Упатство за идни крводарители

Член од
14 март 2013
Мислења
2.805
Поени од реакции
8.579
Вака, не знаев кај да прашам, па ајде овде да ве прашам. Ме интересира дали е вистина тоа дека ако се имаш тетовирано неможеш да бидеш крводарител.
Можеш, само по извесен временски период по правењето на тетоважата можеш да даруваш. Не ми текнува дали 6 месеци или година беше. Брат ми е цел ишаран па е дарител. :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Можеш, само по извесен временски период по правењето на тетоважата можеш да даруваш. Не ми текнува дали 6 месеци или година беше. Брат ми е цел ишаран па е дарител. :)
Дада, прашав една докторка ми рече дека нема никаков проблем само ќе мора да почекам минимум 6 месеци, а препоачливо било после година дена, превенција ради хепатит и слични болести што можат да се јават при тетовирање што ти знам ја.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.128
Поени од реакции
159
Има шанса да се дава крв испод 18??
Може 100%. Потпис мора да има од родител. Али кој го знае каков е потписот на твојот родител, не мораш да зимаш формулар па да одиш дома па да се вракаш назад, ке си се потпишеш сам или некој другар ;)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.141
Поени од реакции
11.771
Па баш и советов не ти е на место. Што ако нешто се искомплицира? Не оти кој знае што може да ти се случи од давање на крв, ама сепак. Зошто и уствари се брзаш? Ќе даваш крв цел живот ако толку имаш желба за тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a
Член од
15 август 2009
Мислења
1.865
Поени од реакции
4.572
Па баш и советов не ти е на место. Што ако нешто се искомплицира? Не оти кој знае што може да ти се случи од давање на крв, ама сепак. Зошто и уствари се брзаш? Ќе даваш крв цел живот ако толку имаш желба за тоа.
За да добие слободни денови од школо most probably:D
 
Член од
25 март 2013
Мислења
25
Поени од реакции
3
Па баш и советов не ти е на место. Што ако нешто се искомплицира? Не оти кој знае што може да ти се случи од давање на крв, ама сепак. Зошто и уствари се брзаш? Ќе даваш крв цел живот ако толку имаш желба за тоа.
Од кај да знам имам голема желба :D
За да добие слободни денови од школо most probably:D
хахаха не е за тоа туку дека имам многу железо во крвта па за да се намали требало да давам крв, а и пред да дознаам дека имам повеќе железо имав желба да давам. Инаку кога веќе даваат слободни денови ќе си ги искористам :P :D
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
912
Поени од реакции
2.690
До сега имам 13 пати али скоро 2 ипол години немам давано
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
384
Поени од реакции
138
dokolku ima potreba nekade od nulta negativ pisete poraka vo bilo koe vreme
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Кај треба да се обратам за да добијам потврда за 10 дарувања?
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.258
Ќе ја однесеш крводарителската книшка во Фонд за ПИОМ (кај Црвен Крст), ќе ја приложиш на шалтерите десно од влезот заедно со здравствената книшка и ќе ти удрат печат. Не знам дали има новини во однос на здравствената картичка и дали и крводарувањата се внесуваат таму.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ќе ја однесеш крводарителската книшка во Фонд за ПИОМ (кај Црвен Крст), ќе ја приложиш на шалтерите десно од влезот заедно со здравствената книшка и ќе ти удрат печат. Не знам дали има новини во однос на здравствената картичка и дали и крводарувањата се внесуваат таму.
Фала многу :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.258
Нема грешка ;)
Ако е сменета процедурата и те упатат на друго место, те молам врати се овде со свежи информации и немој да ме пцуеш мене :)
 
На врв Bottom