Универзитет "Гоце Делчев" - Штип

Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
По повод свеченото отварање присуствуваа на новиот Универзитет во Штип,присуствуваа Премиерот,Господин Господин Стефан,членови на владата и луѓе од локалната самоуправа на градот Штип.Отворени се повеќе факултети од кои Информатика, Економски,Музичка Академија и Висока Медицинска во Штип, Земјоделски во Струмица и дисперзии на истиот во Св.Николе, Правен во Кочани...

Вашите мислења,дали ова ќе влијае добро на развитокот на науката и образованието?! ваши мислења...

пс. ако ја има темата веќе, може слободно да ја избришете
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Со среќа нека биде, но мислам дека во оваа држава повеќе би требало да се земе во план што после дипломирањето на целиот тој кадар, затоа што нашите Бироа за вработување се преплавени со интелектуален кадар:toe:
 
Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
пушти вести после и гледај,премиеро сите ќе не вработе :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Знае некој дали има веб страна факултетов?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Слушнав дека предавањата на овој факултет биле на англиски.Ако некој знае да ми каже дали навистина е така, би му била благодарна.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ќе има ли Филолошки?

И конкретно дали ќе има насока за македонски јазик и книжевност?
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Конечно и во Источна Македонија вакво нешто :)
Како е можно, не ми е јасно, албанците на запат имааат повеќе права од Македонците на исток. Алооо, тие имаат 2 факса, а ние едвај еден и + тоа сега скоро почна со настава.
А нз зш децата од Источна се дискриминирани, демек мајни ги тие се од земјоделски населби, си имаат тие земјоделски у СР шо ќе им е економски и информатика и сл.:star: Сами си ги падат децата да одат во татарија да учат :uvo:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Денес излезе конкурсот од Универзитетот, нема Филолошки нели праша некој, сајтот нуди доволно информации. Браво за ваквиот потег, треба да се развие источна Македонија, ова е позитивен чекор.
 
Член од
31 јануари 2008
Мислења
56
Поени од реакции
1
Ima li tuka nekoj zapisan na ekonomski vo Stip? Kako ste zadovolni ??
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
да не знае некој дали може да се конкурира на 2 факултета шо се на универзитетот гоце делчев ори неш така прочитав ама не сум сигурна ако знае нека пише плс
 
N

navivacka

Гостин
да не знае некој дали може да се конкурира на 2 факултета шо се на универзитетот гоце делчев ори неш така прочитав ама не сум сигурна ако знае нека пише плс

Неможеш,ке ти требаат оригиналните документи...на еден факс можеш само да ги приложиш,и јас така сакав да сторам ама не може.
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Можеш да конкурираш на 3 факултети на УГД (то.ест на три програми)
На пример
1. Правен (квота)
2. Правен (кофинанс)
3. Медицина (квота)

или

1. Правен (квота)
2. Општа Медицина (квота)
3. Англиски јазик (квота)

Три опции имаш, можеш од цел УГД, но треба да неведеш во државна квота или со кофинансирање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom