Универзитет "Гоце Делчев" - Штип

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
има филолошки, и тоа англиски, германски, француски, италиански, македонски и турски, од догодина и шпански, јапонски и кинески
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Оваа година универзитетот ќе има нови факултети. Архитектура, стоматологија и фармација. До сега факултетот за правни науки беше во Кочани, но ќе се отвори и во Штип. Универзитетот брзо напредува, ги има најмодерните персонални компјутери како и останата опрема. Прочитав на темавата еден член прашува дали предавањето е на англиски јазик, не е на англиски на македонски е.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
За правен, во Кочани ја има единствено правосудната насока, додека во Штип не е правосудната туку европско право има и дипломатија (ако не се лажам), но нема правосудна.

И плус од оваа година Новинарство
 

Ambasadorka.G

Poliglota
Член од
20 јуни 2009
Мислења
56
Поени од реакции
14
znae li nekoj kaj mozam da go najdam konkursot da vidam kolku primaat vo sekoja nasoka????????????????????
me interesira kolku vo privatna i vo drzavna na medicinski UGD
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
znae li nekoj kaj mozam da go najdam konkursot da vidam kolku primaat vo sekoja nasoka????????????????????
me interesira kolku vo privatna i vo drzavna na medicinski UGD
ФАКУЛТЕТ ЗА МЕДИЦИНСКИ НАУКИ
Медицина
drzavna 60
kofinansiranje 60

nesto kako vo Shkup
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Можеш да конкурираш на 3 факултети на УГД (то.ест на три програми)
На пример
1. Правен (квота)
2. Правен (кофинанс)
3. Медицина (квота)

или

1. Правен (квота)
2. Општа Медицина (квота)
3. Англиски јазик (квота)

Три опции имаш, можеш од цел УГД, но треба да неведеш во државна квота или со кофинансирање
SIGURNO????/

se osven ova.ili jas ne mozam da go najdam?!
EVE TI LINK

http://www.ugd.edu.mk/images/stories/file/pdf/KONKURS_2009_10/konkurs 2009-10.pdf
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
се пријавив информатика па ќе бидиме:zlo:
btw многу гужва имаше на економски
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
абе луге да ве прашам неш да не знае некој дали може од стоматологија после 3 та година да се префрлиш на вискотата за забен техничар и дали ке ти ги важат испитите ако знае некој нека пиши одма плссссссс :pipi:
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
не можеш да се префрлиш туку да се запишеш, поради тоа што оваа е прва генерација забен техничар во штип.

ќе ти ги признаат предметите што си ги учела (но такви се малку, ако има и воопшто)....
можеби ако имаш учено предклиника фискна, мобилна протетика....

и вероватно анатомија и морфологија на заби и вилици...инаку други исти предмети нема....
 
I

Intex

Гостин
Мајка ми се запиша на овој Универзитет (Педагошки), дисперзирани студии во Струмица. Може некој да ми даде листа да ги видам прелиминарните резултати?

Ја уште две години ќе одам на факс. со мама колеги ќе сме. :pos::pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom