Увоз-Извоз-Прашајте

Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Чекај сега малку... Ти зборуваш за злоупотреби и ограбување на археолошки наоѓалишта и слично. Или зборуваш дека не е легално ни аматерско хоби каде се надеваш дека ќе најдеш злато/сребро/ватевер па одиш на купување на земјата и легална експлоатација (а уствари повеќе се сведува на планинарење)?

Мене ме интересира дали правни регулации и евентуални проблеми за легален увоз на детектор на метал. Нормално, за легална употреба.
Не бе брат, знам дека така впланина да те видат да бараш со детектор и ко волци ќе ти се истурат. па оди ти докажи му дека не одиш по археолошки локации. а уствари и кога би нашол нешто откаде ќе знаеш дека околу тоа не се зидини од некој стар неоткриен археолошки локалитет? а види па ти по закони барај или ако имаш некој на царина сигурно има некои информации.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.035
Поени од реакции
29.404
Се работи за метал детектор од стотина долари од Амазон. Има домет до накај 10-20см максимум. Не наоѓаш археолошки наоѓалишта на таа длабочина.

...види па ти по закони барај или ако имаш некој на царина сигурно има некои информации.
Јас па мислев на подфорумот за право да прашам... :)
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Ајде ваљда има некој правник форумџија или па некој што можи да кажи, што има инфос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom