Улогата на македонските Ми-24 во војната во 2001

С

Спенсер

Гостин
не не не, ни најмалку, поентата ми беше дека требаше да прогласат вонредна состојба веднаш штом изби конфликтот, официјално тоа беше вооружен конфликт, во кој не смее да се применуваат конвенционални правила на војна, значи не е војна, војна е кога има 100+ загинати
со други зборови требаше да се оди до крајности, ИЛИ НИЕ ИЛИ ОНИ, двете да не останат заедно
Па фала богу дека требаше така... ама НЕ МОЖЕВМЕ да постапиме така... тоа е тоа,за жал :)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
можевме, ако се прогласеше сеопшта мобилизација, а не резервистичка и ако се прогласеше вонредна состојба, голем стап ако имавме +5 души во Хаг
 
С

Спенсер

Гостин
можевме, ако се прогласеше сеопшта мобилизација, а не резервистичка и ако се прогласеше вонредна состојба, голем стап ако имавме +5 души во Хаг
Па фала богу дека да :) Кога тепаш тепај до крај... ама тоа е тоа :)
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
12?На една страница прочитав дека 8 имаме?
Официјално Воздухолповната бригада (Воздухопловен винг) на АРМ поседува
1.авиони:
- шест Zlin Z 242L и Z 143L ( тренинг) произведен во Чешка - во летна состојба
- еден Antonov An-2 (транспортен ) произведен во СССР - Во летна состојба
-- четири Сукхои Su 25 ( 3 Su25 и 1 Su 25B) (воени авиони ) - Купени од Украина во 2001 - Во резерва од 2004
- Пет Lola Utva 66 i 75 ( тренинг ) - произведени во СФРЈугославија
2.Хеликоптери
- дванаесет Mil Mi- 24 ( Mi-24V и Mi-24K) (Борбен)- купени од украина 2001 ( четири расходовани - ставени во резерва од 2005; три се за ремонт поради истечени години од произведувањето ; останатите 5 модернизирани според проектите за модернизација :Александар и Јасмин и се во летна состојба
- осум Mil Mi 8MT ( 4 ) и MIl Mi 17 (3 ) (Транспорен) - Еден се урна на Попова Шапка во 2001; Еден Кај катлановско Блаце во 2008; Еден приземјен и потенцијален ремонт; Еден приоритет за ремонт; Останатите 4 се во летна состојба
- Два Bel UH-1H ( Борбено-транспорен) ( Земени од Грција во 2001) - произведени во Сад

Извор:ВВ на АРМ; Wikipedia
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
можевме, ако се прогласеше сеопшта мобилизација, а не резервистичка и ако се прогласеше вонредна состојба, голем стап ако имавме +5 души во Хаг
Колку се јавија на ''резервистичката'' e доволна брука а камо ли на општа мобилизација,ќе се обрукавме за век и векови.Да не се лажеме,војната беше проектирана во детали и затоа не се случија други работи.Во првите денови без никаков пожесток отпор можеше да го освојат Тетово..

Но мислам дека воздушната поддршка изигра добра улога во 2001ва,како хеликоптерите така и Сухоите,штета што немаме АКТИВНИ борбени авиони..
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
321
Поени од реакции
314
ЕВе за македонските СУ-25
Makedonski su 25

НАТО није бомбардовао Македонију али је саботирао македонске активности у сваком погледу. Од захтева да се обустави офанзива на Арачиново, преко лобирања и притисака на македонску владу за извлачење терористичких група пред неминовним поразом до слања оперативаца америчке војне компаније MPRI као подршку албанским терористима.

У тешким временима разбуктавања шиптарског сепаратизма у републици Македонији, јуна 2001. године наш јужни сусед од Украјине набавља 4 авиона типа Су-25 (прецизније три Су-25 и један двосед типа Су-25УБ). У то време су борбе за Арачиново (лоцирано свега 8 km северно од Скопља) достигле врхунац интензитета и један од новопридошлих авиона Су-25 је тада употребљен у извиђачкој улози, ради навођења македонске артиљерије и јуришних хеликоптера.

То је уједно била и прва борбена мисија македонског ратног ваздухопловства у историји. Ипак, догађај у коме су се македонски Су-25 највише прославили збио се током битке за Радушу, село лоцирано између Тетова и Скопља које су албански терористи са територије Косова и Метохије напали 10. августа 2001. Ово место је за нападаче имало стратешки значај, јер би овладавањем тог простора успели да споје претежно албанске области Тетова и Липкова у јединствену територију.

Како су се малобројне снаге македонског МУП-а нашле у тешком положају (на дан напада је у Радуши било свега 35 полицајаца суочених са око 600 албанских терориста), а Скопљу претила хуманитарна катастрофа због намере нападача да заузме оближњу водоводну пумпу Рашче која снабдева главни град и ширу околину пијећом водом, македонска војска је одлучила да у акцију пошаље два авиона Су-25, опремљених са укупно 8 тона убојитих средстава.

Ваздушни напад по утврђеним положајима албанских терориста у Радуши (који се одиграо 12. августа) је био толико ефикасан да је драматична битка завршена већ истог дана након само два борбена прелета сухојима, а сутрадан је потписан Охридски споразум којим је сукоб завршен. Нема прецизних података о губицима нападача, али македонски извори говоре о више стотина погинулих терориста. На македонској страни, осим 12 рањених, није било губитака. Овај догађај је одличан показатељ како релативно слабо опремљена војска може лако да изађе на крај са оружаним сепаратистичким побунама употребом квалитетне јуришно-бомбардерске авијације, наносећи непријатељу неподношљиве губитке, а истовремено не трпећи готово никакве.

Што се самих македонских сухоја тиче, њихова судбина је помало чудновата. Иако су поједини извори навели да их је Македонија препродала Грузији 2005. године, испоставило се да су авиони отписани по препорукама и задатим реформским стандардима НАТО, те се неремонтовани (и сада већ неупотребљиви) налазе на паркингу војног дела скопског аеродрома још од 2004. НАТО стратези су након завршетка сукоба у Македонији инсистирали да се македонска војска одрекне својих сухоја и стотинак тенкова типа Т-55, па су авиони отписани, а тенкови претопљени.


ако најдам имаше на статија на директен учесник кој бил во радуша и како авионите ги спасиле и после нападот МВР фатила разговор на терористите меѓу командантите како можело да се пратат толку многу луѓе и таква колатерална штета да имааат се проценува 500+ орки загинале
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13
Momci...ja ke bidam polovicno nadvor od Temata(aj nekoj neka ja stavi na net Svedostva od 2001)od generalot Petrovski...mnogu lugje ja baraat(megju niv i jas)ne ziveam vo Makedonija i posleden pat koga bev vo Makedonija mi rekoa po knizari da ja baram...posle edna svetlosna godina baranje mi kaza nekoj deka vo matica ja imalo ama se prodale site kopii...ne mi e jasno kako moze da ne se printa uste taa kniga a tolku brzo se rasprodala...i ne znam zasto ja nema na net u pdf barem...za download...da mu se snevidi na net se naogjaat blue printovi i manuali za sve i svasta a knigava ja nema...mnogu ke mi znaci nekoj da ja stavi na net ili nekako da mi ja prati...pozdrav od stranstvo...
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Генерално дизајнот на Ми-24 е блиска подршка на оклопно-механизирани единици на фронт и неутрализирање на техничко-материјална опрема. Според мене улогата во конфликот 2001 година ја заврши делумно, и лошо беше употребуван од тактички аспект. Повеќе се употребуваа во насока на заплашување и со минимално вооружување, митралези и С-8 ракети што се ефикасни на бришан отворен простор, а не урбани и делумно фортификациско позиционирање на непријателските сили. Во војната во Авганистан претрпуваше големи загуби од Стингерите и од чекањето во заседа меѓу клисурите на високите планини. Јас би ги користел во конфликтот кај нас, со групирање два-со-два во формација, а на земја би пуштил минимум 10 тенкови и 15 оклопни борбени возила, со подршка на пешадија, а претходно добро обработен терен од артилерија. Само така може да се постигнат добри резултати во завземање на села и утврдени борбени позиции. Во 2001 година, ги клукаме од одозгора ама не правиме голема штета, повеќе добивавме со пешадија гради во гради што е поголем ризик. Јас еве сакам да поставам прашање, зошто не се користиеа паралено во жарот на војувањето, туку имаа улога само на подршка. И зошто не се товараа со потешки и поразорни проектили, кога имаш непријател пред тебе употребуваш моќ да кажеш кој е кој.
 

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.256
Momci...ja ke bidam polovicno nadvor od Temata(aj nekoj neka ja stavi na net Svedostva od 2001)od generalot Petrovski...mnogu lugje ja baraat(megju niv i jas)ne ziveam vo Makedonija i posleden pat koga bev vo Makedonija mi rekoa po knizari da ja baram...posle edna svetlosna godina baranje mi kaza nekoj deka vo matica ja imalo ama se prodale site kopii...ne mi e jasno kako moze da ne se printa uste taa kniga a tolku brzo se rasprodala...i ne znam zasto ja nema na net u pdf barem...za download...da mu se snevidi na net se naogjaat blue printovi i manuali za sve i svasta a knigava ja nema...mnogu ke mi znaci nekoj da ja stavi na net ili nekako da mi ja prati...pozdrav od stranstvo...
Фејсбук страната Македонски Бранители во октомври ја има објавено целата книга „Сведоштва 2001“ на интернет. :) Повели на следниот линк:

Сведоштва 2001

Линк од темата: „Сведоштва 2001“ од Генерал Панде Петровски
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Ретко гледанан верзија „„ К““

 
D

Deleted member 53418

Гостин
Моментално ја читам книгава од покојниот генерал Панде Петровски и се гнасам од ова политичариве кај нас затоа никад нема да имаме просперитетна Македонија
Едно прашање до сите дали македонија е puppet на големиве сили по се што читам глеам така ми делува
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Можда не е тема но сум многу нервозен деновиве по добиената информација за ВВ на Македонија, дека хеликоптерите не биле срвисирани, исто така и дека им бил скап сервисот, значи со ова свесно се уништува ВВ по оставањето на СУ-25 да скапат, сега истото ќе се случи и со МИ-24 и по тоа ќе ја изгуби суштината на постоењето на ВВ. Друг податок кој ме шокираше е тоа дека има само четири МИ-24 оние кои ги надградиа (Александар и Јамин), ова е доказ дека е дозволено и останатите 8 хеликоптери да се запуштат. Јас иамам многу податоци и во слободното време ќе пишувам за тоа од преку 20 летала да дојде до 10 летала ВВ стварно е страмота.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom