Укинување на визите = иселување

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.685
Добро шо мислиш на сите му е убо овде и ќе останат. Колку познавам шо планираат да одат да работаат, а со тоа со тек на време ќе се иселат. Тие шо оделе на шетање одеа и пред визната либеризација.
Не мислам дека на сите му е убо тука, а ти мислиш дека сите ќе заминат? Згора на тоа мислиш дека таму поубо ќе му биди?

Знајш колку имаше од типот “јас ќе земам Бугарски пасош и ќе заминам“? Заминаа и за 3 месеци ете ги назад со образложувањето “не било ко шо си мислевме“ пошто таму стварно треба да се работи за да се заработи. Згора на тоа треба да работиш цело работно време и платата што ќе ја земиш едвај стига за ќирија, сметки, автомобил, храна... каде се тука трошоците за шетање? Од животот нема ништо да видиш... Не се споредувај со некој што има куќа, родители, кола, пријатели и живее цел живот таму. На оглас за работа секаде имаат предност државјани на Е.У. иако ти можеби си поквалификуван од него. Џабе ти е, дојден си од странство и си граѓанин од втор ред. Овде е малку полабаво, во споредба со таму. Башка носталгија те фаќа, недостаток на пријатели, дружење и најбитно... почнуваш нов живот од 0 (овде колку толку се наоѓа нешто од мама и тато) што и не е баш така лесно, просто и едноставно како што си замислуваат поголем дел од луѓето.


Така да теоријата за исселување, некако не се покажа на дело, барем во првиот месец.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
знам дека има поставено правила за патувањево без визи, но како и во секоја работа така и во оваа правилата се тука за да се прекршат :)

мене ме интересира некој од искуство да ми каже дали за да одам пр во германија некој ќе ми побара гарантно писмо, извештај од сметка т.с. дека на сметка имам пр 300 евра и дали морам да имам повратна карта земено?! Или пак може само да си извадам карта и пасошот во џеб и правец германија?
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
убаво шо ги укинаа ама и да имаше пари да прошетаме малце топ ке беше:)
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
знам дека има поставено правила за патувањево без визи, но како и во секоја работа така и во оваа правилата се тука за да се прекршат :)

мене ме интересира некој од искуство да ми каже дали за да одам пр во германија некој ќе ми побара гарантно писмо, извештај од сметка т.с. дека на сметка имам пр 300 евра и дали морам да имам повратна карта земено?! Или пак може само да си извадам карта и пасошот во џеб и правец германија?
Може да се случи и да ти побараат, а може да се случи и да не ти побараат. Во принцип ако се однесуваш како нормален човек на граница и изгледаш како таков, нема да имаш никакви проблеми. Само ќе си покажеш пасош и крај. :smir:
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
знам дека има поставено правила за патувањево без визи, но како и во секоја работа така и во оваа правилата се тука за да се прекршат :)

мене ме интересира некој од искуство да ми каже дали за да одам пр во германија некој ќе ми побара гарантно писмо, извештај од сметка т.с. дека на сметка имам пр 300 евра и дали морам да имам повратна карта земено?! Или пак може само да си извадам карта и пасошот во џеб и правец германија?
jas sum momentalno vo Polska pominav ungarska granica so voz
so mene go zemav samo pasosot,bagaz i nekolku evra nisto poveke
i pominav granica kako sto i ocekuvav bez nikakvi problemi ili dopolnitelni dokumenti
sega ako sakam mozam da idam i vo Spanija,Germanija,Francija....bilo kade nikoj nema da te stopira pretresuva da prasuva kolku pari imas za vo GER tolku za FRa tolku... ne veruvajte vo talkvi gluposti i idiotizmi
kako moze na pr na ungarska granica da te sopre granicar da te prasuva kaj ides kolku pari imas i kolku dena ke sedis nezamislivo e na pr taka da go prasuva sekoj eden patnik vo vozot,kaj ke bide krajot

djabe samo se sozdava nekoja slika megu lugevo vo drzavava,demek u evropa da vlezes sega e duri potesko od porano ili pak nekoi drugi gluposti neznam ti trebale iljadnici evra,pokani i gluposti

inace so se odnesuva za teroijata na iseluvane mnogu normalno e deka ne se pokazala,a i nema da se pokaze se duri ne vlezeme vo EU i bideme Evropski gragani
vaka samo moze da bideme legalni turisti ili nelegalni rabotnici,a retko koj se nafaka da odi na crno da raboti...

mojot primer bese od moe iskustvo so granicari na granica(ungarska) pominata so voz,imam i eden drugar so otide vo grcka isto so voz i ne mu pravele problem za dokumenti
za so kola ili avtobus,avion neznam,ama sum siguren deka i tamu ne baraat nekoi dopolnitelni dokumenti
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.263
Поени од реакции
11.306
ама и да имаше пари да прошетаме малце топ ке беше:)
Е убаво ќе беше :)
so mene go zemav samo pasosot,bagaz i nekolku evra nisto poveke
Со оглед на тоа колку чини едно спиење и дневно престојување, апсурдно е некој да верува дека со ситно може да се оди низ друга држава.
Додуша има екстреми, да не јадам ништо осим конзерва и еден леб дневно ама...тоа се вика преживување, а не туризам :wink:
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Е убаво ќе беше :)

Со оглед на тоа колку чини едно спиење и дневно престојување, апсурдно е некој да верува дека со ситно може да се оди низ друга држава.
Додуша има екстреми, да не јадам ништо осим конзерва и еден леб дневно ама...тоа се вика преживување, а не туризам :wink:
kaj devojka mi vo Polska sum smesten i ne mislam mnogu na troskovi ....(zatoa vlegov vo EU so malce pari)
toa za setaneto niz EU bese samo pr ne deka imam namera toa da go napravam
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.263
Поени од реакции
11.306
Ок, тоа е друго, очигледно не сме се разбрале :smir:. За одредени шеми, патувања, цел и начин е и можно, но за одредени патувања и дестинации е малку проблематично (не за влез туку за исполнување на целта на патувањето и престојот).
Во секој случај не гледам дека нешто многу се изменило за повеќето од населението во Македонија со визите. Тресла се гора...
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Denes se slusnav so edna prijatelce, periodov okolu NG ja pominal cela centralna evropa.. se iznasetal nisto ne mu barale po granicive..duri mislam deka celata ovaa zbunka okolu toa barale ili ne barale namerno se pravese da se minimizira znacenjeto na viznata liberalizacija,, edno cudo lugje dosega gi minaa Eu granicite i se nema sluceno da se barale vakvi ili onakvi dokumenti ili raboti sto pogore se naveduvaat...

Па нормално, само тоа не е „доволно вест„ за да биде вест кај нас :pos2:. Ама затоа кога само ќе се наслушне дека некој бил вратен од граница- ете ти по 3 вести во 10 минути „како сме гето, изолирани...„:tapp:.

По темата:
Укинување на визите = иселување
Знакот на еднаквост ама никако не одговара меѓу овие две работи.
По мене равенката отприлика оди вака некако:
Укинување на визите = аргумент помалку за кукање (ќе мора да се смисли нов:pos2:)
Можеби изгледа малку грубо кажано, ама таа е суштината. Не избомбардираа со плачење дека биле „гетоизирани„ едно чудо „европејци„, а дел од нив ни излезот од Скопје не можеа да го погодат од прва, за после да испадне дека еве, не бараат визи ама подобро да бараа бидејќи„така било поедноставно„???. па после се премина на „што ќе ни визи кога се нема пари„??? Бисер до бисер, не е ваљда дека треба некој и по 1000 евра на граница да ни дава??

Уште еднаш, не е еднакво на иселување, бидејќи во суштина иселувањето подразбира живеење и РАБОТЕЊЕ на друго место, нешто за што повеќето од нас се само теоретски подотвени (јаки на муабет, народски кажано).
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Kade ste bre imigranti :)
Nikade ve nema,pred nekolku meseci site skokavte deka ke se iseluvate:toe:
No duri sega vidovte deka ne e taka kako sto mislevte:jaj:
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
секој втор е на „шопинг у солун“, секој петти бара работа во европа :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Светлото сеуште не е изгасено што стана?
Да не се расипа прекинувачот ?
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.097
Поени од реакции
139
Светлото сеуште не е изгасено што стана?
Да не се расипа прекинувачот ?
уште долго ке ни свети светилката, дечките се палеа само на форумот, свесни се дека во европа се бара работници а не македонски филозофи (ајлази-неработници) така да не барај херој за да го исклучи светлото....:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom