Улцерозен колит или чир на дебелото црево

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
Е вака сега. Веќе 7 години сум со оваа болест, чир на дебелото црево и во март е закажана операција за отстранување на дебелото црево и за конечно прекинување на сите маки кои се проследени од оваа чума.

Јас би сакал да прашам, ако некој од форумов има искуство со оваа болест, односно, ја имал оваа болест и ако имал операција како му било по неа?

Колку време мирувал, што јадел и слично. Или можеме и по пп да размениме скајп-мсн за да поразговараме.

Јас инаку сум на некој начин среќен што ќе ми прават операција бидејќи веќе нема да ми се повтори оваа чума, иако сум и малку исплашен, ама тоа е нормално.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Е вака сега. Веќе 7 години сум со оваа болест, чир на дебелото црево и во март е закажана операција за отстранување на дебелото црево и за конечно прекинување на сите маки кои се проследени од оваа чума.
За отстранување на дебелото црево? Целосно?
 
P

Princ

Гостин
Не е можно друже
Едит: иначе и мене пред 3 години ми беше најден чир на желудникот, пазам колку што можам што јадам, боли повремено, пијам ранитал... се живее.
Муабетот ми е, што е толку неиздржлив за да се откажеш целосно од дебелото црево (ако не си грешка за ова што го велиш)?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.248
Yo Blow!
Нема шо да се плашиш,операцијата ќе помине и ти ќе се ослободиш од болките, после некое време ќе одмараш и ќе бидеш како нов.
Откога ќе заврши сето тоа ќе видеш дека воопшто не било толку страшно колку што си го замислувал. Поздрав
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
не сум грешка, целосно се отстранува. инаку неиздржливо е бидејќи губам многу крв, слабеам во се, така да тоа не е нормален живот воопшто.

затоа и ќе одам на операција. доста трпев 7 години
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Како е можно отстранување на дебелото црево целосно ??...

:icon_conf:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не е возможно да се отстрани целосно дебелото црево, во него има посебна микрофлора за искористување на храната и создавање на изметот и нормално, задржување на истиот без тој да испушта токсини преку ѕидовите на цревото.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Дебелото црево се вади , возможно е , не какајте коа не знаете, наместо дебело црево се става вештачко црево, со многу пиење јогурт витамини минерали и такви работи почнува да ја врши истата функција коо што ја вршело дебелото црево. Со среќа друже, ке биде се таман ;)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Дебелото црево се вади , возможно е , не какајте коа не знаете, наместо дебело црево се става вештачко црево, со многу пиење јогурт витамини минерали и такви работи почнува да ја врши истата функција коо што ја вршело дебелото црево. Со среќа друже, ке биде се таман ;)
Како вештачко црево со пиење на јогурт ќе постане живо?
 
Г

Гоццццце

Гостин
Не знам, чичко ми имаше тумор и го извадија и така се лечеше првиот месец. Ке соберам повеќе информации па ке ти кажам.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
Имам крв, да. Дебелото црево се вади и не се заменува со вештачко, се поврзува тенкото црево и тоа продолжува да ја врши функцијата на дебело црево.

Разлика ќе има само по бројот на одења во вц на ден, околу 3, оти тенкото црево не држи ко дебелото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom