Уплав од звук на комарец!

Член од
7 август 2012
Мислења
90
Поени од реакции
41
Ве молам некој да ми каже како да ја излечам мојата "упла" од звук на комарци и муви?? :(
Штом ќе ми дојде до уво рипам и цел полудувам и неможам да се смирам!!!
Од памет ме вадат. Ми се чини дека и од кома ќе ме разбуди комарец!!!!
Пробав бајачки ама не ми помогнаа! Пак се плашам!!!!!
Синоќе пак ме исплаши еден комарец у 4 сабајле!! :place:
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Стави си слушалки пушти си музика и спиј
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Јас мислев те уплаши нилскава треска, а ти фобија си имаш.

Ова е за фобија од инсекти, ама фобија од звукот на комарци и муви не можев да најдам.

Entomophobia (also known as insectophobia) is the abnormal fear of or aversion to insects and similar arthropods, and even other "bugs", such as worms. Commonly, this condition might be referred to as the "fear of insects or bugs". This condition causes a slight to severe emotional reaction, a form of anxiety or a panic attack. It is a particular case of specific phobias, all of which have basically the same causes (differing mostly in the source of phobia) and similar choices of treatments.

Ако фобијава те попречува во секојдневниот живот и ти оневозможува нормално да функционираш, мислам најдобро ќе е да побараш стручна помош.


 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Вие сериозно ќе барате од дечкото да ви ја објасни логиката на неговата фобија? Не заебавајте, повеќето од нив едноставно се случуваат, колку и да се нелогични.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
убо кажуваше една баба колку лујџе толку табиети,ама брат да се плашиш ти од звук на комарец нешто че да е до тебе нече да е до комарецо
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Се е тоа психа.. ќе те изеде комарецот? :O глупости.. треба да си ја прилагодиш психата и да си ставиш безрезервно мислење дека и ако ти зуцне ништо неможе да ти направи.. а бајачките ништо не прават тие служат за некои со таква психа што мислат дека ќе им помогне тоа.. и од самата помисла им поминува..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Ве молам некој да ми каже како да ја излечам мојата "упла" од звук на комарци и муви?? :(
Штом ќе ми дојде до уво рипам и цел полудувам и неможам да се смирам!!!
Од памет ме вадат. Ми се чини дека и од кома ќе ме разбуди комарец!!!!
Пробав бајачки ама не ми помогнаа! Пак се плашам!!!!!
Синоќе пак ме исплаши еден комарец у 4 сабајле!! :place:
Да бевме у Америка, ќе отидеш на психијатар и за некој месец официјално, во официјалната книга за болести ќе го има твоето пореметување, за пола година веќе ќе излезат апчиња, што ќе ти ги препорача твојот психијатар.

Ова не е заебанција, така е таму.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Да бевме у Америка, ќе отидеш на психијатар и за некој месец официјално, во официјалната книга за болести ќе го има твоето пореметување, за пола година веќе ќе излезат апчиња, што ќе ти ги препорача твојот психијатар.

Ова не е заебанција, така е таму.
Како да не.

Да не си бил на психијатар у америка?
И се оди на психолог,не на психијатар а процесот е ист.Ќе му држат сеанси и ќе пробаат да најдат што е коренот на проблемот.
--- надополнето: 25 септември 2012 во 17:30 ---
Вие сериозно ќе барате од дечкото да ви ја објасни логиката на неговата фобија? Не заебавајте, повеќето од нив едноставно се случуваат, колку и да се нелогични.
Сите фобии се ирационален страв.Затоа се викаат фобии.
Или во превод,кога не постои реална опасност од нешто а ти се плашиш.
--- надополнето: 25 септември 2012 во 17:32 ---
Ве молам некој да ми каже како да ја излечам мојата "упла" од звук на комарци и муви?? :(
Штом ќе ми дојде до уво рипам и цел полудувам и неможам да се смирам!!!
Од памет ме вадат. Ми се чини дека и од кома ќе ме разбуди комарец!!!!
Пробав бајачки ама не ми помогнаа! Пак се плашам!!!!!
Синоќе пак ме исплаши еден комарец у 4 сабајле!! :place:
Имаш страв дека ќе те касне или само од звукот ти е страв?
Кога последен пат си бил каснат од комарец?
Се фураш на нилска треска?
Кога почна да ти се јавува оваа фобија?

Одговори ми на овие прашања,ако сакаш може и преку пп.

Можам да те препратам и кај постручно лице ако ептен ти е фрка.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Абе педерче остаи го, замисли еден мој другар температура качи... тоа машко ли е?!
Јас стварно се чудам, што олку машкава популација се поремети...
Па да му се невиди, комарец???!!!
Па јас си играм со пајаци, тој од еден комарец се уплашил, па фати го, плакај му ја мамата, ќе види колку мирно после ќе спие!
Господе, Америка ни дојде на врата...
:sick::sick::sick:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Како да не.

Да не си бил на психијатар у америка?
.
Не само што сум бил на психијатар у Америка, туку јас СУМ американски психијатар, со диплома од Јеил. Увек препишуеме такви таблети, за секакви пореметувања.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Ве молам некој да ми каже како да ја излечам мојата "упла" од звук на комарци и муви?? :(
Штом ќе ми дојде до уво рипам и цел полудувам и неможам да се смирам!!!
Од памет ме вадат. Ми се чини дека и од кома ќе ме разбуди комарец!!!!
Пробав бајачки ама не ми помогнаа! Пак се плашам!!!!!
Синоќе пак ме исплаши еден комарец у 4 сабајле!! :place:
И мене така , ама среќа се случува само на лето кога одам во село или на одмор, сега нема оти ке бев во лудница до сега!
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Не само што сум бил на психијатар у Америка, туку јас СУМ американски психијатар, со диплома од Јеил. Увек препишуеме такви таблети, за секакви пореметувања.
Ако си стварно психијатар треба да знаеш дека фобии не се лекуваат со апчиња.
Дечкото не верувам дека има проблем во секојдневните психофизички активности па да му треба медикаментозна терапија.

Верувам дека како психијатар знаеш дека твојата струка се бави со тешки психички пореметувања а психологот се занимава со полесни т.е секојдневни.

Во која област имаш специјализирано?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom