Увоз на моторцикли од странство!

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ме интересира што се ти е потребно легално да си донесеш моторцикл од странство! Каде се ваѓаат документите, колку е царината, колку е хомологација, од каде хомологација, ваши искуства со транспорт итн итн!

Значи од А до Ш :)

Гледам многу и од форумџиите се интересираат за ова, па убаво е да им се објасне што се им треба!


Поздрав!
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...uvoz na motorcikli od stranstvo...


-potrebna dokumentacija:soobrakajna knishka,kupoprodazen dogovor(faktura) i po moznost(specifikacija od proizvoditelot za modelot)

proces na carinenje:
-se pravi granichna prijava na granichen premin do vnatreshnata carinarnica(propratnica)--okolu--700 denari

-od tuka se odi do ovlasten carinski sklad(momentalno DENI INTERENACIONAL ILI MAKOSHPED-Skopje)...skladishtarot pravi dokumentacija za upat na mashinski fakultet poradi vadenje na dokument za soobraznost(homologacija)koja pak e potrebna za carinenje----->>se plaka okolu 4000 denari za taksa za homologacija i spremeni dokumenti od strana na spediterot.

-posle izgotvena dokumentacija za na mashinski se odi na Mashinski fakultet so pratnja po prethodno zakazan termin(pratnjata ja vrshi ovlasteniot skladishtar zaedno so uvoznikot-sopstvenikot-ova radi toa sto imashe dosta sluchaevi da se izgubi trag(izparuvaat) i posle garancijata ja snosi spediterot za plakanje na davachkite sprema drzavata)----->>20 EUR

-koga mashinski fakultet izdava potvrda za soobraznost-homologacija istata se nosi kaj spediterot koj zaedno so drugite dokumenti ja izgotvuva cariskata deklaracija i ja podnesuva do nadlezniot carinski organ...carinata odreduva modelska cena spored "super shwake -DE"katalogot i internet informacii od proizvoditelot i izleguva na licu mesta za pregled...(SE GLEDA BROJ NA SHASIJA I BROJ NA MOTOROT!!!-vnimanie-vnimanie da ne bide belja posle)
...posle konstatiranata cena od strana na carinarnicata se izgotvuva nova "prilagodena" carinska deklaracija...kade sto konechno stoi cenata na modelot i vkupnite carinski davachki koi treba da se platat na dva nachina ili preku nalog PP-50 od strana na uvoznikot ili kako prilog se prilaga parichna garancija od strana na spediterot...

...odkoga ke se uplati carinata i uslugata kaj spediterot uvoznkot dobiva promerok za nego od site carinski dokumenti vo originalna forma,odi do magacinot,ja podiga stokata plaka za skladishninata---->>>2000 denari i moze istiot den da se odi na registracija...toa decki ptrilika toa...(cena za usluga za dokumenti za carinenje okolu +3000 denari)

dodatni troshoci i vkupni troshoci:

-transport belgija Skopje-okolu 350 EUR(ako ide zbirno so druga stoka vo kamion) ako ne baraat 500 EUR ZA SOLO TRANSPORT
primer:
-SUZUKI "BURGMAN"-125 ccm3 -modelska godina 2002-->>carina i carinski dvachki okolu 40000 denari...(ova e samo carina danok) i plus drugite gorenavedeni troshoci


...epa motordzii digitron u ruka i rachunajte...pozdrav i prijatna voznja...tolku od mene...se nadevam deka ke ste zadovolni...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе постапката е иста како за колите... Само за некои мотори нема хомологација ни во Тифф Минхен. Инаку освен што плати овде плати онде (да измислат нешо плаќаш топтан на едно место без многу шетање и денгубење) нема проблем.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Dzish напиша:
Абе постапката е иста како за колите... Само за некои мотори нема хомологација ни во Тифф Минхен. Инаку освен што плати овде плати онде (да измислат нешо плаќаш топтан на едно место без многу шетање и денгубење) нема проблем.

...ima i takva opcija...ti sedish u kafich...posrednik ti i brka rabotite...denta ti go nosi motorot i dokumentite...cena za usluga 200 EUR (koj saka gazda da bide moze i taka)....inashe se raboti za 4 razlicni institucii ni samiot proces i zatoa e shetanjeto...-carina-mashinski-sklad carinski -spedicija-banka...toa brate....nevozmozno e se da se sredi na edno mesto...taka e sekade u cel svet...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе мене ни посредник ни никој не можеше да ми сврши работа за моторот. Немаше хомологација ни во тифф минхен (вујко ми носеше коли и тој ми бркаше за хомологација ама кога нема нема). И чаре? Во кафич можеш да си седиш колку сакаш.... Тоа е болката. Инаку не е другото страшно.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Ljupco напиша:
taka e sekade u cel svet...
Како бе така е секаде во цел свет? Во кој свет, Бугарија, Албанија и Србија така одат работите? Имаш информации како одат работите во Германија, Холандија или Австрија, пример?
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Dzish напиша:
Абе мене ни посредник ни никој не можеше да ми сврши работа за моторот. Немаше хомологација ни во тифф минхен (вујко ми носеше коли и тој ми бркаше за хомологација ама кога нема нема). И чаре? Во кафич можеш да си седиш колку сакаш.... Тоа е болката. Инаку не е другото страшно.

...Ministersvo za ekonomija...potvrda za dodatna teh.homologacija-potpishuva- zamenik minister...(muka nevidena-ama sum pominal i toa ja)
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Андроник напиша:
Како бе така е секаде во цел свет? Во кој свет, Бугарија, Албанија и Србија така одат работите? Имаш информации како одат работите во Германија, Холандија или Австрија, пример?
...da carina 0.5 eur po kgm plus eko taksi(neam pojma valjda kolku e postaro voziloto tolku poveke se plaka taksa i osiguranje za voziloto)-na vaga i plakash na spediterot-a on plaka za tebe-ama dosta poskapa e uslugata(poradi standardot)...ama dokumenti se dokumenti mora da se ima potrebna dokumentacija za carinenje...nashata carinska tarifa e harmonizirana i nashiot carinski zakon e ist so toj vo evropskata unija...i mnogu slichen so NAFTA dogovorot (USA-CANADA-MEXICO...itd)-1 carinska deklaracija e 400 CAD...usluga samo.
 
Член од
14 декември 2005
Мислења
57
Поени од реакции
0
да прашам
колку ќе ме кошта да донесам YAMAHA R6 до германија. R6от е 3200 евра.
ме интересира вкупната цена со се превоз царина и се остало.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
igor4o100 треба да си прашаш на царина колку е царината за тој моторцикл спрема каталог кој не е достапен ја јавноста :tapp:

Горе долу...некаде околу 1000-2000 евра плус рачунај...

значи би ти дошло 5000 евра или 6000 макс!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
одприлика да донесеш моторцикл е 80% од цената што ке ја платиш за моторот. Така да 3000 да го купиш, 2400 (се 80% од цената) би ти дошол 5400. Е сеа види го есапот. Купваш мачка во вреќа (ако немаш некој таму да ти го провери), а за тие пари ке најдеш мотор и од тука. Изборот е твој.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Некој инфо за апдејт на темава да не има случајно???
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
И мене ме интересира дали сеа со закониве има нешо сменето во увозот на мотори.. :helou:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Уште тука да корегираат да се отарасиме од кинезиве, гледам какви хонди има за 2-3000 евра, мераци
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Ништо не е сменето, само за колите се смена законот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom