Увоз на автомобили?

  • Креатор на темата Kiko
  • Време на започнување

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.564
Поени од реакции
7.342
А ако донесам дел по дел тука комплет,и да ја склопам ке може да се регистрира на мк таблици,и да платиш обична регистрација?
Не може...како ќе кажеш од каде е шасијата?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
А ако донесам дел по дел тука комплет,и да ја склопам ке може да се регистрира на мк таблици,и да платиш обична регистрација?
Знаеш како иде твојата работа, како вицот кога детето отишло во лебара и прашало колку пари чини еден леб а продавачката му рекла 30 денари, детето пак прашало: А колку ги продавате ронките од лебот а жената му одговорила дека ронките се без пари а детето и рекло: Епа тогаш изронкај ми еден леб :pos::pos::pos::pos:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А ако донесам дел по дел тука комплет,и да ја склопам ке може да се регистрира на мк таблици,и да платиш обична регистрација?
Можиш да напрајш нешто вака... имаш Голф 4 тука, си наоѓаш подобар во странство, прво си увезуваш мотор, го а-тестираш на твојата шасија со Мкд табли, потоа си увезуваш и шасија. Пак си ја А-тестираш со првичниот мотор и имаш Гољф на мкд табли. Со напомена дека тој што ти остана (да не речам првичниот твојот) пак е без документи. И шо напрај? Ти делува исплатливо ова?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.564
Поени од реакции
7.342
Можиш да напрајш нешто вака... имаш Голф 4 тука, си наоѓаш подобар во странство, прво си увезуваш мотор, го а-тестираш на твојата шасија со Мкд табли, потоа си увезуваш и шасија. Пак си ја А-тестираш со првичниот мотор и имаш Гољф на мкд табли. Со напомена дека тој што ти остана (да не речам првичниот твојот) пак е без документи. И шо напрај? Ти делува исплатливо ова?
Ако те фатат (а ќе те фатат) не ти бега робија за ова, кривично дело е. :)

Единствен начин е ако имаш луѓе да направиш лицитација...Ќе извадиш мотор, штопови и врати, возилото ќе ти го запленат а ќе го објават на лицитација каде ти ќе го купиш за смешна цена и ќе го регистрираш без никакви давачки...
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Можиш да напрајш нешто вака... имаш Голф 4 тука, си наоѓаш подобар во странство, прво си увезуваш мотор, го а-тестираш на твојата шасија со Мкд табли, потоа си увезуваш и шасија. Пак си ја А-тестираш со првичниот мотор и имаш Гољф на мкд табли. Со напомена дека тој што ти остана (да не речам првичниот твојот) пак е без документи. И шо напрај? Ти делува исплатливо ова?

Ке си увезеш цел дел по дел и обезбеден си со делови :)
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
^A муабетот уствари си нема везе :tv:
Абе дај кажете какви се давачките за мотор не дел по дел да увезувате толку ли никој не е запознаен со таа проблематика :):)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Знаеш како иде твојата работа, како вицот кога детето отишло во лебара и прашало колку пари чини еден леб а продавачката му рекла 30 денари, детето пак прашало: А колку ги продавате ронките од лебот а жената му одговорила дека ронките се без пари а детето и рекло: Епа тогаш изронкај ми еден леб :pos::pos::pos::pos:

Не сум бе до толку ситничар :nesvest: ,само прашувам дали е можно :wink: :)
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Дали може некој да ми каже колку би се платиле давачки за Toyota Yaris 2003, 1,4 d, 60 kw?
Иначе колата се увезува од Бугарија и многу би ми значело доколку некој што работи со увоз на половни возила од Бугарија ми пише ПП за да се разбереме :)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
кола некоја од 500-600 евра колку отприлика би ме коштала да ја доведам до наши таблици ? :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Дали може некој да ми каже колку би се платиле давачки за Toyota Yaris 2003, 1,4 d, 60 kw?
Иначе колата се увезува од Бугарија и многу би ми значело доколку некој што работи со увоз на половни возила од Бугарија ми пише ПП за да се разбереме :)
шо така од бугарија?

--- надополнето ---

кола некоја од 500-600 евра колку отприлика би ме коштала да ја доведам до наши таблици ? :)
зависи од каде јаносиш дали ке ја возиш до мк или шлеп служба ке ти ја донесе.. кубикаша киловати на мотор.. изјасни се убаво
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
кола некоја од 500-600 евра колку отприлика би ме коштала да ја доведам до наши таблици ? :)
Vrednost na vozilo(vnesi) 600
Dokum. za tehn. Karakter.(TUV) 80
COL tabli 80
Carinska taksa (pri vlez) 50
Carina 1% 6
Akciza(varijabilno,vnesi od tabela) 0
DDV (18%) 118,08
T1 tranziten dokument 60
Ekoloshka taksa 80
Prevod na dokumenti 50
Homologacija 80
Troshok X
Troshok Y
VKUPNA CENA(do reg) 1204,08
VKUPNO DAVACKI (do reg) 604,08
Samo (carina+akciza+DDV) 124,08


Ориентационо
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
шо така од бугарија?

--- надополнето ---



зависи од каде јаносиш дали ке ја возиш до мк или шлеп служба ке ти ја донесе.. кубикаша киловати на мотор.. изјасни се убаво
ми најде човек во автралија, сеат ибица 1.9 дизел.. он ќе ми ја донесе колата таму кошта 600 евра..
нешто како ова.. http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=4702592&show=1
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
А што ке правиш со воланот што е на погрешна страна??
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892

Kajgana Shop

На врв Bottom