Упатство за идни крводарители

M

Muranyi

Гостин
Знаеш малку нелогично е иста количина да се зема од маж 2+метраш од 150 кила жива мера, и од девојка од метар и половина со 40-45 кила... ;)

Сега јасно ми е дека мора од практични причини да се стандардизираат величините на кесите, ама малку нелогично е што нема барем 3 величини, соодветни на различни килажи.

Располагаат со две стандардни величини на кесите,од 350 и 450 милилитри.Во зависност од вредноста на хемоглобинот,општата психофизичка состојба и килажата се одредува количината на крв при дарувањето.Обично,кесите од 350 милилитри се користат за лица до 60-65 килограми,а поголемите кеси над таа килажа.Ова не е стриктно правило,доколку дарителот се чувствува добро и на своја иницијатива и допуштање на лекарот,може да дарува и 450 милилитри крв иако тежи,на пример само 60 килограми,а обратната ситуација,дарител од 100 килограми да дарува 350 милилитри крв многу ретко им се случило некој да им дојде со такво барање и обично тоа се овозможува на лица со "протекции"(што и да значи ова:rolleyes: ).Но,сепак е можно:)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.761
Упатство.....не гледај во "миницата" :LOL:
Да не отиде крвта на друго место? :)
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 19:04 ---
Располагаат со две стандардни величини на кесите,од 350 и 450 милилитри.Во зависност од вредноста на хемоглобинот,општата психофизичка состојба и килажата се одредува количината на крв при дарувањето.Обично,кесите од 350 милилитри се користат за лица до 60-65 килограми,а поголемите кеси над таа килажа.Ова не е стриктно правило,доколку дарителот се чувствува добро и на своја иницијатива и допуштање на лекарот,може да дарува и 450 милилитри крв иако тежи,на пример само 60 килограми,а обратната ситуација,дарител од 100 килограми да дарува 350 милилитри крв многу ретко им се случило некој да им дојде со такво барање и обично тоа се овозможува на лица со "протекции"(што и да значи ова:rolleyes: ).Но,сепак е можно:)
Баш ќе прашам дали може да се бира кога ќе отидам, ваљда следниов месец.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Баш ќе прашам дали може да се бира кога ќе отидам, ваљда следниов месец.
Според она што ми го кажа човек што работи на Трансфузиологија (не во Скопје).
Кесите од 350 мл. се користат за млади личности, најчесто средношколци, а оние од 450 мл. за сите останати (дури и жените со помала тежина даруваат во големите кеси). Ако побараш да даруваш во 350 мл. не би требало да те одбијат, но во секој случај ќе се обидат да те разубедат, кога веќе те боцкаат, барем дарувај во големата кеса. Инаку, нема опција да се бира помалку или повеќе од наведената количина, бидејќи во самите кеси има цитрат (антикоагулант), кој е ставен во точен сооднос, за да може да се измеша или со 350 или со 450 мл. крв. Односно не можеш да бираш да дадеш на пример 250 или 400 мл.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.761
Инаку, нема опција да се бира помалку или повеќе од наведената количина, бидејќи во самите кеси има цитрат (антикоагулант), кој е ставен во точен сооднос, за да може да се измеша или со 350 или со 450 мл. крв. Односно не можеш да бираш да дадеш на пример 250 или 400 мл.
ОК фала за информацијата, ова ми беше најмногу важно заради девојка ми (во случај да успеам да ја убедам), но првите пар давања и јас сакам да почнам со помала количина и да видам како ќе ја поднесам работата.
 
M

Muranyi

Гостин
ОК фала за информацијата, ова ми беше најмногу важно заради девојка ми (во случај да успеам да ја убедам), но првите пар давања и јас сакам да почнам со помала количина и да видам како ќе ја поднесам работата.
Пробај вака:LOL:

Ако не си дарувал до сега,би требало да ти земат 350 милитри бидејќи ти е прво дарување.А жениве ептен се плашливи,јас ретко гледам девојка на трансфузиологија да дарува,многу ретко.
--- надополнето: 30 октомври 2013 во 00:45 ---
Според она што ми го кажа човек што работи на Трансфузиологија (не во Скопје).
Кесите од 350 мл. се користат за млади личности, најчесто средношколци, а оние од 450 мл. за сите останати (дури и жените со помала тежина даруваат во големите кеси). Ако побараш да даруваш во 350 мл. не би требало да те одбијат, но во секој случај ќе се обидат да те разубедат, кога веќе те боцкаат, барем дарувај во големата кеса. Инаку, нема опција да се бира помалку или повеќе од наведената количина, бидејќи во самите кеси има цитрат (антикоагулант), кој е ставен во точен сооднос, за да може да се измеша или со 350 или со 450 мл. крв. Односно не можеш да бираш да дадеш на пример 250 или 400 мл.
Токму така.Кесите се стандардни,количината на антикоагуланс е неменлива во зависност од големината на кесата и мора строго да се запази количината на земената крв за да не дојде до оштетување.Само Дивајдер може дарува по 370 и 480 милилитри:вонзем:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Divider за разлика од вас, дарува и дарувал повеќе пати од колку вие имате влакненца на тулето.
Според докторката која ми е личен и домашен пријател, малку сте измамени во тој поглед (околу колку земаат....
Ојте, дајте, напрајте маабет, де и ѕирнете во то тасот и ќе ви се разјасни.
 
M

Muranyi

Гостин
Divider за разлика од вас, дарува и дарувал повеќе пати од колку вие имате влакненца на тулето.
Според докторката која ми е личен и домашен пријател, малку сте измамени во тој поглед (околу колку земаат....
Ојте, дајте, напрајте маабет, де и ѕирнете во то тасот и ќе ви се разјасни.
Убаво за тебе,сигурно имаш и повеќе години од бројот на нашите влакненца.Еве и јас да се пофалам пред некој ден земав потврда дека сум ослободен од партиципација и баш се распрашував,кесите се стандардни од 350 и 450 милилитри.Погоре бисерката убаво пиша дека не е можно варирање на количината од проста причина што антикоагулантите и конзервансите секогаш одат во одреден сооднос со количината на крвта.

Некој ми те има излажано тебе.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Убаво за тебе,сигурно имаш и повеќе години од бројот на нашите влакненца.Еве и јас да се пофалам пред некој ден земав потврда дека сум ослободен од партиципација и баш се распрашував,кесите се стандардни од 350 и 450 милилитри.Погоре бисерката убаво пиша дека не е можно варирање на количината од проста причина што антикоагулантите и конзервансите секогаш одат во одреден сооднос со количината на крвта.

Некој ми те има излажано тебе.
Каквa партиципација? Дај објасни ми подетално, ако не ти е проблем.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Убаво за тебе,сигурно имаш и повеќе години од бројот на нашите влакненца.Еве и јас да се пофалам пред некој ден земав потврда дека сум ослободен од партиципација и баш се распрашував,кесите се стандардни од 350 и 450 милилитри.Погоре бисерката убаво пиша дека не е можно варирање на количината од проста причина што антикоагулантите и конзервансите секогаш одат во одреден сооднос со количината на крвта.

Некој ми те има излажано тебе.
Aj neka ti e na zdravje...
A za koj sto rekol, ti kazal ili si misli, vasa rabota.

Mene sledniot red mi e nakde okolu Bozik, bujrum, pa ke ti se opulat okcinjata.
 
M

Muranyi

Гостин
Каквa партиципација? Дај објасни ми подетално, ако не ти е проблем.
Со 10 дарувања добиваш потврда со која си ослободен од наплата на медицински услуги,што значи дека и партиципацијата од мислам дека е 20 проценти не ја плаќаш.Треба да одам до социјално да ја заверам за да биде валидна па ќе прашам за кои здравстевени услуги важи потврдата(на пример сигурно не важи за пластична хирургија за разубавување и слично).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Za site opsti i posebi odredbi, uslovi i lekuvanaj, operativna i postoperativna nega i griza, regularani so zakon za zdr. osiguruanje. koga e osigurenikot ili osiguran preku rabota ili zavod za nevarboteni.

Normalno deka za fudul plastika ne vazi, no za rekonsturkcija na lice pri povreda, izgorenica, ili slicno, koja spagja vo redovna bolnicka, operativna nega, spagja. Kako i bolnickoto lekuvanje i posoperatiovnata negha i rehabilitacijata. Iako i toa e plastika, ne stavanje implanti vo cicoci, tuku e da receme, potrebna rekonstruktivna plastika.
Ne spagja koronka za zab, ama plombirawe i vadenje zba i ostanata nega vazi.
na primer (nekoj nekade prAsuese za zabi de)

Se ona za koe se plaka participacija, sega ne se plaka ni toa.

Primer> cicki zgolemuvanje, ne spoagja ni so participacija, ni bez, bidejki e nepotrebna estetska hirurgija.
No ako po da receme operacija an rak na dojka, se stavi za da ne e grdo, nekoj implant u ednata, pod posebni odredbi regulirano, nema da se naplati itn itn.
Ima zakon. Si pisuva.
--- надополнето: 1 ноември 2013 во 14:37 ---
Samo, da ne se desi ko kaj mene, da gi "zagubam kniskite i potvrdata", da se iznadavam pari (participacii de) i posle, koga ne mi treba, a pak davajki eden kup krv, da gi najdam i potvrdata i kniskite. Sega imam sedum kniski i dve potvrdi u menee :) :D

P.S. Podatocite do 2003 godina im se kojznae kade preebani, a za toj period, odnosno za do toj period nemat arhiva, ni elektronska.
ela pa baraj... hehe
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.761
Индикациите и контраиндикациите за дарување крв се следните:

Telesna te`ina
> 50 kg
Ова значи дека дарителот мора да биде тежок над 50кг?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.761
Утре има акција кај мене во маало, но утре сум договорен за качување на Водно... Дали би имало некаков проблем ако дадам крв после ваква физичка активност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom