Увоз на воздушен пиштол

Член од
12 јануари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
3
Здраво,
Најдов еден сајт за аирсофт и воздушно оружје, Сакам да нарачам воздушен пиштол околу 40$ е испорачуваат за Македонија ама сакам да знам дали треба да имам некоја дозвола како оди процедурата за увоз што треба?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.593
Поени од реакции
5.465
Оди Тетово за уште некој долар Застава М57 во 7,62x25mm или М70 во 9x17мм ќе си купиш, далеку се попрецизни од воздушен пиштол :icon_lol:
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.402
Здраво,
Најдов еден сајт за аирсофт и воздушно оружје, Сакам да нарачам воздушен пиштол околу 40$ е испорачуваат за Македонија ама сакам да знам дали треба да имам некоја дозвола како оди процедурата за увоз што треба?
Одобрение за набавка на пневматско оружје од МВР (оддел за граѓански работи)

На тие 40$ веројатно ќе се додаваат и транспортни трошоци. Што се однесува до ДДВ и царински давачки, 18% е даночната основица и 25% царинската стапка која претставува збир од вкупната фактурна вредност.
 
На врв Bottom