Увоз на половни возила

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од alex macedonian, 6 март 2010.

 1. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  3.679
  Допаѓања:
  1.662
  140 i 170ks 2.0tdi e istiot motor. Poubavo da zemes 140ks pa sam da go cipuvas, em poeftino ke go zemes, em mnogu poeftino ke platis uvozni davacki. Prvite serii 2.0tdi bea zanikade, posle 2007 gi opravija ama ostana problemot so potrosuvacka na ulje. Ako kupuvas 6ka najdobar e 1.6tdi so 90ks tie se najpogodeni, ako ti e mrzliv ke si go cipuvas na 110 i nema problem. Em uvozni davacki najmali, em registracija i zelen karton poeftini.
  1.2 i 1.4tsi imaat problem so pogonskite lanci, mnogu se rastegnuvaat i ne se kvalitetni i ne se dobro dimenzionirani. Isto i turbinite im se rasipuvaat. Jaz bi rekol deka se megu najskart benzinski motori. kako plus e deka stvarno trosat malce, ama na ovie ne moze da se vgradi plin, i da moze skapo cini vgraduvanjeto a pri rabota ke trosi i plin i benzin.
  Ispod 7 bona realno nema asalen golf 6 dizel so 5 vrati na zapad. na toa sigurno uste minimum 2000-2500e davacki stavi i ete prajte matematika.
  ps 12000 leva e malku pojke od 6000 evra, a ne e pomalku, nekako si ja utnal so matematikata..
   
 2. TdmPlay

  TdmPlay

  Член од:
  2 ноември 2015
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  1
  Колку се давачките за на МК табличкиза овој голф?
   
 3. Џек Нолан

  Џек Нолан

  Член од:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  926
  Допаѓања:
  1.224
  Ете горе човекот вели дека 2000-2500 евра давачи. Незнам стварно да не те лажам. Јависе во царинска управа можда ќе ти кажат од прилика.

  Рачунај дека до Германија патни трошкови имаш сигурно 500 евра минимум. Во Софија има доста голем избор, платиси некој добар механичар или некој добро што го познава VW и тркни до таму.
   
 4. ACKO1231

  ACKO1231

  Член од:
  19 мај 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  dali nekoj znae i moze da me informira za uvoz na kamp prikolka ? fala odnapred
   
 5. sajSiGa

  sajSiGa

  Член од:
  4 октомври 2008
  Мислења:
  4.009
  Допаѓања:
  1.239
  Бидејќи е скоро невозможно да најдам ваков модел во МК, единствено ми останува увоз од Германија. Дали може некој да ми каже приближно колку можам да очекувам да чини увозот на оваа Мазда МХ5? Ајде ако може малку помош од авто-ентузијастите за вака уникатен автомобил :D

  https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING
  --- Споено дупло мислење, 29 август 2017 ---
  За Голф 5/6 (80-86КС) е ревидиран и е решен проблемот со дихтунзите кои страдаа на Голф 4 (75КС). Новиот мотор 1.4 16в се доста издржливи и без некоја слаба точка, таксистите истераа и по 500-600 000км со нив на плин и тоа во Октавија. Единствен проблем е што е моторот реално е тром за Голф 6, но затоа е ефтин за одржување/регистрирање/поправка при евентуален квар, нема комплицирани кварови (читај нема турбина, ланче ...) Инаку јас возам Голф 6 со баш овој мотор и сум сосема задоволен, колата има 130 000км и моторот работи како нов, да чукнам во дрво никаков проблем со него немам, тивок е, ако не се гази е економичен (за 10 000км пресметав дека во просек ми има потрошено 6,3лит), а плус одлично трпи плин со што станува багателно ефтин за експлотација. Лоша страна му е тоа што е малку послаб за таа каросерија но тоа е повеќе ствар на навика.
   
  Последно уредено: 29 август 2017
 6. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.873
  Допаѓања:
  8.502
  Овие со бугарски таблици и бугарски пасоши што влагаат у државава како Македонци колку време имаат право во годината да возат возило на бугарски таблици?
   
 7. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.244
  Допаѓања:
  9.082
  По закон е 6 месеци годишно. Али пошто кај нас беззаконие си ги возат со години.
   
  На sajSiGa и Pane-G им се допаѓа ова.
 8. vlatkom1978

  vlatkom1978

  Член од:
  21 декември 2014
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  5
  Здраво, дали доколку увезам кола со вграден плински уред, атестот од Германија ке биде внесен и во МК сообракајната?
   
 9. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.825
  Допаѓања:
  1.555
  Тешко ќе го регистрираш колата ако е вграден плински уред без атест и да направиш атест овде во МК во машински факултет нема да ви го признаат начинот за вградениот плински уред демек не е стандардно е ајде објасни таа ебана логика.


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  На vlatkom1978 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TdmPlay

  TdmPlay

  Член од:
  2 ноември 2015
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  1
  Дајте предлози за Голф 5 1.9. TDI 105 ks.
  И која е разликата меѓи 1.9 и 2.0?
  Ако може некој подетално да ми објасни.
  --- Споено дупло мислење, 23 септември 2017 ---
  Здраво,
  Имам три прашања, ако може некој да ми објасни, Ве замолувам:

  1.Дали Golf 5, 2.0, GTD, 170ps, е добар избор, во однос на одржување, потрошувачка, квалитет, предности и мани..?

  2. Кој е поисплатлив 2.0 со 170ps или 2.0 со 140ks?

  3. И каков е во однос на 1.9 дизел со 105ks?
   
  Последно уредено: 23 септември 2017
 11. Kajgance1

  Kajgance1

  Член од:
  1 април 2017
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  4
  decki nekakvi informacii za nosenje kola od Usa kolku kosta da se donese do mkd , kolku se davacki za registracija fala odnapred
   
 12. La Española

  La Española Лекот е отров!

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  1.806
  Допаѓања:
  552
  Да не знае некој моментално за кои модели на автомобили се најниски царинските давачки за увоз?
  И има ли негде табела некоја, калкулатор или слично за рачунање на трошоци според модел, километража, мотор зафатнина и тн. (се што влегува во проценките).
  Се убив од барање по нетов ништо нема.
   
 13. Kvazidemokratija

  Kvazidemokratija

  Член од:
  7 август 2016
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Здраво дечко,
  Дали може мала помош, доколку некој знае колкави се давачките да се донесе Seat Ibiza 2006-2007 1,4мотор TDI или евентуално истиот мотор но со вграден фабрички плин од Бугарија. Гелдам дека кај нас на маркет одат по 3000е+ и се претежно донесени од надвор па си помислив дали вреди човек да се позамара и да си донесе сам или едноставно не вреди ?
  Поздрав.
   
 14. kosik

  kosik

  Член од:
  17 мај 2012
  Мислења:
  164
  Допаѓања:
  37
  Kolku bi bila carina za golf 6 1.6 tdi so standard oprema 2011ta godina ?
   
 15. Dragana96

  Dragana96

  Член од:
  17 февруари 2015
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  1
  Сакам да купам авто од плац увезено со средени документи до регистрација.Плацот е во Скопје ,ја сум Од Куманово.Дали треба да вадам пробни табли да го донесам до Куманово?
   

Сподели преку: