoj brat, neso rodnina da im dojde na tie "tepacite"pa da im kaze ubavo gi nacekale pomali i ke gi tepaat sto ne tepaat nekoi kolku niv da se smeat niso nema da im recat zs znaat ke go papaat.
vo aerodrom ova a ? pa sto ne dosle tie FA da gi zaslapaat tie 2ca e ova neka se sluci kaj nas ke vidite so ke bide:bip:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дејствито се случува околу 23 часот, во познат угостителски објект во град Скопје.
Друштво од четири момчиња (сите на возраст околу 14 години) ,седат на маса во угостителскиот објект, и како и во секое друштво си кажуваат шеги и случки од нивното секојдневие. Нормално, на тоа и се смеат.
До нивната маса седат две машки полнолетни лица (двајцата на возраст од околу 25-30 години), и на детската смеа, двете машки полнолетни лица дрско им викаат "што се смеете бе". На тоа, малолетникот што подоцна бил истепан, им одговара дека не им се смеат ним, и веднаш децата престануваат да се смеат и шегуваат. Но деца како деца по некое време повторно се насмеале и едниот од двете машки полнолетни лица доаѓа до малолетникот и му удира многу јак шамар на малолетникот. Детето успева да се задржи за масата да не падне и му вели на тој што го удрил, зашто го мава. Во тој момент станува другото машко полнолетно лице и со уште поголема сила, со бокс, го удира малолетникот, и малолетникот паѓа на земја.
Децата видно уплашени (престрашени од дејствието),му помагаат да стане на нивниот другар и малолетникот после неколку секунди кога станал, двете машки полнолетни лица повторно го малтретираат, едниот го дрмал за вилица и го влечеле велејќи му ајде дојди со нас во кола. Отргнувајќи се од нив, престрашениот малолетник останува со своите исто така уплашени другари. Двете машки полнолетни лица бегаат од местото на случајот, влегуваат во автомобил и со навредливи зборови кон децата си заминуваат во непознат правец.
Што ме натера да го напишам ова????
Како прво,ме иритира како никој од вработените не го видел тоа(???), и ако го видел зошто не реагирал, како второ каде било обезбедувањето што тој локал го има, и како трето како никој од присутните не реагирал на тоа малтретирање што е извршено ВРЗ МАЛОЛЕТНИК...........
Случајот е пријавен во полиција, но сеуште, еве веќе десет дена нема никаков одговор од страна на полицијата.
Едно не ми е јасно дали полицијата ќе ги информира за тоа или тие самите ќе треба да побараат одговор, односно да постапат на некој начин??, а кој е тој ве молам дајте совет.
ВИ БЛАГОДАРАМ.
Па ако биле веќе во полиција,тогаш од полицијата го праќаат делото на суд,а после вие си одлучувате дали ќе ги дужите и приватно,а тоа што биле до покасно од дозволеното излезни нема врска,ама тоа не им иде у прилог на суд.Мада веќе Скопје ти е скоро милионски град така да мислам дека делово ке се заборави во некоја фиока..
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе имам едно другарче од ново лисиче е и вика секој ден се тепале, па шо е тоа??? копињаци од по 14-15 години ми седнале таму во школкски се пијанчат. еднашка одев у лисиче ми се собраа 20 деца сите на возраст од 14-15(максимум 16) кога почнаа да викаат од кај си шо си, значи или тие што биле тепани тепале некој албанец, или стварно го заслужиле тоа, ама дека се албанци тие шо тепале НЕМА ШАНСИ да ги соберат у полиција.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
452
ааа

а бе имам едно другарче од ново лисиче е и вика секој ден се тепале, па шо е тоа??? копињаци од по 14-15 години ми седнале таму во школкски се пијанчат. еднашка одев у лисиче ми се собраа 20 деца сите на возраст од 14-15(максимум 16) кога почнаа да викаат од кај си шо си, значи или тие што биле тепани тепале некој албанец, или стварно го заслужиле тоа, ама дека се албанци тие шо тепале НЕМА ШАНСИ да ги соберат у полиција.
абе и ти се дигаат само нека дојдат кај нас:baeh:а и кај нас ако е некој сам не прашуваме ако се повеке души ги застануваме:pipi:
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
916
Поени од реакции
35
Дејствито се случува околу 23 часот, во познат угостителски објект во град Скопје.
Друштво од четири момчиња (сите на возраст околу 14 години) ,седат на маса во угостителскиот објект, и како и во секое друштво си кажуваат шеги и случки од нивното секојдневие. Нормално, на тоа и се смеат.
До нивната маса седат две машки полнолетни лица (двајцата на возраст од околу 25-30 години), и на детската смеа, двете машки полнолетни лица дрско им викаат "што се смеете бе". На тоа, малолетникот што подоцна бил истепан, им одговара дека не им се смеат ним, и веднаш децата престануваат да се смеат и шегуваат. Но деца како деца по некое време повторно се насмеале и едниот од двете машки полнолетни лица доаѓа до малолетникот и му удира многу јак шамар на малолетникот. Детето успева да се задржи за масата да не падне и му вели на тој што го удрил, зашто го мава. Во тој момент станува другото машко полнолетно лице и со уште поголема сила, со бокс, го удира малолетникот, и малолетникот паѓа на земја.
Децата видно уплашени (престрашени од дејствието),му помагаат да стане на нивниот другар и малолетникот после неколку секунди кога станал, двете машки полнолетни лица повторно го малтретираат, едниот го дрмал за вилица и го влечеле велејќи му ајде дојди со нас во кола. Отргнувајќи се од нив, престрашениот малолетник останува со своите исто така уплашени другари. Двете машки полнолетни лица бегаат од местото на случајот, влегуваат во автомобил и со навредливи зборови кон децата си заминуваат во непознат правец.
Што ме натера да го напишам ова????
Како прво,ме иритира како никој од вработените не го видел тоа(???), и ако го видел зошто не реагирал, како второ каде било обезбедувањето што тој локал го има, и како трето како никој од присутните не реагирал на тоа малтретирање што е извршено ВРЗ МАЛОЛЕТНИК...........
Случајот е пријавен во полиција, но сеуште, еве веќе десет дена нема никаков одговор од страна на полицијата.
Едно не ми е јасно дали полицијата ќе ги информира за тоа или тие самите ќе треба да побараат одговор, односно да постапат на некој начин??, а кој е тој ве молам дајте совет.
ВИ БЛАГОДАРАМ.
Пред некој ден и јас имав сличен случај ама не малолетници туку возрасни и не во локал туку пред сопствена врата.
Како прво, дали е извадено лекарско уверение на повредениот?
Дали вработените од локалот дале изјава во полиција?
Дали е извршен увид на лице место ( сигурно имало скршени чаши и маса превртена )?
Дали од целото друштво е земено изјава и опис на напаѓачите?
Ако е пријавено во полиција веднаш и полицијата веднаш дошла ( а не верувам дека не е така ) тогаш последните три прашања морале да се спроведат. Ако не е направено така тогаш треба да поднесете престапка ( до внатрешна контрола ) до полиција кој го води то ес заташкува случајот. Но се разбира треба да се побара да се види до каде е случајот, дали е пуштен во прецедура итн за да не го јаде некој за џабе.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..денес секој се гледа смао себе си..тоа можемд а го кажем со сигурност...затоа никој не станал...иако би требало...зашто постар човек..фактички у годиен да претепа дете од 14 срамота..едноставно тоа е човек без карактер..а од нив..кожава ми се дига аууу би ги премлатила(да моев)....инаку да кажам дека џабе ако чекаат полиција..или некој да преземе нешто...зашто незнам што станало..на никому не му е гајле...едноставно си гледаат само за себе..што е одвратно:toe:...
 
На врв Bottom