Улиците навечер се сигурни. Дали?

Член од
25 јуни 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
дефинитивноо не се сигурнии...ја повеќе пати сум ималаа некои неубави случки навечер па тоа од можам да го гарантирам :toe:
da i jas se soglasuvam vo denesno vreme se pomalkui pomalu sme sigurni na ulicite,sekakvi luge setat i od deka da znaes so moze da ti se sluce...:lud::icon_ques:ne_zboram
 

The Blonde

Ask me...I might ;)
Член од
23 јуни 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
da i jas se soglasuvam vo denesno vreme se pomalkui pomalu sme sigurni na ulicite,sekakvi luge setat i od deka da znaes so moze da ti se sluce...:lud::icon_ques:ne_zboram
даа даа...има секакви изроди од кои што не знаеш штоо те очекуваа...дефинитивноо да ти е страв да искачаш навечер :|
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.783
Поени од реакции
2.876
абе ајде де се изначитав глупости,од секогаш имало манијаци проблемот е во нивните глави(психа) а ние пак викаме не се сигурни улици,а да ви се случи нешто
богами не дај боже тоа се зависи од нашата судбина што некогаш сами си кроиме како што се вели ,,не ни се погоди денот,, и пак понатаму си излегуваме навечер полноќ 00:00часот
и се забавуваме со девојки или дечковци како да сме возрасни и се враќаме дома како да ништо не било и ете некои/ја се заразил/а трипер или полошо нешто што никому не би сакал да се случи
и сите наивно велиме не се сигурни улиците а бе ајде бе.Тоа зависи од нас како ќе ни се погоди денот и памет во глава и ќе биде сигурно со божја помош;)
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
145
Кај мене во Ѓорче, барем во мое маало до Ѓорче 2 е безбедно. За натака не гарантирам. Улиците се потемни, има дофрлувачи, навечер и љубители на брза вожња - мотори, коли.. Затоа избегнувам движење во тој реон.
Во мое маало порано имаше глутници кучиња, но веќе одамна е решен тој проблем. Исто така, сега е многу поорганизирано, особено со полицијата. Водат евиденција за состојбата на уличкиве. Проаѓаат и преку ден и преку ноќ.
Едино, има мангупи од мое маало кои ќе се поднапивнат некогаш и ги превртуваат и палат локалните контејнери, но никаков особен екцес.
Она што ме изненадува е што има 5-то одделенци вклучени во тие хулигански дејствија. o_O Како им дозволуваат родителите до толку доцна навечер (2.30) да не се приберат дома?
Мене лично ми се нема десено да ме следи некој, ниту пак сум видела некој особено опасен педофил/педер, уатевр.
Излегувам со такси и се враќам со такси, со проверени non-maniac такси компании.
Еднаш со бившиот дечко се враќавме од излегување од кај Дал Фуфо, сите се враќаа впрочем и некаде околу 3:30 еден дечко извика толку силно што сите се разбегаа. Некој човек фати магла од местото, очигледно виновникот.. мислам дека дечкото беше прободен со нож. До него дотрчаа другарите и им велеше да се јават кај некој негов другар, некој извика да повикаат брза помош..
Ние стоевме и чекавме да се расчисти ситуацијата за да си одиме дома.
И да, во Италија за малку избегнав грабеж. Во Милано во пределот пред катедралата стојат продавачи. И ние со водичот одиме кон катедралата кога нигеров ми приоѓа со плетени алки и ми нуди, воедно ми става на рака да ја пробам додека го држам апаратот за фотографирање. Тогаш водичот ме забележа и дотрча кај мене.. "No, no,no!" и нигеров се тргна. Не им е дозволено да продаваат нелегално и полицијата ги брка постојано. А сигурно и за влакно ќе останев без апаратот.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.306
Поени од реакции
5.975
Пред некое време ме застанаја двајца "црнци" ,јас сам ,си помислив ке ме силуваат овие тие мене ме прашуваат дискотека парк каде е :pos:. Гарант хараа нешто по куќиве пошто кога поминав пак по едно сат време на исто место ги сретнав ...
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.476
Поени од реакции
208
За тоа колку ни се безбедни улици од мањаци и слично тоа не можам да коментирам пошто слушам многу муабети и слично за такви случки од други луѓе што може да измислуваат, а може и стварно да е така, но до сеа за среќа нешто такво неам сведочено. Но зборејки за мањаци на мотори или било какви мањаци у кола дали пијани или не што може да те залепат на шофершајбна на црвено тоа е друга приказна. Навечер ако се враќам пешки кога преминувам улица проверувам по 5 6 пати дали е се чисто пошто ем брзо возат па некои и без светла тераат.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.322
Поени од реакции
2.210
Зависи во кој град,некаде е безбедно,некаде не
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
145
Пред некое време ме застанаја двајца "црнци" ,јас сам ,си помислив ке ме силуваат овие тие мене ме прашуваат дискотека парк каде е :pos:. Гарант хараа нешто по куќиве пошто кога поминав пак по едно сат време на исто место ги сретнав ...
Малку оф-топик..
Зачестена појава се црнците кај нас. Диџеиве ни ги носат.
Окапаа зимоска во клуб 69. Сега доаѓаат во летниот Хард Рок. Ама нема за што да се плаши некој од нив. Имам 2ца другари од Њујорк кои се чудат зошто само кај нас ги гледаат попреку во клубовиве. 90% не се умешани у прљави ствари.. дојдени се за забава. Останатите работат во Косово,перат пари.. Got only knows what dirty stuff are goin on..
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Ме има фатено манијак за гз у 7 сабајле на пат кон школо, не па навечер колку е по опасно...
 
T

TaMчЕ

Гостин
Дефинитивно градов не е безбедно место за нас навечер! Има безброј манијаци и психопати кои следат млади девојки со цел да им наштетат! Среќа е што повеќето од нив се снашле па не биле повредени од ваквите!
Мене лично ми се нема случено нешто вакво но затоа сестра ми е магнет за манијаци :toe: ...сиротата не излегуваше еден месец од страв :/
Мислам дека треба да се направи нешто за поголема безбедност на граѓаните
 
M

M del Mar

Гостин
Ништо не може да се направи за поголема безбедност на граѓаните т.е секој обид да се направи нешто ќе биде неуспешен.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Па да кажам овде во Пехчево се речиси 95% сигурни.....Останатите 5% ги оставам на понекои ретардоњи.... !
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.345
Поени од реакции
4.152
Za zenski ne bi rekol deka e bezbedno
Za maski taka taka.
Jas licno sum nemal problemi i po dolgo pesacenje(3am,5am itn)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
1.055
Зависи во која ситуација си, и каде.
Ако си со поголемо друштво, можат да ти се фатат.
Ако си сам, поготово крај кејот на Вардар, си ја е*ал мамата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom