Улога на социјалните медиуми во регрутација и селекција на таленти

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Драги форумџии,

Би сакала да Ве замолам за дел од Вашето ценето време околу пополнување на прашалникот за научни цели. Потребно ми е истражувањето за пишување на магистерски труд и Вашата помош ќе ми биде од огромна важност. Доколку има интерес резултатате од истражувањето ќе ги објавам тука веднаш по завршувањето
Поздрав и благодарност до сите.

http://kwiksurveys.com/app/rendersurvey.asp?sid=6cmg389v5e2p64t242245&refer=www.kwiksurveys.com
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
За да не биде дека само треба да се потполни, слободно можете и да дискутирате на темата. Дали сте користеле социјални медиуми за барање на работа или кадри, дали некогаш ви понудиле работа на профил на линкед ин на пример, дали мислите дека ова ќе стане пракса во иднина, колку социјалните медиуми може да влијаат на вработувањето и така натака.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.913
Поени од реакции
1.422
За да не биде дека само треба да се потполни, слободно можете и да дискутирате на темата. Дали сте користеле социјални медиуми за барање на работа или кадри, дали некогаш ви понудиле работа на профил на линкед ин на пример, дали мислите дека ова ќе стане пракса во иднина, колку социјалните медиуми може да влијаат на вработувањето и така натака.
Не.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
За да не биде дека само треба да се потполни, слободно можете и да дискутирате на темата. Дали сте користеле социјални медиуми за барање на работа или кадри, дали некогаш ви понудиле работа на профил на линкед ин на пример, дали мислите дека ова ќе стане пракса во иднина, колку социјалните медиуми може да влијаат на вработувањето и така натака.
Дека ќе стани пракса е касно да се збора оти е сегашност. Одредена целна група на пофесионалци се бомбардирани со барања за работа.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Според мене, барањето на работа преку фејзбук може да донесе многу повеќе негативности него предности, глупаво е да барам работа на човек кој предходно ги видел сите мои објави на фб, слики од пијанчења, лајкање на пи*ки итн итн. Фејзбук е само една страна за забава и останување во контакт со пријатели, нешто неофицијална лична карта и дефинивно нескам мојата идна шефица која е плавуша, дека се палам на плавуши. Идиотски е, и не професионално.
Треба да си има некој социјален медиум за таа работа, не сум запознат, но мислам дека линкедилн или така нешто беше за таа работа. Којзнае можеби ќе се зачленам откако ќе има што да пишам за професионално и работно ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom