Увоз на мотор

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Дали некој од вас имал искуство со увоз на мотор или можеби знае што вели законот во врска со дозволена старосна граница, царинска стапка и тн.?
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Мистичен напиша:
Дали некој од вас имал искуство со увоз на мотор или можеби знае што вели законот во врска со дозволена старосна граница, царинска стапка и тн.?
Јас сакам од Германија да увезам некоја Априлиа СР или Џилера Ранер за до 1000 евра, како што ми кажаа не требало никакви царини да се плакат, ама не сум сигурен.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Абе, мамата, пропис барав и неможев да најдам по нетов. Утре ке видам „во живо„ да најдам некаде и ке пишам.

Она за ништо неплаќање некако умот не ми го фаќа.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
За ништо неплаќање и јас имам слушнато муабети, ама сепак не ми се верува. По логика, да беше така, сите ќе увезуваа.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Мистичен напиша:
За ништо неплаќање и јас имам слушнато муабети, ама сепак не ми се верува. По логика, да беше така, сите ќе увезуваа.
Mozebi spagja vo kategorija potrosni materijali kako motor na kola..kojznae bas i mene me interesira
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Marlboro напиша:
Mozebi spagja vo kategorija potrosni materijali kako motor na kola..kojznae bas i mene me interesira
Не ми се верува. Сепак, се работи за возило, а не само за мотор (машина).
Има еден цариник на форумов, сега ми текна, ќе го прашам кога ќе го начекам он лајн.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мотор а не скутер, се рангира како луксуз, до десет години, се плаќа по каталог цена и царина и данок, како и за хомологација, ако не е веќе претходно изваден ТИФ сертификат од каде што е увезен, а ТИФ само од Германија признаваат.
Не се исплати после се, поарно нов.

Додуша зависи за каков правиме муабет, нели.

Ти го шиткам мојов??
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ako davaat negde za dzabe i da moze da mu se stavi plin kazete odma ce dojdam :) :) :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Барав по прописите и конкретно за мотори не најдов ништо. Единствено во акти на царината не сум проверил (не можев да најдам).

Сметам дека е исто како за кола во давачките.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Исто, по каталог оди.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ако увезам мотор до кај 600 кубика од Германија не постар од 10 години колку ќе ме фатат давачки? Ќе надминат 2-3000 евра до регистрација?
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
од каталошката цена се наплаќаат 18 % ДДВ и после од тие 18% уше 15 треба да платиш(забораив за шо) после на хомологација ке треба да помине така да ѓавол ипол ке ти се фати... поарно купи си од нашава земја помалце ке те фати...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ако увезам мотор до кај 600 кубика од Германија не постар од 10 години колку ќе ме фатат давачки? Ќе надминат 2-3000 евра до регистрација?
Бараат еуро 2 да исполнува (еуро 3 за колите важи), за него ти треба хомологација (прашај пред да го купиш дали издаваат за тој модел пошто јас дебел кур кркав заради таа хомологација, го купив моторот и немаше за мојот), и потоа каталошки ке те репнат со царина, 18% ддв, А-тест, екстра трошоци, бла бла бла, можеби ке ја достигне бројката од 3.000 евра, а ако се подумам, за 3.000 евра имаш солиден избор на мотори не постари од 15 години. Ако додадеш на тоа цената на моторот, ке испадне дека од тука ке земеш и поарен и нема да се малтретираш.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Бараат еуро 2 да исполнува (еуро 3 за колите важи), за него ти треба хомологација (прашај пред да го купиш дали издаваат за тој модел пошто јас дебел кур кркав заради таа хомологација, го купив моторот и немаше за мојот), и потоа каталошки ке те репнат со царина, 18% ддв, А-тест, екстра трошоци, бла бла бла, можеби ке ја достигне бројката од 3.000 евра, а ако се подумам, за 3.000 евра имаш солиден избор на мотори не постари од 15 години. Ако додадеш на тоа цената на моторот, ке испадне дека од тука ке земеш и поарен и нема да се малтретираш.
Сакам да донесам Honda Shadow 600 кубика, ги има за 3000 евра со по 7.000 км поминато, тука идат 5000 евра со многу повеќе километри, па ако ми иде крајно до кај 5-6000 евра не е проблем, бар ќе имам одржан мотор
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сакам да донесам Honda Shadow 600 кубика, ги има за 3000 евра со по 7.000 км поминато, тука идат 5000 евра со многу повеќе километри, па ако ми иде крајно до кај 5-6000 евра не е проблем, бар ќе имам одржан мотор
Па размисли што како, инаку мислам дека и поарно ке ти биде да го увезеш...

само колку е нов? да не испадни дека нов е 7.900 евра а ти увезуваш мотор за 1500 евра разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom