Упис во средно училиште

stefan 0901

Ученик
Член од
1 февруари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Koe e vasheto mislenje za upis vo korcagin nekoi velat deka treba mnogu da se znae angliski i matematika. Inaku sum odlicen ucenik i ucam redovno.
Dali ima nekoj sto ima iskustvo i da mi kaze nes poveke za ucilisteto i drustvoto?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Лоши се професорите таму....голем сарказам има само за да отидеш кај нив.
Другар имам што учи во корчагин,добар е,си знае се...и богами не му е лесно таму бидејки професорите/професорките се многу строги и има некои што се многу лоши...
Ми збореа мене за некоја си професорка по Англиски дека барала од некои родители да и завршат некоја работа ( зависи за што работи тој родител,пр: ако мајками работи со ролетни,да оди кај неа да и намести за да ми стаи мене 5-ка) за да добие тој ученик добра оценка.
Доста ве лажат,таму професорите немаат меѓусебна комуникација и едноставно у опште изглеа ко да се мразат....
Моја препорака:
Дојди у ПТТ,одбери си добра струка...ќе ти биде лабаво но немој да се заебеш....е сега ти како што кажа те бива за учење и знаење па не се опуштај многу пошто може да паднеш многу ниско и да завршиш со слаби оценки,а вака ако знаеш може и до првенец на генерација да стигнеш и едноставно сите ке се гордеат со тебе....па да.
Ми кажуваа мене еден што отишол у птт све знаел но пошо таму било лабаво и тој се олабавил и после одма со кецови се напунил...а вака за такви како тебе ако си учиш редовно нема да си имаш проблеми слушај ме!
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Koe e vasheto mislenje za upis vo korcagin nekoi velat deka treba mnogu da se znae angliski i matematika. Inaku sum odlicen ucenik i ucam redovno.
Dali ima nekoj sto ima iskustvo i da mi kaze nes poveke za ucilisteto i drustvoto?
Пуцај нема да згрешиш. Од другиот крај гледано, корчагин те оспособува со навика за работа. Тешко да ја стекнеш самостојно без него така да...

А, да, не оди ПТТ, нема женски.
 

stefan 0901

Ученик
Член од
1 февруари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
A dali ima nekoj sto e zapisan tamu za da mi dade podetalni informacii.
Da mi kaze za profesorite za drustvoto i za ucenjeto nesto poveke.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
A dali ima nekoj sto e zapisan tamu za da mi dade podetalni informacii.
Da mi kaze za profesorite za drustvoto i za ucenjeto nesto poveke.
Многу близок другар учи таму, така да можам да ти кажам некои работи. Од цел клас (дваесет и нешто деца), само 5-6 не се бубалици, другите сите се идиоти што немаат врска од животот, учат по 5-6 саати дневно и не ги интересира ништо друго освен што ќе добијат на тестот - а мислам дека тоа нема да ти претставува проблем дека како кажуваш и ти си таков... Професорите доколку многу учиш се фер со тебе, претпоставувам не попуштаат оценки, ама ќе си учиш и ќе имаш добри оценки (јас барем, од септември навака имам учено околу 3-4 саати вкупно цела година и имам солидни оценки бидејки слушам на час, а и да не ми се солидни нема да се замарам бидејки не сум човек што го заболе какви оценки има (учам во Борис)). И НЕ ИДИ ППТ!!!
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Whatever, корчагин ке мора да учиш многу... Строги професори и ако наидеш да ти предава некој лош професор или професорка како онаа Англиски или Митра по Македонски јазик... е тогаш друже си ја на*бал.
Птт е по лабаво и има женски (у сообраќајна струка и сите други освен у мојата: Електроничар за Електротехника и Телекомуникации) и тука не се строги професорите, и не се лоши за разлика од корчагин, но пак ако одиш во ПТТ како што кажав може ке ти стане екстра лабаво и ке го изгубиш поттикот за учење и после може со кецови да завршиш(у најлош случај) а во корчагин нема ни слободно време да имаш од многу учење али ако те бива Математика и English ондак иди корчагин. Сепак крај краишта ти бираш кај ке идеш... Ја не ти се мешам само ти дадов препорака...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom