Улична библиотека - можно ли е?

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.583
Поени од реакции
13.599
kako sto kazuva naslovot, mozno li e ova kaj nas da opstoj poveke od tri dena.
ZA MOJOT GRAD
Ponedelnicki se fativ za rabota i ne me cinese skapo.
Nekolku parcinja iverica i tabla lesonit,strafovi,sajki,lepak,boja i besplaten trud.
EVE sefte li e vo nasiov grad,postaviv javna - ulicna biblioteka vo T.C. Biser.
Idejata e da sekoj graganin si zemme od tuka kniga-besplatno i moze da ja cita tuka nekade na klupite ili da ja ponese doma.
Idejata e i sekoj sto ima doma procitani i nepotrebni za nego knigi da gi donese i ostavi tuka.
Jas za pocetok donesov-desetici knigi za start na ovaa akcija.
Zabraneto e zemanje knigi za prodazba.
Ne me primeti nikoj i ne me sopre nikoj (od inspekciite)
E sega kako ke se odviva ova i kolku ke bide vo upotreba ne zavisi od strancite vo gradov tuku od samite nas.
Donirav i poveke knigi od lektirite za O.U. ama i edna retka prviot makedonski roman originalot koj bese zabranet Selo zad Sedumte jaseni. A vas moze i ovaa ke ve interesira pa odete zemete ja Pazi tako da ostanes nevina ili Karton Siti i dr.
ZEMI-PROCITAJ I VRATI i donesi druga ako imas.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.107
Поени од реакции
3.496
На Запад имаат т.н. Charity Shop каде луѓе оставаат свои работи меѓу кои и книги за никаква компензација а истите тие книги се продавани за симболична цена од 50 центи или евро и сите пари идат како донација за оние кај кого е потребна.
Кај нас само тоа би било единствен начин да ваков некој тренд опстане, со што тие што ќе работат ќе мораат да бидат финансирани/плаќани од државата. (на запад задолжени се црквите)
Гарантирам дека доколку се постават на ударна локација и без никаков надзор дека има пепел да ги направат за нецел ден.
 

Вокерка

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.271
Поени од реакции
4.705
Оваа идеја беше реализирана во Струмица. Младински совет постави мини библиотеки на повеќе локации во градот. Концептот беше да оставиш прочитана книга и да земеш друга што некој друг ја оставил. Тогаш оставив неколку мои книги и успеав да ја земам „Крајцерова соната“ од Толстој. Изгледаа симпатично.За неполн месец им се случи ова:

 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
217
Поени од реакции
146
Во Скопје има во паркот во Ѓорче Петров, не знам кога е поставена (ја има на Google Street View од 2014 година, до чуварската куќарка: линк).
Пред две години видов и една во Струмица.
И јас имав идеја за поставување, но сум голема мрза, па можеби реализацијата на @Anco ќе ме мотивира.

Инаку во светов ги има, во Америка се познати како Little Free Library и се каталогизирани преку https://littlefreelibrary.org/ ,
а во Европа повеќе се користи https://openbookcase.org/ .
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.459
Поени од реакции
7.392
не е само кај нас дека не успева. Го имам видено на неколку места, на неколку аеродроми и секогаш е празно
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.583
Поени од реакции
13.599
pred malku pominav tuka kaj ulicnava biblioteka....i
nema niedna od knigite za lektiri od 3-5 odd. a bea tocno 10.
se somnevam deka se zemeni za prodazba i imam eden osomnicen tamu sto prodava vakvi knigi.
------------
arno mi tekna ostanatite 100+ knigi da gi pratam za nasincite vo PUSTEC i toa so golemo zadovolstvo
-------------
ne sme dorasnati za edna vakva idea i akcija (i po edna nedela nikoj ne ostavil ni edna kniga ARAM)
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
231
Поени од реакции
288
pred malku pominav tuka kaj ulicnava biblioteka....i
nema niedna od knigite za lektiri od 3-5 odd. a bea tocno 10.
se somnevam deka se zemeni za prodazba i imam eden osomnicen tamu sto prodava vakvi knigi.
------------
arno mi tekna ostanatite 100+ knigi da gi pratam za nasincite vo PUSTEC i toa so golemo zadovolstvo
-------------
ne sme dorasnati za edna vakva idea i akcija (i po edna nedela nikoj ne ostavil ni edna kniga ARAM)
plot twist.
Нашинецот од Пустец му ги продал на големо тие 100+ книги на осомничениот што продава "такви книги" :gjavol::sneaky:
 
K

kicodarker

Гостин
Се си мислам дека Анчо
(човек во одминати години и желба за внимание,како и секој пензионер) деновиве сам ќе си ја растури библиотеката за да може да речи "еве на каква стока од провинција им правам библиотека, со мој труд и средства, а овие говеда ја искршиле".
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.687
Поени од реакции
38.728
Ќе доат цигани и ќе испокрадат све. Шптари ќе ги испокршат, пошто, нели тоа се каурски библиотеки, а и наши (т.е. каури) ќе им ебат матер, онака фор но ризон ат ол (на пример дека се поставени од комуњари или нешто слично). Не треба овој народ да се измачува со книги и библиотеки. Него му требаат работни логори, радијација, pm10 со вредност од 1018, како и малку ќутек.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.583
Поени од реакции
13.599
Слика6440[2].jpg ... Слика6441[2].jpg ... Слика6442[2].jpg ... eve ja i vtorata ulicna biblioteka postavena denes vo Skopje-posoledna 15-5.
A taa prvata vo T.C. Biser dobro si raboti i te e stalno polna te e stalno prazna.
Се си мислам дека Анчо
(човек во одминати години и желба за внимание,како и секој пензионер) деновиве сам ќе си ја растури библиотеката за да може да речи "еве на каква стока од провинција им правам библиотека, со мој труд и средства, а овие говеда ја искршиле".
janlas si...bibliotekata si stoj na mesto i stalno gledam novi knigi.
 
На врв Bottom