Увоз на автомобили од странство

Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Imam nekolku prasanja. Dali nekoj moze da mi kaze definitivno kako e zakonot za uvoz na poloven avtomobil od stranstvo. Dokolku gi ispolnuva EURO 3 standardite, kako odi carinata, dali odi 20 posto od cenata sto sum ja platil ili od katalog nova cena vo Makedonija?

I uste edna rabota, dali dokolku imam vozilo registrirano na moj prijatel vo Germanija, dali istoto mozam da vo vozam jas ovde ili moram i jas da imam germanski dokumenti?

Fala vi.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Мислам дека има ваква тема... ако ја најдам ке ги спојам темите. Засега ке стои.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Прашај на машински ... таму ќе ти објаснат ... :helou:
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Eden prijatel moj zede pred edna godina kombe za firmata od Germanija i mnogu zaebancii ima ovde vo MK so dokumentite carina ova ona ako nemas vrski brat ce se zavrknes mnogu
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
161
Поени од реакции
26
20% се плаћа на цену која је у каталогу не цена коју си платио у иностранству, најбоље је да контактираш неког шпедитера јер они познају цаке и објасниће ти која је процедура. Може и неко други да ти дотера ауто али никако немој да дајеш паре док ауто не преузмеш. Најбоља опција је да сам изабереш ауто и да га дотераш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom